Autor Wątek: Witam!!!!  (Przeczytany 3851 razy)

johny

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    https://t.me/pump_upp
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Witam!!!!
« dnia: 2014.10.16, 19:45:21 »
Dziękuję za możliwość udziału w forum. Mam przyjemność uzupełniania danych w podstronie tematycznej MUZEUM na www.retrokomp.org . Znajdują się tam dane dotyczące komputerów Sinclaira i Amstrada. Otrzymałem informację, iż niektóre dane tam zawarte są nieścisłe. Mając to na uwadze zwracam się do Was z prośbą - jako do najbardziej fachowego grona użytkowników tych komputerów o pomoc w sprecyzowaniu zawartych na naszej stronie informacji oraz dokumentacji fotograficznej tych zacnych urządzeń. Jako prowadzącym tą stronę najbardziej zależało by nam na zdjęciach komputerów ze zbiorów prywatnych - nie zdjęciach z sieci, wystudiowanych, nieskazitelnych. Najfajniejsze są zdjęcia naturalne naszych komputerów. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Johny/Lamers [RK Muzeum]

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam!!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.10.16, 19:59:39 »
A Witaj, Witaj.
Jeśli chodzi o zdjęcia, to zapewniam, że nie chciałbyś oglądać co niektórych sprzętów w ich naturalnym stanie.
Po którymś z kolei ratowanym sprzęcie mogę powiedzieć jedno - ludzi, którym zależy na dobrym stanie tych maszyn jest bardzo mało.
Mimo, że zabytkowe, to nadal są sprawne i znacznie bardziej niezawodne i trwałe od współczesnych komputerów.
Polecam więc zdjęcia sprzętu już po odrestaurowaniu.

Miłego czytania :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Witam!!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.10.17, 04:58:14 »
Johny - Widzę że na stronie retrokomp.org .pojawił się przy opisach CPC link do speccy.pl jak sam niedawno o to prosiłem, ale niezupełnie o to mi chodziło. Na głównej stronie Speccy nie ma wzmianki o tym że prócz Spectruma i Timexa jest tu także coś o CPC. Może powinienem o tym pogadać z Tygrysem. ;)
Łatwo mi sobie wyobrazić że ktoś tam zajrzy po czym zamknie stronkę, jeśli nie interesuje się także Spectrumem. Lepiej byłoby "Polskie forum o CPC na Speccy.pl" i link od razu do właściwego działu czyli:
http://speccy.pl/forum/index.php/board,20.0.html

Co do danych technicznych:
Amstrad / Schneider CPC 464 - Z80 4MHz, ROM 32KB, RAM 64KB w tym 16KB graficznej. Dźwięk: AY3.
Grafika: CRTC 6845 - generuje rozdzielczość, Gate Array - generuje kolory. Paleta kolorów 27.
W roku 1988 w modelach LC - Gate Array zastąpiono przez ASIC z paletą aż 4096.
Wbudowany magnetofon. Standardowo dodawany monitor zielony lub kolorowy z wbudowanym zasilaczem.
Produkowany w latach 1984-1990, po czym zastąpiony modelem 464 PLUS. (a Schneider tylko do 1988).

Amstrad / Schneider CPC 6128 - Z80 4MHz, ROM 48KB, RAM 128KB w tym 16KB graficznej. Dźwięk: AY3.
Grafika: CRTC 6845 - generuje rozdzielczość, Gate Array - generuje kolory. Paleta kolorów 27.
W roku 1988 w modelach LC - Gate Array zastąpiono przez ASIC z paletą aż 4096.
Standardowo dodawany monitor zielony lub kolorowy z wbudowanym zasilaczem.
Wbudowana stacja dysków 3", 180KB na każdej stronie dyskietki. Zastąpił w produkcji model CPC 664.
Produkowany w latach 1985-1990, po czym zastąpiony modelem 6128 PLUS. (a Schneider tylko do 1988).


I to tyle. Myślę że więcej szczegółów można sobie doczytać w podanych linkach. :)
Np. że CRTC były stosowane z różnych firm, a nie tylko Motoroli.
Nie wiem czy w urządzeniach peryferyjnych wymieniają te które do tych sprzętów posiadają czy te które można podłączyć, bo w tym drugim przypadku lista byłaby baaardzo dłuuuga. ;)

Ech gdyby tak jeszcze w polskiej Wikipedii podano że w 1990 zastąpiono modele CPC - białymi modelami PLUS, z poprawioną grafiką, oraz linka do polskiego forum, to by było Bosko. :D

Z fotkami niestety nie pomogę, bo mam pod ręką tylko emulator. Chociaż troszkę tego nie rozumiem, no bo skoro mają je na stanie to czemu nie pstrykną im fotek?

« Ostatnia zmiana: 2014.10.17, 05:05:49 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Witam!!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.10.17, 08:07:29 »
Ech gdyby tak jeszcze w polskiej Wikipedii podano że w 1990 zastąpiono modele CPC - białymi modelami PLUS, z poprawioną grafiką, oraz linka do polskiego forum, to by było Bosko. :D

Ale co...? Edycja w Wikipedii się popsuła? Popraw, zaklep i w najgorszym wypadku poczekaj parę dni aż jakiś moderator sprawdzi i zatwierdzi edycję. Przecież o to chodzi w wiki, żeby każdy mógł poprawić albo dodać informacje.

johny

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    https://t.me/pump_upp
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Odp: Witam!!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.10.17, 23:04:55 »
Hej,
Serdeczne dzięki za info. W podstronach tematycznych CPC wskażę właściwe linki. Uzupełnię dane w CPC. Postaram się namówić fotografa na RK, żeby zrobił fajne foty rzeczonych komputerów i zamieszczę na stronce RK. Przydały by się jeszcze infa o ZXach i Timex'ach oczywiście z linkami do właściwych zasobów SPECCY.PL. Zdjęcia będą na RK tak też od razu postaram się je zapodać. Dzięki za pomoc.