Autor Wątek: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.  (Przeczytany 1913 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« dnia: 2021.10.28, 23:01:06 »
Jak wiadomo nic nie jest wieczne oprócz diamentów (tak twierdził agent 007).
Więc i rolka napędowa w napędzie Microdrive ulega zużyciu, starzeje się i twardnieje.
Akurat tu twardość nie jest zbytnio pożądana w odróżnieniu od innych sytuacji :)

Jeden z forumowiczów przysłał mi do sprawdzenia i konserwacji swoje napędy Microdrive.
Wiadomym jest, że czasami dostają one "głupawki", gdy znajdujące się tam kondensatory elektrolityczne 0.47uF/10V
z czasem przechodzą swoistą metamorfozę, która powoduje ich zamianę w prawie rezystory.
Czasami też znajdujący się tam stabilizator 7805, też wypada wymienić, gdyż staje się on niestabilny.

Aczkolwiek w przypadku w/w Microdrive, problemem okazały się rolki napędzające tasiemkę kasetki.

Jedną rolkę udało mi się zregenerować, druga zaś, jest tak twarda, jak serca polityków z Wiejskiej.

Jednakże, okazało się, że "klony" w/w rolek są dostępne na sellmyretro.
Jak wiadomo teoretycznie nowe jest lepsze od starego, zostały one zakupione w ilości 3-ch sztuk.

Czas oczekiwania dłużył się i dłużył, gdyż przesyłka szła z UK, a jak wiadomo, w dzisiejszych czasach niczego nie można przewidzieć.
Ale suma, sumarum, przesyłka dotarła.

Otwierając kopertę, byłem dosyć optymistycznie nastawiony, ale to co po otwarciu ukazało się moim oczom,
spowodowało, że opadły mi wszystkie członki (zaś szczególnie jeden).

Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

Po przyjrzeniu się tym rolkom przez lupkę, zobaczyłem, że nie dość, że są wydrukowane na drukarce 3D,
to jeszcze na ich powierzchni jest pełno zadziorów i wgłębień.

Przez wiele lat naprawiałem magnetofony i magnetowidy i wiem, jak powinna wyglądać rolka, która styka się z taśmą magnetyczną.

To co ujrzałem, to na pewno nie są rolki ale jakieś - ciężko mi to określić - coś ?
Ale zaryzykowałem i sprawdziłem jak "to" działa.

Ten wyrób "rolkopodobny" po zainstalowaniu nie dość, że pracuje głośniej, to jeszcze - a jakże - niszczy nośnik.
Po kilkukrotnym użyciu jednej z mojej kasetek Microdrive, zauważyłem na wzdłużne rysy na nośniku.
To tylko kwestia czasu, kiedy odmówi ona posłuszeństwa.

Na wyrobie "rolkopodobnym" odczytanie katalogu kasetki udawało się raz na dwa lub trzy komendy CAT 1.
Gdy założyłem starą rolkę - trochę odświeżoną - katalog ukazywał się po każdej komendzie CAT 1.

Nie wiem, dlaczego osoba to sprzedająca ma na sellmyretro same pozytywne opinie.
Albo ja jestem debilem i przez 30 lat napraw magnetowidów i magnetofonów nic się nie nauczyłem, albo świat oszalał.

Poniżej załączam zdjęcia. Niestety rolki są małe, a ja nie mam doświadczenia w zdjęciach makro.
Ale widać na nich "klasę" jakościową.

Na zdjęciach - po prawej rolka "stara" oryginalna.
Po lewej - wyrób "rolkopodobny".

Oceńcie sami.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.10.29, 00:19:45 »
No bardzo nieładnie to wygląda...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.10.29, 06:34:17 »
Z czego one są wydrukowane? Są elastyczne i miękkie czy zwykłe twarde?

Skoro oryginalne są gumowe, to może guma na podeszwy od szewca, wywiercić środkowy otworek na wiertarce na stojaku, a rolkę wyciąć wykrojnikim do gumy (ręcznym). Miałem w rodzinie szewca, co sam dorabiał fleki do damskich szpilek. ;).
« Ostatnia zmiana: 2021.10.29, 07:29:00 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.10.29, 10:58:31 »
Najlepiej było by zdobyć gumowy wałek o takiej średnicy jak oryginalna rolka.
Pociąć na odpowiednie krążki i nawiercić otwór na ośkę silnika.

O ile drukowanie pasków dla ZX Printer jeszcze ujdzie, to drukowanie rolek do napędu Microdrive jest tu chyba pomyłką.
Przecież tak wydrukowany wałek, choćby był z filamentu "gumowego" zawsze będzie miał nierówności

Swego czasu na sellmyretro RWAP Software sprzedawał takie rolki z wyglądu porządne i gumowe.
Ale to było kiedyś.

Te które otrzymałem w przesyłce są elastyczne, ale co z tego, jak mają nierówności i występy.
Poza tym już zrobiły mi rysy na jednym nośniku, więc używanie tego łączy się z utylizacją kasetek.
Jakoś jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś sprzedawał taśmę "z metra" do tych kasetek.
A kupił bym chętnie, bo to fajny gadget te Microdrive :)

Jak na razie, to zostaje Nowa Zelandia i V-Drive i zamienna V-LA do Interface 1.
Miałem, testowałem i naprawdę polecam.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.10.29, 11:23:28 »
Te rolki kupiłem ja i zostały kupione tutaj:

https://www.sellmyretro.com/offer/details/ql-~~-zx-microdrive-replacement-rubber-rollers-43896

"Look no further as we have 3D printed replacement rollers made from TPU with shore hardness of 95A which is very close to original."

Jestem na etapie konwersacji "mejlowej" ze sprzedawcą, nie powinno być kłopotu ze zwrotem lub wymianą na inne.

Tam jest bardzo dużo pozytywnych komentarzy o tych rolkach, więc może po prostu trafiliśmy z Maryjanem pechowo na jakąś zepsutą partię/wydruk.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.10.29, 11:40:28 »
Właśnie otrzymałem przeprosiny i obietnicę wysłania nowych rolek w przyszłym tygodniu - te które dostał Maryjan zostały określone jako "bad batch".

Może usuńmy ten wątek, szkoda robić komuś niepotrzebnie "koło pióra", ot zdarza się i tyle.

Uszkodzoną kasetkę Maryjana postaram się jakoś zrekompensować.
« Ostatnia zmiana: 2021.10.29, 11:54:30 wysłana przez Rzeznik »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 806
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.10.29, 11:57:10 »
Może poczekaj na następne. Moim zdaniem przy wydruku 3D zawsze będą jakieś nierówności na powierzaniach rolek współpracujących z taśmą, czyli ta technologia nie bardzo nadaje się do tworzenia takich elementów. Wątek pozwoli innym ocenić jakość rolek przed zakupem i ewentualnie podjąć ryzyko uszkodzenia swoich kasetek.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.10.29, 12:05:02 »
W sumie zgadzam się, druk w technologii fdm do tego zastosowania to słaby wybór
Jakby to był wydruk na przemysłowej drukarce o warstwie np 0,02, to może jeszcze by się nadały.
Moim zdaniem o wiele lepiej sprawdziła by się drukarka sla.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.10.29, 12:09:12 »
No kurczę facet ma za te rolki dużo pozytywów, nie tylko na SMR ale jest też polecany i na fejsie i na bytedelight.com

Nie znam gościa, nie mam zamiaru go bronić ale coś za dużo tych pozytywnych informacji o tym, że to działa prawidłowo i jak powinno i to mogła być imo jednorazowa skucha.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.10.29, 15:49:43 »
To zapytaj jeszcze, jak odniesie się do faktu, że przez jego "wyrób" straciłem jedną kasetkę Microdrive.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.10.29, 16:04:12 »
Napisałem wyżej, że jakoś Ci ją zrekompensuję, dam Ci jedną ze swoich po prostu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Microdrive - wymiana rolki napędowej w napędzie.
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.10.29, 18:00:16 »
Eee, daj spokój. Z tą kasetką to żartowałem. I tak była testowa. :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma