Autor Wątek: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)  (Przeczytany 26105 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.08.30, 11:50:03 »
Jest chyba jeszcze jeden klon Montezumy na Speccy, nazywa się Panama Joe
https://www.youtube.com/watch?v=2MyhSc2KCIc
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.08.30, 12:23:42 »
To akurat ta stara wersja z tzw. epoki, która jednak wykonaniem jest daleka do doskonałości. Ta późniejsza (Preliminary Monty) wygląda o niebo lepiej.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.08.30, 13:43:18 »
W tamtej epoce, producenci gier liczyli na wyobraźnię młodego odbiorcy.
Była ładna okładka i trzeba było sobie wyobrazić, że te kilka kresek i kółek na ekranie to np. wielki labirynt z mnóstwem potworów :)
A teraz, wszystko podane na tacy w 3D. I jak dzieci i młodzież mają kształtować sobie wyobraźnię ?
Dlatego w szkołach jest jak jest.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.08.30, 14:06:53 »
To akurat wiem. Pamiętam te czasy, gdy plakaty czy okładki gier pokazywały coś innego, niż obserwowaliśmy w tv podłączonym do kompa. Mimo to każdy ze zrozumieniem, z pasją w oku i sercu korzystał z tego co miał. Z biegiem lat widać pewne niedoskonałości, choćby na przykładzie Panama Joe i Preliminary Monty, gdzie gra w sumie jest taka sama, jednakże oprawa graficzna i dźwiękowa na tym samym komputerze jest na innym poziomie. Panama Joe razi mnie przede wszystkim tempem i dynamiką, a w zasadzie brakiem. Innymi słowy strasznie "muli".

Skojarzyło mi się to nieco z portami gier na cpc, które strasznie klatkują. Parę przykładów https://www.youtube.com/watch?v=WqdRdCaCHTk
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.08.30, 15:31:53 »
A mnie z kolei od "małego" Atari odstraszają te ogromniaste piksele, przecież tam grafika jest zupełnie "kanciata" :)
Natomiast Amiga, ładne graficznie gry i dema, ale dla kolekcjonera to totalna NUDA, dodatkowo jest to bezsensownie drogie hobby... Mam A500 z dodatkowym ramem i gotekiem, A1200 do której od ponad roku poszukuję karty turbo, a jeśli już taką zdobędę to co mi właściwie więcej potrzeba ? Generalnie Sprzęt będzie zmaksowany. I NIE, na A4000 nie będę wydawał majątku tylko po to tylko żeby mieć A1200 w innej obudowie.
ZX Spectrum w porównaniu z powyższymi to jest coś niesamowitego! Zobaczcie tą różnorodność osprzętu, dodatków, nawet klonów z tamtej epoki...
Jeśli chodzi o ZX Spectrum, to sporo ciekawostek związanych z tym sprzętem już widziałem, ale ostatnio znalazłem w jakimś starym czasopiśmie, coś czego wcześniej nigdy nie spotkałem - kolejną, dedykowaną klawiaturę to tego komputerka... To jest tylko jeden z przykładów - pomimo że w temacie Spectrum "siedzę" już dłuższy moment, to cały czas odkrywam coś nowego, różne opcje o których dotychczasowo nie miałem pojęcia że istnieją. Moim zdaniem to jest właśnie ta genialna różnorodność i przez to "egzotyczność" ZX Spectrum :)
Aaaa tak na koniec. Czy wiecie, że do ZX Spectrum istnieje interface, przy pomocy którego można grać w gry kierując postacią wydając "odgłosy gębowe" ?:)

ZX Spectrum jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz co znajdziesz w środku :)
« Ostatnia zmiana: 2019.08.30, 16:17:57 wysłana przez Boyo »
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.08.30, 16:00:29 »
To akurat wiem. Pamiętam te czasy, gdy plakaty czy okładki gier pokazywały coś innego, niż obserwowaliśmy w tv podłączonym do kompa.


amiga4ever

  • **
  • Wiadomości: 89
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.08.30, 16:15:22 »
Ja uwielbiam gry Amigowe. Większość z nich była jedyna w swoim rodzaju. Mowa o tych z lat 90 tych. Na Atari również grubo się zagrywalem. Na ZX dużo nie mam doświadczenia. Tak naprawdę pamiętam ok 10 gier... Teraz nadrabiam :)
Ale mimo wszystko Amisia to nr 1 dla mnie. Niesamowity komputer jak na swoje czasy.
Atari 65XE (turbo 2000),
Commodopre 64 Breadbin,
Commodore 64C,
Pegasus,
Amiga 600 (Aca 630),
ZX Spectrum 48,
ZX Spectrum +2A 128k

