Autor Wątek: Zaginione polskie programy na Spectrum  (Przeczytany 122868 razy)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #90 dnia: 2011.11.28, 14:50:47 »
Ramos, no chyba właśnie nie. Jeśli pominiemy tekstówki to polskie gry na Spectrum nigdy nie osiągnęły jakości gier zachodnich.  Można się zastanawiać czemu tak się stało.

Tymczasem na małej Słowacji powstało sporo naprawdę dobrych gier:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekadv.cgi?what=2&regexp=Ultrasoft+++&yrorder=1&year=0&type=game&players=0&turns=0&memory=0&language=0&country=Slk&licence=0&feature=0&publi=0&release=0&format=0&scheme=0&scorder=1&score=0&have=1&also=1&sort=1&display=3&loadpics=3&page=1

Krótko mówiąc słowackie gry wysokiej jakości to już lata 90-te. Czas kiedy w naszej części Europy dostępne stały się literatura, asemblery, stacje dysków i 16 bitowe komputery. Z tego co pamiętam gry firmy Ultrasoft były tworzone na pececie.

 Na gry te był popyt bo w Czechach i na Słowacji Spectrum (a właściwie jego klon Didatkik) był  wówczas w dalszym ciągu popularny. Tymaczasem w Polsce w latach 90-tych wszyscy spektrumowcy pouciekali na Amigę lub PC. Nie było komu robić i dla kogo. Ot i wszystko.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #91 dnia: 2011.11.28, 15:28:48 »
U nas już Spectrum był "na wymarciu", jak te gry tam powstawały. Jak się u nas kończyła scena (około 92-93), to nastąpił rozkwit w Czechach i na Słowacji. W ex-USSR również boom na ZX rozpoczął się w okolicach 93-94, czyli u nas już mało kto się Spectrumem zajmował.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #92 dnia: 2011.11.28, 16:05:52 »
Co ciekawe w tych samych wczesnych latach 90-tych kiedy nastąpił schyłek Spectrum, miał miejsce złoty wiek Atari w Polsce. Wysyp polskich gier na Atari to lata 90-te, nie 80-te.

Zastanawia mnie czemu w Polsce Spectrum padło już  około 1991*  a na Atari i C64 gry wychodziły jeszcze do 1995 roku.

*Mówiąc "padło" mam na myśli gry. Scena zawsze istnieje dłużej, scena umiera ostatnia :)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #93 dnia: 2011.11.28, 16:09:32 »
Zastanawia mnie czemu w Polsce Spectrum padło już  około 1991*

yyyy, Amiga? :D
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #94 dnia: 2011.11.28, 16:40:03 »
Domyślam się  :) Ale czemu w takim razie 8-bitowi atarowcy nie przesiedli się w tym samym czasie masowo na Amigi (ewentualnie Atari ST by zachować wierność barwom)?

Może to było tak że przeciętny spectrumowiec miał swojego gumiaka już od około 1986 i po 5 latach używania widział potrzebę zmian, podczas gdy atarowcy mieli swoje sprzęty od niedawna i były to dla nich nówki ?

W "Bajtach polskich" jest chyba napisane że na początku to Spectrum był najpopularniejszym komputerem w Polsce. Inwazja Atari i C64 nastąpiła dopiero później.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #95 dnia: 2011.11.28, 17:23:22 »
Dokładnie tak. Wcześniej Atari można było nabyć tylko w PeWeXach, dopiero później były w składnicach harcerskich itp. C-64 trafił do nas stosunkowo późno - około 86-89 i wtedy też był najpopularniejszy, a scena tam rozwinęła się jeszcze później.
Poza tym - Atari i C-64 były sprzedawane  normalnie w sklepach (późne lata 80), gdzie Spectrumów na próżno szukać. Jedynie Timex'y w składnicach harcerskich.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.28, 19:47:23 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Trahald

  • **
  • Wiadomości: 65
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #96 dnia: 2011.11.28, 18:45:48 »
Koło Fortuny i 07 Zgłoś się były na jednej kasecie a sprzedający był chyba z Siedlec, jeśli to coś pomoże. To raczej nowsze produkcje, po 1990 roku, bo dopiero wtedy pojawiło się w Polsce Koło Fortuny. Sam jestem ciekaw, kto zrobił taką parodię porucznika Borewicza :)

Na giełdzie na Grzybowskiej też sprzedawał Danny. Ciekawe czy to był autor Koła Fortuny.
Z tego co pamiętam głównie/tylko nagrywał gry na FDD3000, kaset nie kojarze. Swoje stanowisko miał w szatni w jednym z boksów.
ZX Spectrum+ (Stavi 128kB), FDD3000 (Stavi) 3,5' 5,25', divIDE

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #97 dnia: 2011.11.28, 19:49:15 »
Danny - Kojarzę chyba gościa. Był z Legionowa. Autorem to on raczej nie był :p
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #98 dnia: 2011.11.28, 20:22:12 »
Może to było tak że przeciętny spectrumowiec miał swojego gumiaka już od około 1986 i po 5 latach używania widział potrzebę zmian, podczas gdy atarowcy mieli swoje sprzęty od niedawna i były to dla nich nówki ?

