Autor Wątek: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek  (Przeczytany 2059 razy)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« dnia: 2022.01.20, 14:21:25 »
Pacjent +3 z napędem EME-156.

Jak go wziąłem w ręce, to był uszkodzony kwarc na płycie i nie było komunikacji. Po wstawieniu kwarcu sytuacja wygląda następująco:

Napęd zachowuje się tak, że w 90% po włożeniu dyskietki nie czyta ścieżki 0 generując 3 różne komunikaty (no data, CRC error i jakiś trzeci błąd nie pomnę jaki).
Czasem jednak jak dyskietka załapie, to działa normalnie. Czyta katalog, zapisuje pliki, odczytuje pliki, które sama zapisała… Zapisane przez nią pliki inny ZX Spectrum +3 czyta bez problemu.

Napęd był grzebany, bo pasek jest sprawny i brakowało śruby przy silniku krokowym. Ale poza tym wygląda dobrze i w sumie nie bardzo mam się czego czepić - śrubkę uzupełniłem.

I teraz pytanie. Czy mogę coś jeszcze sprawdzić/wyregulować we własnym zakresie? A może ktoś zna temat i jest w stanie to komercyjnie doprowadzić do ładu?
Zaczynałem od TIMEX`a....

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.01.20, 22:12:03 »
Napęd zachowuje się tak, że w 90% po włożeniu dyskietki nie czyta ścieżki 0 generując 3 różne komunikaty

Wygląda, jakby pozycjonowanie głowicy miało jakieś mechaniczne problemy. Może mechanizm się przycina, może ma za duże luzy.

Cytuj
Czy mogę coś jeszcze sprawdzić/wyregulować we własnym zakresie? A może ktoś zna temat i jest w stanie to komercyjnie doprowadzić do ładu?

Rozebrać, wyczyścić, przesmarować, złożyć, sprawdzić, skalibrować :)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.01.21, 15:28:01 »

Wygląda, jakby pozycjonowanie głowicy miało jakieś mechaniczne problemy. Może mechanizm się przycina, może ma za duże luzy.


Odkręciłem silnik krokowy. Nie ma opisywanego luzu pomiędzy magnesem a wałkiem. Luzu głowicy też nie ma (EME-156 w tej wersji ma blaszkę na 3 nity z tyłu i nie ma prawa złapać luzu).


Rozebrać, wyczyścić, przesmarować, złożyć, sprawdzić, skalibrować :)


Jest gdzieś jakiś manual co rozebrać i co smarować? Bo w tego typu konstrukcjach złe posmarowanie zwykle zwiększa problemy. Co do kalibracji, to nie mam oscyloskopu (kalibracja środka ścieżki) :( - poniekąd dlatego szukam kogoś, kto się na tym zna i mógłbym skorzystać z jego pomocy.
Zaczynałem od TIMEX`a....

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.01.21, 19:56:06 »
Hmm,  jesli  zupełnie niepotrzebnie odkręciłeś  mechanicznie silnik krokowy od obudowy , no to teraz będzie sporo pracy przy tym napędzie...  Po co ci to było ? Akurat ten model napędu jest dosyć przyjazny w serwisowaniu  pod warunkiem że  sie wie co sie robi..  A teraz, rozkalibrowałeś stacje na maxa.....
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.01.21, 20:52:53 »
Hmm,  jesli  zupełnie niepotrzebnie odkręciłeś  mechanicznie silnik krokowy od obudowy , no to teraz będzie sporo pracy przy tym napędzie...  Po co ci to było ? Akurat ten model napędu jest dosyć przyjazny w serwisowaniu  pod warunkiem że  sie wie co sie robi..  A teraz, rozkalibrowałeś stacje na maxa.....

Jakby to ładnie powiedzieć - on już był grzebany i brakowało śruby od silnika krokowego. Ewidentnie już był grzebany przez kogoś wcześniej. Intencją było sprawdzić, czy magnes na osi nie jest luźny. Ryzyko nie było moim zdaniem zbyt duże.
Zaczynałem od TIMEX`a....

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.01.21, 21:29:18 »
Acha.  Generalnie napęd nadal do odratowania a ale tu ju ż wkraczają koszty ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.01.21, 21:40:21 »
Acha.  Generalnie napęd nadal do odratowania a ale tu ju ż wkraczają koszty ;)

To jasne, że będą koszty. Nie po to się ludzie uczą, kupują narzędzia i poświęcają czas, żeby potem za darmo pracować.

Możesz się podjęć takiego serwisu?
Zaczynałem od TIMEX`a....

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.01.21, 21:51:03 »
NIestety, według nowego ładu , ja nie mogę . Może ktoś inny sie podejmie naprawy ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.01.21, 22:45:19 »
Ja realnie nie wcześniej niż w drugiej połowie lutego. Wolę się najpierw wygrzebać z wszystkich zaległych tasków.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.01.21, 22:52:50 »
Ja realnie nie wcześniej niż w drugiej połowie lutego. Wolę się najpierw wygrzebać z wszystkich zaległych tasków.

A mogę zaklepać termin?
Zaczynałem od TIMEX`a....

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.01.21, 23:08:56 »
A teraz, rozkalibrowałeś stacje na maxa.....

Podłączyłem napęd do komputera. Działa dokładnie tak samo jak przed zdjęciem silnika - czyli ma problem z czytaniem, a po szóstym włożeniu dyskietki przeczytała katalog i wgrywa poprawnie pliki, które na niej są zapisane. Słowem nic się nie zmieniło.
Zaczynałem od TIMEX`a....

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.01.21, 23:11:00 »
OK, przypomnij się jakoś przed 17 lutego w takim razie.
Ale jest szansa, że ktoś się w międzyczasie zgłosi, aby Ci pomoc :)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.01.21, 23:53:28 »
OK, przypomnij się jakoś przed 17 lutego w takim razie.
Ale jest szansa, że ktoś się w międzyczasie zgłosi, aby Ci pomoc :)

Dziękuję :)
Zaczynałem od TIMEX`a....

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 128 +3, problem z napędem dyskietek
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.01.22, 11:02:57 »
Przesiedziałem pół nocy i sprawa wygląda tak:

Bawiłem się w regulację zgodnie z tym materiałem:

https://youtu.be/WK0QoVNVO2w?t=1230

ale napęd działa jakby miał zbyt małe wzmocnienie sygnału z głowicy… Przy bardzo precyzyjnych ruchach silnikiem (rzędu 0.2mm) udaje się złapać komunikację z jedną dyskietką. I to działa. Ale druga dyskietka już się nie czyta. Wszystko co zapisze, drugi egzemplarz czyta. Dodatkowo czasem nawet wyjęcie i włożenie dyskietki powoduje, że przestaje ją czytać. Dziwna sprawa…

Generalnie cała regulacja odbywa się w obrębie 1mm ruchu silnika względem obudowy. Cały czas mam wrażenie graniczące z pewnością, że to nie regulacja silnika krokowego jest głównym problemem tego napędu.
Zaczynałem od TIMEX`a....