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.08.30, 16:20:19 »
Dobrze napisane - jak na swoje czasy :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.08.30, 16:36:06 »
W tym miejscu przypomnę dyskusję, która się niedawno odbyła:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5049.0

amiga4ever

  • **
  • Wiadomości: 89
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.08.31, 10:59:10 »
Pograłem wczoraj w Target Renegade kurcze świetna gierka. Na próżno takiej szukać na Atari. Typowo salonowy chodzony beatup. Pamiętam, że właśnie ta gra była moja ulubiona na ZX w późnych latach 80 ino tytułu nie zapamiętałem. Brat lubił natomiast JetPacka, mama Manic Miner :) te gry u wujka w wakacje się zagrywalismy. Nigdy zx nie mieliśmy.. jakoś w Atari poszliśmy.
Atari 65XE (turbo 2000),
Commodopre 64 Breadbin,
Commodore 64C,
Pegasus,
Amiga 600 (Aca 630),
ZX Spectrum 48,
ZX Spectrum +2A 128k

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.09.01, 21:06:39 »
Pograj jeszcze w Renegade (pierwsza czesc). Moim zdaniem jest lepsza dzwiekowo - odglosy walki ;)
Target Renegade rzadzi pod tym wzgledem ze mozna grac na dwoch graczy jednoczesnie.
Te gry sa jednymi z nielicznych, ktore "z biegu" przechodze - nawet grajac na klawiaturze!
Ostatnia czesc, czyli Renegade 3, nie polecam - to jakis zupelny odlot "w dol"...
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #26 dnia: 2019.10.16, 18:43:57 »
Dziś odpaliłem na ZX i ło matko... Czy rzeczywiście ZX hardwarowo był tak z tyłu Atari XE, że ten Zybex taka bieda... ??

Oj, Marcin, zbiera Ci się, oj, zbiera ;)

Niestety ale ogólne wrażenie właśnie takie jest. Gry dla Atari, dzięki duszkom (płynniejsza animacja) i większym możliwościom operowania kolorami, na początku sprawiały wrażenie lepiej wykonanych. Boulder Dash, wspomniany Zybex, River Raid, Montezuma, Draconus itd. A C64 (np. Commando, Ghost'n Goblins, Uridium, Krakout) - nawet nie ma o czym mówić... Co ciekawe, Spectrum w obu przypadkach lepiej wychodzi z rozdzielczością, ale nie jest w stanie tego wykorzystać, bo:
- brak sprzętowych sprite'ów
- colour clash
- utrudniona (dla programisty) organizacja pamięci ekranu
- wydawanie dźwięków wstrzymuje pracę programu
Wiele dla płynności 800XL/C64 zrobiły dedykowane układy dźwięku. Spectrum dorobił się AY dopiero 1986/1987, a na poważniej zaczęto go wykorzystywać w grach jeszcze później.
Jak widać, większe cegły zamiast punkcików, ale odpowiednio pokolorowane i płynniej poruszane dają lepszy efekt. Ja, mojego ulubionego Boulder Dasha, na ZX nawet nie uruchamiam, bo szkoda nerwów :)

Fakt, późniejsze gry wyglądały już lepiej, ale ciągle z płynnością na Spectrum jest problem, przez co grywalność - szczególnie w grach akcji - drastycznie leci na pysk.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #27 dnia: 2019.10.17, 00:56:06 »
Propo kiepskich gier to wyznaję zasadę, zawsze patrz na jasną stronę życia.
No bo po co się dzielić z innymi tym że znalazłeś jakieś gówno?
Albo włączać godzinny film który w tytule ma paździerze.
Na co trzeba chorować żeby tak robić?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ramox

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #28 dnia: 2019.11.12, 14:35:03 »
Siemka. Gdzie mogę zaopatrzyć się w Renagade? Dorwałem ostatnio Ata, ale nie mam pojecia, gdzie szukać gierek.

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #29 dnia: 2019.11.12, 18:37:44 »
A co to jest Ata? Atari? Małe / duże? Jeśli małe atari masz na myśli to zajrzyj https://atarionline.pl/v01/index.php?ct=nowinki&ucat=1&subaction=showfull&id=1573398692 Tam w lewej kolumnie jest spory zbiorek. Można pobierać pojedynczo albo całość. 

Nie wiedziałem że na atari 8 bit jest Renegade. Okazuje się, że to taki szajs https://www.youtube.com/watch?v=Vcy0azUYNsI
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram