Autor Wątek: Analog Interface (4xADC) dla ZX  (Przeczytany 6222 razy)

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Analog Interface (4xADC) dla ZX
« dnia: 2012.02.18, 21:54:46 »
Szukam informacji na temat Analog Interface do ZX-81 i ZX Spectrum.
Stworzyła to Akademicka Spółdzielnia Pracy w Łodzi. Więcej informacji na ten temat tu:
http://www.zabytkiinformatyki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=51
Jeśli ktoś się z czymś takim spotkał to niech da znać.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Analog Interface (4xADC) dla ZX
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.19, 10:42:41 »
Nie znam tego urządzenia ale wygląda naprawdę potężnie i pancernie :) To chyba obudowa od urządzenia przeznaczonego do umieszczenia w stojaku. Pewnie dałoby się zrobić dwa razy mniejsze, ale akurat takie obudowy mieli dostępne.

Myślę, że był to sprzęt bardziej dla piratów i właścicieli różnych Computer Studio niż dla zwykłych graczy. No bo po co graczowi, który miał jeden komptuter takie coś? Natomiast podejrzewam, że dało się to wykorzystać przy nagrywaniu kaset na szerszą skalę.

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Analog Interface (4xADC) dla ZX
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.19, 19:06:01 »
To raczej nie służyło do nagrywania kaset ... to raczej jest jakiś interfejs pomiarowy ... w końcu to przetwornik analogowo cyfrowy i do tego służył ... drugie urządzenie służyło raczej do wczytywania programów z jednego magnetofonu do dwóch komputerów jednocześnie ... i raczej nie służyło do piracenia :-)
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

MHKI Chris

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Zabrze
  • Muzeum dla wszystkich maniaków
Odp: Analog Interface (4xADC) dla ZX
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.20, 22:45:26 »
To może jako przedstawiciel tego Stowarzyszenia dorzucę swoje "3 grosze"  to pierwsze "ustrojstwo" to przetwornik D/A prawdopodobnie pomiarowy ( widoczne 4 punkty poboru pomiaru),  to drugie to koncentrator dzięki któremu dwa komputery z "klanu ZX" mogły korzystać z jednej drukarki i magnetofonu ot taka sobie prosta "sieć" udostępniająca zasoby.
niestety więcej informacji na temat tego sprzętu nie posiadamy - jeśli ktoś coś - to prosimy o kontakt - albo przez Ramosa lub bespośredio z nami.

pozdrawiam

Chriss 
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki Katowice

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Analog Interface (4xADC) dla ZX
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.02.21, 08:24:41 »
A czy istnieje możliwość zrobienia zdjęć wewnątrz tego przetwornika ? trochę mnie on zaciekawił ... swego czasu gdzieś coś takiego widziałem do ZX Spectrum . A miało to opcję pracy między innym jako oscyloskop i analizator stanów (o ile mnie pamięć nie myli to chyba 8 kanałowy , potrafiło wyświetlić na ekranie komputera przebiegi sygnałów.
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

MHKI Chris

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Zabrze
  • Muzeum dla wszystkich maniaków
Odp: Analog Interface (4xADC) dla ZX
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.02.21, 23:25:08 »
Oczywiście że istnieje możliwość - zdjęcia już są zrobione i obrabiane za chwilę pojawią się u nas na stronie - oczywiście powiadomię o tym fakcie tutaj:)
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki Katowice

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Analog Interface (4xADC) dla ZX
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.01.15, 20:38:51 »
 
https://photos.google.com/album/AF1QipOWBd2FLxhQNVEcTPliLS1I3ZXQ84-i97Mf6BA

Dostałem kiedyś od Wujka (Janusz SP7MUQ) takie cudo, który używał tego na Politechnice Łódzkiej do mierzenia różnego rodzaju wibracji. Nie chciałem, żeby się zmarnowało i przekazałem ten interfejs w 2015 roku do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Soft do tego dostałem to niedawno w formie papierowej - zeskanuje to i dam Wam znać.
 


Pytanie co to jest i czy Ktoś z Was miał z tym kiedyś do czynienia ? ;)

Pozdrawiam
Paweł

PS. na allegro widzę, że taki interfejs też się pojawił : https://archiwum.allegro.pl/oferta/analog-interface-zx-spectrum-zx-81-i6759396363.html
« Ostatnia zmiana: 2020.01.15, 21:44:41 wysłana przez p.janowski »
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A