Z całym szacunkiem do Speca, ale Amiga to był kosmos, i pewnie dlatego tak szybko nastąpiła przesiadka. Ja się przesiałem w 1989, Spectrum sprzedałem jakoś na wiosnę 1990. Do dziś tego żałuję.

--
rafamiga

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #99 dnia: 2011.11.28, 21:40:50 »
  Ja w tym samym czasie, około 1990 kupowałem Spectrum  ;D bo poprzedni mi się spalił a na lepszy model chwilowo nie było widoków.
  Pamiętam, że udało mi się na Grzybowskiej kupić Spectrum+ za naprawdę niewielkie pieniądze. Istotnie widać już wtedy zaczął się odwrót.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #100 dnia: 2011.11.28, 23:50:27 »
Co Wy gadacie. pierwsza grupa z ZXow przeniosla przed 1990 na PC.
Dlaczego ? Bo to samo zrobily firmy i uczelnie, bo 8086 jest podobny do z80, bo na PC mozna bylo
tworzyc powiedzmy, bardziej profesjonalne programy.
Z moich znajomych, przynajmniej kilkanascie osob, wszyscy przeszli na PC.
A na PC byly juz polskie programy i gry.
Atari byl glownie do gier, przejscie na PC nic nie dawalo, dlatego ludzie trzymali znacznie dluzej.



yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #101 dnia: 2011.11.29, 08:02:42 »
Witam
Pobrałem z WOS'a spolszczoną wersję gry Trap door - niestety uszkodzona (przy próbie wczytania - reset ) - dopiero tu na forum znalazłem na 5 stronie link od Mooh'a do wersji działającej http://spectrum4ever.org/download.php?t=fulltape&id=837
jak uaktualnić na World of Spectrum?
pozdrawiam

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #102 dnia: 2011.11.29, 14:38:10 »
Yarko, a jakiego emulatora używasz?

Polski Trap Door wykorzystuje rzadki polski loader (Szybka Pamięć Taśmowa). Niestety nie wszystkie emulatory sobie z nim radzą, a programy typu MakeTzx nie radzą sobie z nim w ogóle.

Szybko sprawdziłem u siebie i Spin,SpecEmu-działa, Spectaculator-reset.

Zmieniać na Wos nie ma co, to jest plik powstały z oryginalnej kasety, a ten co polecasz jest crackiem. Należałoby raczej poprawić niektóre emulatory :)

Edit: chyba żeby ktoś potrafił zrobić innego tzxa który by się wczytywał wszędzie, jakby co mogę służyć plikiem .wav.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.29, 14:41:57 wysłana przez RafalM »

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #103 dnia: 2011.11.29, 15:37:29 »
Faktycznie - dziwna sprawa z tym Trap Door'em  :o na co dzień używam Spectatulator'a - i ten emulator się resetuje, zanim napisałem posta - próbowałem ZXSpin - ale miałem wersję 0.7 i w niej też jest reset, to samo mam w SpecEmu wersja 2.7 pod windows, teraz kiedy odpaliłem w ZXSpin ale wersja 0.666 gra wczytuje się normalnie. Czyli rzeczywiście winny emulator. RafalM napisz proszę w jakim SpecEmu ta gra Ci się uruchamia?

....
PS. OK wszystko jasne kwestia konfiguracji SpecEmu - w opcjach TAPE - odhaczyłem Auto tape play/stop i idzie  8)
...
PS2 Podobnie ma się sprawa ze Spectatulatorem - odpowiednia konfiguracja w Cassette Recorder i Trap Door śmiga

Dzięki RafalM - Twoja podpowiedź pomogła!
« Ostatnia zmiana: 2011.11.29, 16:16:32 wysłana przez yarko »

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #104 dnia: 2011.11.29, 19:51:16 »
Załatwiłem zgodę na publikację wszystkich programów pana Jerzygo Wałaszeka w tym jego gier na ZX 81 z 1984 roku. Jest on wielkim pasjonatem tego komputera. Zapraszam na jego stronę i zapraszam do ściągnięcia jego programy: http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/retro/005_zx81_info/0003.php

Oto jego zgoda:
Witam
Z naszych materiałów można dowolnie korzystać (kopiować, powielać, drukować…). To są bezpłatne materiały edukacyjne dla młodych ludzi. Nie ma zatem żadnego problemu z ich wykorzystaniem do własnych celów. Jeśli chodzi o stare komputery (ZX81, Spectrum) jest to nawet wielce pożądane.
Pozdrawiam
Jerzy Wałaszek

A tak przy okazji,  mógłby ktoś przerobić jego programy na bardziej chodliwy format pod emulator.

@ Trygrys: rób szybciej tą bazę danych, bo zbiera się większa kolekcja polskich produkcji na spectrum :)
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -