Autor Wątek: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.  (Przeczytany 12513 razy)

asmod

  • *
  • Wiadomości: 42
ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« dnia: 2019.04.10, 21:42:09 »
Zanabyłem ostatnio będąc na fali powrotu do 8bitowców ZX+ w stanie niewiadomym, z lekka zabrudzonym i co najgorsze śmierdzącym starym dymem papierosowym - a fe. Najpierw poszedł do czyszczenia i po myciu okazał być się w nie najgorszym stanie. W środku OK, wygląda na nie grzebany. Do tego dwa zasilacze o dziwo działające, ale kable w stanie fatalnym - do wymiany. Teraz pytanie uruchamiać jak stoi, czy zacząć profilaktycznie od wymiany elektrolitów (których), ew. jeszcze czegoś ?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.04.10, 21:50:24 »
https://youtu.be/IzgCmldm2H4 - warto zastosować się do tych wskazówek.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

asmod

  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.04.10, 22:01:11 »
Dzięki Klaud z ten link.

asmod

  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.04.13, 21:47:28 »
Sobota, więc mogłem popchnąć sprawę uruchamiania ZX+. Testy  w/y filmu, który obejrzałem dzięki Klaudowi przeszły pozytywnie. Jeszcze raz dziękuję. Wyniki były trochę inne niż na filmie, ale nie budziły mojego zaniepokojenia (mam inny model płyty). Podłączyłem ZX Tester (ponieważ nie miałem wolnego kabelka ze SCARTEM) i zasiliłem ZX z zasilacza laboratoryjnego (9V, 600mA) - chwila napięcia,  nerwowego wyczekiwania i... są +12V, +5V i -5V - ulga. Sprawdziłem zasilania na wszystkich scalakach - mieszczą się w normie. No, to teraz test z telewizorem. Przerzuciłem wszystkie szafki w domu i garażu - tutaj należy się szacunek mojej żonie z cierpliwość. Poszukiwania na szczęście zakończyły się sukcesem, więc mała prowizorka - podłączam ZX do telewizora i.... działa :-) Pyk, pyk po klawiaturze - też działa. Tak więc za dwie stówki mam działającego ZX+ w bardzo dobrym stanie, z dwoma oryginalnymi zasilaczami i jakimś drobnym osprzętem. Nie zostawiłem komputera włączonego na dłużej, w końcu konstrukcja z 1984r. i kondensatory mają swoje lata. Mam pytanie, bawić się w wymianę elektrolitów i modyfikację toru wideo? No i czy warto wymieniać istniejący regulator 5V na regulator MuRata? Na co jeszcze ew. zwrócić uwagę by maszynka posłużyła następne parę lat?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.04.13, 21:51:27 »
Recap - koniecznie. Inaczej stare elektrolity wysadzą przetwornicę i poleci dolny RAM.
Video mod - ja bym zrobił, bo warto. Lepszy obraz.
Regulatora bym nie ruszał, skoro działa. Trochę ciepełka się przyda, słyszałem, że w Polsce zimno i śnieg padał.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.04.13, 21:56:28 »
Jeśli robisz recap, warto dać dobrej jakości kondensatory (o niskim ESR) w torze +12V, 100uF/25V (C44 i C45). Warto też otworzyć zasilacz i wymienić w nim elektrolita. W zasilacz spokojnie możesz wsadzić kondensator na 25V zamiast takiego jak jest na 16V.

Nie mam obiekcji i wymieniam regulator napięcia na przetwornicę DC. Może być Murata, Traco, Recom czy XP, ale licz się z widocznymi "jailbarami" na ekranie przy tych przetwornicach.

