Autor Wątek: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128  (Przeczytany 141 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 229
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« dnia: 2024.04.16, 18:40:21 »
Złożyłem ostatnio dwie sztuki ZX Max 128 (Issue 3). Z pierwszą nie było żadnych problemów. Udało mi się właściwie od razu zaprogramować układ CPLD, a komputerek ruszył właściwie od razu po podłączeniu zasilania.
Z drugim egzemplarzem niestety utknąłem. Wielokrotnie próbowałem zaprogramować EPM7128S i programator (tani klon Altera USB Blastera) za nic nie jest w stanie wykryć i zaprogramować układu. Mam dwie sztuki tego programatora i żadna nie chce zadziałać. Używam Quartus Programmera na Windowsie 7 (wirtualka odpalona pod Debianem), próbowałem też na laptopie z Windowsem 10 - na żadnym nie działa.

Początkowo stwierdziłem, że pewnie na Aliexpress trafił mi się trefny zestaw układów, w którym tylko jeden był sprawny. Zamówiłem więc pięć kolejnych i z nimi mam dokładnie ten sam problem - żadnego nie jestem w stanie zaprogramować. Może nawet uznałbym, że znów trafiły mi się uwalone układy, gdyby nie jeden szczegół - ten już zaprogramowany (z działającego komputerka) także nie jest już wykrywany przez Quartus Programmer.
Próbowałem też przełożyć pusty układ CPLD do pierwszego komputera i zaprogramować go w nim, ale to też nie przyniosło żadnego rezultatu.

Sam układ działa poprawnie - odpala poprawnie, jeśli włożę w podstawkę zaprogramowany CPLD.

Ktoś miał podobny problem i znalazł jakieś lekarstwo? Pamiętam, że istniał jakiś alternatywny sposób programowania układów CPLD Altery pod Linuksem (używałem go do zaprogramowania CPLD w Karabasie). Używało się do tego jakiegoś narzędzia obsługiwanego z linii poleceń, ale za nic nie mogę teraz znaleźć tego programu...

Ewentualnie, któś mógłby poratować (rzecz jasna odpłatnie) zaprogramowanym układem?

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Odpowiedź #1 dnia: 2024.04.16, 20:22:57 »
Głupie pytanie. Czy podczas programowania ZX MAX jest podłączony do zasilania? Quartus widzi programator? Jak zachowują się diody na blasterze przy próbie programowania?
Spróbuj na czas programowania wyciągnąć wszystkie scalaki z płyty, jeżeli są w podstawkach.

Układy nie muszą być uwalone ale mogą mieć zablokowany JTAG. Chociaż ta jedna działająca powinna dać się zaprogramować jeszcze raz.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6832
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Odpowiedź #2 dnia: 2024.04.16, 20:33:45 »
Quartus II 13 kiepsko działa pod Win10. Możesz spróbować odpalić go w trybie zgodności z Win7 ale niekoniecznie może  pomóc. Altery z Ali mogą być z wyłączonym JTAGiem i Blasterem ich nie zaprogramujesz.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 229
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Odpowiedź #3 dnia: 2024.04.16, 21:08:50 »
Głupie pytanie. Czy podczas programowania ZX MAX jest podłączony do zasilania?

Tak, oczywiście.

Cytuj
Quartus widzi programator?

Tak. Zresztą najlepszym dowodem na to, że programator działa poprawnie i jest widziany przez oprogramowanie jest fakt, że jestem w stanie podpiąć do niego Sizifa i jego CPLD jest wykrywany. Tylko z Alterą z ZX Max 128 jest jakiś problem.

Cytuj
Jak zachowują się diody na blasterze przy próbie programowania?

Prawdę mówiąc nie zwróciłem uwagi. Zobaczę gdy podłączę następnym razem.


Cytuj
Spróbuj na czas programowania wyciągnąć wszystkie scalaki z płyty, jeżeli są w podstawkach.

Tego też próbowałem. Również nie pomogło.

Cytuj
Układy nie muszą być uwalone ale mogą mieć zablokowany JTAG.

O tym też pomyślałem. Musiałbym jednak mieć niezłego pecha, żeby na dziesięć zamówionych układów trafić na dziesięć zablokowanych w ten sposób. No i jest jeszcze ta kwestia, że zaprogramowany (i poprawnie działający w komputerku) układ również przestał być wykrywany.
BTW czym mogę zaprogramować/odblokować układ z zablokowanym JTAG-iem?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Odpowiedź #4 dnia: 2024.04.16, 23:58:55 »
JTAG pewnie zablokowany.
Mogę Ci je zaprogramować lub odblokować , jak mi je wyślesz.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6832
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Odpowiedź #5 dnia: Wczoraj o 09:28:38 »
Aby odblokować JTAG wystarczy podać +12V (dla MAX7000) przez rezystor 1k0-1k8 na wejście OE1. Podobnie jest w przypadku odpowiedników Atmela. Dla MAX3000 napięcie programowania musi być niższe: https://web.archive.org/web/20080923170048/http://www.altera.com/support/kdb/solutions/rd02212005_950.html

Oraz warto poczytać tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3844129.html

Cała procedura wygląda następująco:
1. zasilić CPLD i na /OE1 podać napięcie programowania (Vpp) - musi być na /OE1, a nie na /OE2 czy na /OE1 i /OE2
3. skasować zawartość CPLD, np. przez zaprogramowanie skompilowanym wsadem - wynik może być z błędami
4. odpiąć oba napięcia
5. ponownie zasilić CPLD i zaprogramować docelowo.

O ile układ CPLD nie jest uszkodzony, powinno zadziałać.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 512
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Odpowiedź #6 dnia: Wczoraj o 10:40:37 »
Nice :D
Dzięki za podzielenie się. Przydatna informacja.

Oglądałem ostatnio na YT film jak gość odblokowuje jtag i zmarnowałem czas, bo nie podzielił się tym trikiem.
Chciał się tylko pochwalić że umie :)

Ciekawe jak z innymi układami, bo jak widać tej informacji - raczej nieprzypadkowo - nie umieszczają w notach katalogowych.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)