Autor Wątek: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt  (Przeczytany 4328 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.11.06, 19:03:18 »
No to nieciekawie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

RussiaHardBoy

  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.11.06, 21:07:12 »
Odpiąć klawiaturę, dać radiator do stabilizatora, odłączyć przycisk reset, wymieć elektrolity, podłączyć ROM diagnostyczny, organoleptycznie sprawdzić, czy któraś z 16 kości pamięci nie grzeje się … \

Schematy i instrukcje serwisowe są dostępne w sieci, a na forum jest opcja "szukaj".

Odłączyć klawiature i przycisk reset moge, ale Romu diagnostycznego to ja nie mam ;)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.11.06, 21:38:30 »
ROM diagnostyczny ściągasz z netu, ładujesz w EPROM, robisz moda pod EPROM i sprawdzasz. W Twoim przypadku dodatkowy problem stanowi wlutowany ROM, dlatego wspominałem o zewnętrznym interfejsie - może poszukaj jakiegoś Dandanatora, czy coś w tym stylu i spróbuj z nim odpalić.

Na razie odłącz reset i sprawdź czy coś się dzieje przy zwieraniu kondensatora, do którego reset jest podpięty.

RussiaHardBoy

  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.11.08, 18:55:41 »
Po odłaczeniu resetu i zrobieniu zwarcia pensetą, pojawiają sie przez chwile białe paski jak w starych VHSach, potem znikają

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.11.09, 05:11:45 »
Witam
Posiadasz jakieś eprom 27c256 lub eeprom 28256, podstawkę pod eprom, rozlutownice do cyny lub odsysacz?
Jakiś programator do zaprogramowania romu ?
Jeżeli masz te podstawowe rzeczy to trzeba wylutować stary rom, wlutować podstawkę pod nowy eprom lub eeprom i zrobić przełącznik 2 romów (rom zx spectrum i rom diagnostyczny).
Jeżeli jesteś w stanie to ogarnąć to schemat takiego przełącznika jest na forum.

Pozdrawiam

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.11.09, 06:05:49 »
28C256 nie jest bezpośrednim zamiennikiem 27C256. Zamiennikiem 27C256 typu EEPROM jest W27E257 lub W27C257 albo Flash 29C256.

Kolega RussiaHardBoy prowadzi serwis komputerowy, serwisuje XTteki z 1983r. więc chyba ma podstawowe narzędzia oraz potrafi czytać schematy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.11.09, 09:29:53 »
To se chłop da radę :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

RussiaHardBoy

  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #22 dnia: 2021.11.09, 11:14:13 »
Witam
Posiadasz jakieś eprom 27c256 lub eeprom 28256, podstawkę pod eprom, rozlutownice do cyny lub odsysacz?
Jakiś programator do zaprogramowania romu ?
Jeżeli masz te podstawowe rzeczy to trzeba wylutować stary rom, wlutować podstawkę pod nowy eprom lub eeprom i zrobić przełącznik 2 romów (rom zx spectrum i rom diagnostyczny).
Jeżeli jesteś w stanie to ogarnąć to schemat takiego przełącznika jest na forum.

Pozdrawiam

Mam wszystko oprócz programatora, epromu i eepromu

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.11.09, 14:23:38 »
No to tą drogą nie dasz rady :)

Wyślij komuś do diagnostyki, bo się zakopiesz w wylutowywaniu elementów, albo zainwestuj w programator i EPROM. Przełącznikiem żadnym nie musisz zawracać sobie głowy, bo w obecnej chwili zależy Ci przede wszystkim na odpaleniu ROMu diagnostycznego - tym masz nakarmić EPROM. Nie ukrywam, że i tak taniej będzie pewnie kupić np. Dandanatora (który ma ROM diagnostyczny), niż programator, a do tego może odpadnie wylutowywanie.

@Klaud: A Ty co się z kolegi nabijasz? :) Ostatnie serwisy komputerowe, które naprawiały coś lutownicą, to ja pamiętam z lat 80-tych - wtedy mój ZX Spectrum trafił do takiego. W erze pecetów było już tylko przekładanie elementów. Schematy? Jakie schematy? Napisałem ostatnio do Asusa w sprawie schematu nastoletniego monitora, to mi odpisali, że to jest tajne/poufne i nie udostępniają :)
« Ostatnia zmiana: 2021.11.09, 14:40:03 wysłana przez maciekb »

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 511
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.11.09, 15:29:48 »
Rzadko, ale można spotkać jeszcze takie serwisy. Jak wejdziesz do środka, to tam nadal są lata 80-te ;)

Każda firma zareagowała by tak jak Asus, bo takie były do tej pory czasy. Żadnego lutowania, tylko wymiany.
Oni ściągają grube tysiące $ za udostępnianie takich papierów, nawet tych archiwalnych.

Za to przed nami kolejna rewolucja. Wszystkie nowe sprzęty staną się niemożliwe do naprawy ze względów konstrukcyjnych.
Wystarczy zajrzeć np. do nowych konsol. Nawet zasilacze są zbudowane wokół uC i mają własny firmware, a dyski flash są umieszczone wprost na płycie głównej
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.11.09, 15:40:50 »
Mieszkam w dziwnym mieście, bo mam conajmniej dwa serwisy, w których potrafią wymieniać scalaki, przeprogramować EPROMy, nawet w nowych płytach głównych od PCtów/ogryzków, twardych dysków. Reanimują każdy sprzęt komputerowy. Nie mnie oceniać serwis kolegi. Przyjąłem, że skoro z tego żyje, to ma umiejętności, wiedzę i narzędzia.

A to Spectrum lepiej oddać komuś, kto ma pojęcie, bo marnie to widzę.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

RussiaHardBoy

  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.11.09, 16:26:17 »
Nie żyje z tego. Traktuje to jako hobby i w przyszłości pracę. Najpierw muszę ukończyć szkołę

RussiaHardBoy

  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #27 dnia: 2021.11.09, 16:27:49 »
Przez tyle nie przydał mi się jeszcze programator. Jest w planach do zakupu ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #28 dnia: 2021.11.09, 16:29:26 »
Tak lutownice, miernik wszystko mam. Prowadze serwis komputerowy ...

Nie żyje z tego. Traktuje to jako hobby i w przyszłości pracę. Najpierw muszę ukończyć szkołę

Khe? To ja już nic nie rozumiem.

Czyli jaką wiedzę i jakie umiejętności Kolega posiada?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 511
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Problem ze ZX Spectrum+, Szare tło i czarny prostokąt
« Odpowiedź #29 dnia: 2021.11.09, 16:33:52 »
Nie żyje z tego. Traktuje to jako hobby i w przyszłości pracę. Najpierw muszę ukończyć szkołę

A jaką szkołę tak z czystej ciekawości? :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)