Jeśli grzebie we flaczkach, przy okazji wymieniam gniazdo zasilania oraz gniazdo EAR. Po tylu latach oraz niewiadomej przeszłości, gniazdo EAR może byś luźne, zaśniedziałe i mogą być problemy z wczytywaniem z kaset/TZXduino.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

asmod

  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.04.13, 22:05:24 »
Pewnie ciężko będzie dostać takie małe kondensatory osiowe? Duże, do starego audio jeszcze się zdarzają. Może wiecie gdzie można dostać? Na ebayu pewnie jakieś chinole marnej reputacji się trafią. Rozumiem, że dobrze jest wstawić też takie na temp. 105C?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.04.13, 22:12:28 »
Tak, wsadź takie na 105stC. Gotowe zestawy kondensatorów do ZXa dostaniesz w sklepie o nazwie Retrorelum. A szczerze, gra nie warta świeczki i możesz spokojnie montować nieosiowe. Jeśli chcesz większe ilości to Vishay robi osiowe, ale tanie nie są i większości na 85stC. W UK w RS Components są dostępne osiowe na 105stC (np. 22uF/25V, nr zam: 707-6423), ale w paczkach po 25szt.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.04.13, 22:13:34 »
Ja zawsze kupowałem elektrolity w TME. Czasami brakowało któregoś, ale potem znów się pojawiały i mi dosyłali.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.04.13, 22:23:46 »
A ja właśnie z Retroleum brałem , ale to przy okazji innych zakupów i mojego lenistwa  :D . Kondensatory osiowe  popakowane , recap robi sie naprawde szybko i sprawnie. I nie robi sie dziadostwa na płycie  z powyginanymi nieosiowymi (jak tu jeden kolega radzi...)   skoro nie ma powodu żeby przed i po remoncie płyta nie wyglądała podobnie. Do tego 600 mA to to troche za mało, coś pod szyne podłączysz i zasilacz odetnie ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

asmod

  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.04.13, 22:25:05 »
W TME osiowych raczej nie ma, szczególnie na 105stC i niskim ESR. A te z Retrorelum są dobrej jakości? Cena raczej nie zabija. Kupowanie 25szt. dla jednego ZX, chyba mniej opłacalne? 600mA ustawiłem przy pierwszym uruchomieniu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.04.13, 22:40:27 »
W TME są osiowe, ale nie na 105 stopni i nie ESR raczej. Od lat je stosowałem i nie było żadnych problemów. No ale co kto lubi.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.04.13, 23:49:52 »
Ja nie chciałbym się tutaj wymądrzać ale od jakiegoś czasu obserwuję wszędzie jakąś dziwną modę na kondensatory elektrolityczne 105'C i do tego koniecznie o niskim ESR !!!  :-X

Osobiście nie widzę tutaj jakiegoś większego uzasadnienia do stosowania w ZX Spectrum elektrolitów na więcej niż 85'C, może poza jednym lub dwoma na wylocie z przetwornicy dla pamięci 4116.

Jeśli ktoś ma inne zdanie na ten temat to bardzo proszę o rzeczowe uzasadnienie dlaczego ma być akurat 105'C i Low ESR wszędzie i zawsze ?  ::)

Może w płytach do PC to raczej jest istotne, ale to już inna bajka...  bo tam w zasadzie to same przetwornice impulsowe dające w d*** elektrolitom ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.04.13, 23:56:10 »
Cytuj
[...] Warto dać dobrej jakości kondensatory (o niskim ESR) w torze +12V, 100uF/25V (C44 i C45). [...]

Mogę prosić o czytanie ze zrozumieniem? Wiem, późna pora, a polski "język trudna" ... :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum+ Issue 6A - AS IS do uruchomienia.
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.04.14, 00:11:29 »
Bardzo przepraszam, to fakt że późna już pora ;) wędzenie mięs na święta na działce w towarzystwie wspomagaczy i takietam ... może i nie doczytałem precyzyjnie i nie piję tutaj do kogoś personalne  ;)
Ale ostatnio czytając różne informacje i porady w necie rozwala mnie ta kwestia ... sorki jeśli się zagalopowałem  ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.