Autor Wątek: Formatery w drukarkach laserowych  (Przeczytany 8125 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Formatery w drukarkach laserowych
« dnia: 2016.03.08, 12:36:55 »
Wie ktoś o co chodzi z tymi formaterami w drukarkach laserowych - podobno jest to najczęstsza przyczyna problemów z drukowaniem. Znalazlem wiele postów np. na elektroda.pl w dziale drukarki gdzie piszą iż problemem jest przeważnie formater. Od czego to się psuje? Czy to przypadkiem nie celowe działanie producentów drukarek, spisek żarówkowy?
A może chodzi tutaj o jakiś licznik jak kiedyś w drukarkach Epson 480 który dało się zresetować za pomocą oprogramowania serwisowego?
« Ostatnia zmiana: 2016.03.08, 12:44:59 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.03.08, 12:52:39 »
Tak na szybko (bo pojęcie "formater" przeczytałem dzisiaj pierwszy raz) to wychodzi mi, że to jest po prostu cała elektronika odpowiedzialna z proces przyjęcia danych z urządzenia wejściowego, przetworzenia ich i podania do modułu naświetlającego/drukującego.

Szczerze mówiąc nie słyszałem, żeby pad logiki w drukarce był częstą przyczyną awarii - znacznie częściej będzie to coś w mechanice (zasyfione rolki itp.) albo uszkodzenie któregoś z elementów drukujących (walce, grzałki itp.).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.03.08, 12:59:06 »
Nie, niekoniecznie cała, choć w tanich drukarkach jest tylko jedna płytka:

http://www.techrepublic.com/article/understand-the-inner-workings-of-laser-printers-for-better-troubleshooting/

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.03.08, 13:01:51 »
Ale ja właśnie napisałem...

Cytuj
...cała elektronika odpowiedzialna z proces przyjęcia danych z urządzenia wejściowego, przetworzenia ich i podania do modułu naświetlającego/drukującego.

...co miało oznaczać, że nie "cała elektronika jaka jest w drukarce" tylko "cała opisana w powyższym cytacie część funkcjonalna elektroniki: ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.03.08, 13:07:08 »
No dobra, racja, po prostu czytałem za szybko ;)
Ale nie syszałem, by formater padał, chyba że było jakieś przepięcie w sieci zasilającej.
Jakieś 20 lat temu było takie przepięcie na Grochowie, z winy elektrowni. Zwracali ludziom za popalone urządzenia AGD/RTV.
Ale wtedy mało kto miał laser w domu :D

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.03.08, 14:02:03 »
...Jakieś 20 lat temu było takie przepięcie na Grochowie, z winy elektrowni. Zwracali ludziom za popalone urządzenia AGD/RTV.
Ale wtedy mało kto miał laser w domu :D

[offtop]
 Ziomek z mojej dzielni. Pozdro :D
[/offtop]

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.03.08, 14:40:10 »
Dzięki :) Ale nie tyle ja, co moja była ;)
Na Grochowie mieszkał wtedy Klaudiusz Dybowski, postać dość popularna w środowiskach Commodore & Amiga. Współtworzył on pismo o tym tytule, pracował też w Bajtku.
Jak również jego sympatyczna siostrzenica ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.03.08, 15:46:56 »
Tak, też do wczoraj nie wiedziałem, że formater to po prostu elektronika sterująca. Ale naprawdę temat formatera jest dość znany jak się okazuje w środowisku serwisowym. Podobno aby go naprawić wystarczy wygrzać PCB - niektórym udaje się to w piekarniku :-)
HP 2015 Laser Printer Formatter Bake Repair
How to fix Hp Laserjet P2015
Nie bardzo mi się chce w to wierzyć ale z tego co ludzie piszą na forum elektroda.pl to to działa - zwłaszcza jeśli chodzi o formater z modelu HP2015. Chodzi podobno o przelutowanie procesora sterującego:
прожарка процессора HP 2015
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.03.08, 15:52:06 »
Hyh... Znaczy to jest zasadniczo problem drukarek laserowych HP a nie drukarek laserowych w ogólności ;)

Z firmowych laserów, których mamy/mieliśmy pewnie już z 50 elektronika wyleciała w jednym. I to na tyle nieszczęśliwie, że jak nam serwis powiedział ile miałaby kosztować naprawa to kupiliśmy w to miejsce drugą nową drukarkę ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.03.08, 15:58:00 »
Z forum elektroda.pl wynika iż nie tylko HP, ale faktycznie większość postów dotyczy marki HP. Ale ja nadal nie jestem przekonany o takiej naprawie jak filmik w ostatnim linku jaki podałem w poprzednim poście. Już prędzej uwierzę w tzw. reballing - czyli odlutowanie chipu, wyczyszczenie chipu i ścieżek na PCB, nowe kulki i ponowne lutowanie:
reballing formatter hp

"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.03.08, 16:01:32 »
Tak, też do wczoraj nie wiedziałem, że formater to po prostu elektronika sterująca. Ale naprawdę temat formatera jest dość znany jak się okazuje w środowisku serwisowym. Podobno aby go naprawić wystarczy wygrzać PCB - niektórym udaje się to w piekarniku :-)

To jest dość ogólna metoda napraw PCB z SMD, które pracują ze słabą wentylacją/nieskutecznym chłodzeniem. Podobnie naprawia się płyty główne laptopów (np. w starych ThinkPadach standardowo odlutowywał się chip grafiki).
Dlatego w przypadku laserów tak istotne są gabaryty drukarki - by wszystkie PCB były możliwie daleko od fusera. Żaden duży model HP nie miał takich problemów.
Od piekarnika bezpieczniejszy jest hot air :)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.03.08, 16:12:40 »
Żaden duży model HP nie miał takich problemów.
No to w takim razie albo to musiało być bardzo dawno albo na elektrodzie bajki piszą :-) Większość tematów z HP w tytule zawiera posty ze słowami podobnymi do tych:
"w tych modelach formater to częsta usterka"
Rozchodzi się tutaj o popularne jakieś 10 lat temu modele jak LaserJet 1000, 1010, 1200 czy 1300.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.03.08, 16:34:10 »
To, co piszą na elektrodzie, nie dotyczy raczej serii LaserJet 2000 (to duże, sieciowe drukarki, których już praktycznie nie ma - miałyby po około 30 lat), tylko LaserJet P20xx, które są produkowanymi do dziś laserami do domu/małego biura:

http://store.hp.com/us/en/mdp/printers/hp-laserjet-2000-100032--1

Za 250 USD nie spodziewałbym się niczego niezawodnego :)
Zwłaszcza pod marką HP, która oferuje low-end poniżej wszelkiej krytyki.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.03.08, 17:35:18 »
Sam już nie wiem co sądzić o HP. W necie można wyczytać iż podobno modele HP1200 i 1300 były nie do zajechania. Właśnie niedawno kupiłem taką używaną 1200 po tym jak polecił mi znajomy który sam używa na codzień modelu 1300 i nie narzeka, zmienia tylko kasetę z tonerem za 15zł która starcza na jakieś 2500 stron. Ja albo miałem pecha albo w modelu 1200 faktycznie siada elektronika. Drukarka drukuje lub nie, jak jej się podoba - tzn. przeważnie nie drukuje całej strony A4 tylko np. połowę, innym razem tylko kilka linijek. Kartka się nie zacina i przechodzi jak podczas normalnego druku ale po tym włączają się wszystkie diody i brak reakcji drukarki - jedynie wyłączenie i ponowne włączenie pomaga. Nieraz uda mi się wydrukować 3 całe strony A4 i nie widać żeby był z czymkolwiek problem ale przeważnie po włączeniu nie drukuje całej strony. Kaseta z tonerem dopiero co założona nowa (zamiennik).
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Formatery w drukarkach laserowych
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.03.08, 18:02:46 »
A ja miałem taki przypadek. Dosłownie 4 dni temu idę z psem na spacer i patrze leży na śmietniku
laserjet 1300. Zabrałem do domu, przedmuchałem sprężonym powietrzem,
podłączyłem do prądu, zrobiłem wydruk testowy, ideał.

Z komputerem nie działała, trzeba było oblutować gniazdo usb (było luźne) i zaczęła chodzić.

Po zrobieniu ok 50 kopii, na środku pojawił się jasny pas, wzdłuż całej kartki.
Może to jest brak toneru ?  Zamówiłem nowy na alledrogo i czekam na dostawę.

Może coś z tego będzie.

ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235