Autor Wątek: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.  (Przeczytany 9073 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #30 dnia: 2018.12.02, 12:22:29 »
Dzięki :)
Jest też Kalejdoskop Techniki. Moje pierwsze kontakty z techniką i elektroniką :)

Niestety te Młode Techniki (roczniki) to ja już wcześniej widziałem i pliki się nie otwierają. Chyba, że komuś się uda :-\

EDIT:
Roczniki 1983 i 1984 są z innego źródła. Pliki się otwierają :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #31 dnia: 2018.12.02, 15:32:22 »
Ściągnąłem na próbę rocznik 77 MT z tamtej strony.
Po rozpakowaniu, pliki pdf otworzyłem bez problemu w FireFox-ie.

Pomysłowość tamtych czasów nie miała granic, o czym świadczy artykuł w jednym z MT pt." Naprawiamy nierozbieralny akumulator".
Jak widać, dla osób wychowanych w tamtych czasach, nie ma rzeczy nie do naprawienia :)
Ale też i wyroby wtedy produkowane były inne - solidniejsze.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #32 dnia: 2018.12.02, 15:53:11 »
Faktycznie w FireFox się otwiera, a w Adobe Reader nie :o
Dzięki za podpowiedź.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #33 dnia: 2018.12.02, 16:46:46 »
Ja używam SumatraPDF bo jest lżejsza od Adoba, ale zawsze gdy mam do wyboru to wybieram djvu pod WinDjView. Czasem to java skrypty bronią przed ściąganiem pliku, a wyłączając znika problem. Choć częściej jest odwrotnie.

Trafiłem na tą stronkę przez Googla, jak na pewnym forum ktoś się skarżył że tęskni za pewnym artykułem z MT, a już go nie ma. Z dyskusji wyszło że zanim się pojawił Informik to był on działem w MT, więc ściągnąłem jeszcze jeden rocznik by to obczaić, ale przeglądam po kolei i jeszcze do tego nie doszedłem.

Przed laty jako mieszkaniec domu z centralnym ogrzewaniem trafiały do nas stosy czasopism na rozpałkę, które wpierw przeglądałem, i było tam parę MT w którym jako szczeniak raczej czytywałem tylko krótkie newsy i ciekawostki. A kupiłem kiedyś tylko jednego z futurystycznym jak mi się wtedy wydawało BMXem. Chyba kiedyś wklejałem jego okładkę. Właśnie sobie uświadomiłem że od paru dni mam ten nr na twardym hehe.

Było też takie czasopismo Delta, i to chyba z niego na początku 90ych przez kilka lat miałem na ścianie futurystyczny concept Forda z dziwnie otwieranymi drzwiami, wycięty z tylnej części okładki. Gdybym wiedział jak się nazywał to pewnie bym znalazł.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #34 dnia: 2018.12.02, 17:02:57 »
Dzięki @ZbyniuR za linka!
Miałem kiedyś wszystkie z lat 197x - 1982(?). Od 1972? Jak ściągnę to może dojdę od kiedy.
Zajmowały miejsce więc wywaliłem, zostawiając sobie jakieś wycinki.
Jak już ściągnę wszystkie to chyba powinienem do kompletu poszukać zdjęcia regału w jakim je wtedy trzymałem ;D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #35 dnia: 2018.12.02, 18:09:08 »
Ja też w pewnym momencie jak się oswoiłem z internetem, uznałem że net plus twardziel to wygodniejszy sposób na poznawanie, gromadzenie i przeszukiwanie tekstów i obrazków niż papier, i z kilkudziesięciu kilogramów czasopism został może z kilogram wydartych kartek z ciekawszymi tekstami i ładniejszymi obrazkami.
Po latach znaczną ich część odzyskałem w postaci skanów, choć nadal trudno coś w nich wyszukać bez dobrego spisu treści w txt zamiast w skanie.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #36 dnia: 2019.03.08, 20:01:25 »
Tomasz Jordan, czyli głos znany z Radiokomputera, a potem twarz znana z TV (czyżby Teleradiokomputer?), a którego ponad dekadę później poznałem, jak spotykaliśmy się na rozmaitych konferencjach prasowych. Jednak któregoś razu przestał się na nich pojawiać - mówiło się, że podobno rak go wykończył... Nie wiem ile w tym prawdy, ale faktycznie, nie wyglądał zdrowo.

No i się dowiedziałem. Zmarł w 1998 roku, w wieku 40 lat.
Dokładnie dziś skończyłby 61 lat.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #37 dnia: 2019.03.08, 23:54:14 »
RIP - kolejny ktory nie dojechal do emerytury. Ale przynajmniej zapisal sie bardzo oryginalnie w historii informatyki w Polsce.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #38 dnia: 2019.09.29, 01:53:24 »
W Retrogralni zrobili film o Sondzie.
https://www.youtube.com/watch?v=IyQ1--BqYVA
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)