Autor Wątek: zXEmulator, czyli szukam ciekawostek na ZX Spectrum 16K  (Przeczytany 3044 razy)

sikor

  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Swegoo czasu XXL popełnił takie cudo na małe Atari (http://atariki.krap.pl/index.php/ZXEmulator). Działa to przednie, aczkolwiek wolno...
Więc mam pytanie: co byście polecili na ZX Spectrum 16K, w co moznaby pograć na małym Atari (wiem, ciekawostka raczej, ale zabawa jest przednia - emulacja 8 bitowego kompa na innym 8 bitowcu). Chodzi mi o tytuły, domyślam się, że większość - to będą tekstówki. Chociaż... W Deadh Chase nawet się dało grać...
Druga sprawa - pomogłoby to także w stworzeniu jakiejś listy produkcji, która na tym sensownie chodzi (a może i zmotywuje XXL-a do zrobienia wersji 48K) ;)
Z góry dziękuję za pomoc ;)

Josh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    wawa
Odp: zXEmulator, czyli szukam ciekawostek na ZX Spectrum 16K
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.13, 21:24:37 »
Na 16k polecam Pssst,Cookie,Jet Pac i Styx.Zawsze lubiłem te gierki.

sikor

  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zXEmulator, czyli szukam ciekawostek na ZX Spectrum 16K
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.13, 21:37:03 »
JetPac chodzi, resztę sprawdzę ;) Thx za info.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: zXEmulator, czyli szukam ciekawostek na ZX Spectrum 16K
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.13, 22:55:33 »
Spójrz na ten wynik wyszukiwania:

http://www.worldofspectrum.org/infoseekadv.cgi?what=1&regexp=&yrorder=1&year=0&type=game&players=0&turns=0&memory=1&language=0&country=0&licence=0&feature=0&publi=0&release=0&format=0&scheme=0&scorder=1&score=060&have=1&also=1&sort=1&display=3&loadpics=3&page=7

Z tego co znam,  mogę w miarę polecić i nie było jeszcze wymienione to:

- 3D Tanx
- Crazy Crane
- Fun Park
- Horace Goes Skiing
- Hungry Horace
- Joust
- Oh mummy
- Pheenix
- Pinball
- Sir Lancelot
- Tranz Am

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: zXEmulator, czyli szukam ciekawostek na ZX Spectrum 16K
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.02.15, 05:26:50 »
-->Sikor: Wow, emulator Spectrum na "malym" Atari to jest cos!! Pewnie to musi byc niemilosiernie wolne*, ale i tak wielki szacun dla autora. Gdyby to bylo na ST, to bym sie specjalnie nie zdziwil, ale na "malym" Atari :o.
* Robilem jakies 20 lat temu proby z pewnym emulatorem Spectrusia (oczywiscie napisanym w asemblerze) i wyszlo mi, ze zeby emulacja byla z wlasciwa predkoscia, to maszyna na ktorej sie emuluje powinna byc co najmniej o rzad wielkosci szybsza.

Co do Twojego podejrzenia, ze wiekszosc gier na 16k to sa tekstowki, to jest ono niesluszne. Wogole nie przypominam sobie zadniej tesktowki na 16k, co oczywiscie nie jest zadnym dowodem na to, ze takiej w ogole nie bylo, ale swiadczy o tym, ze to raczej margines wsrod ogolu gier na Spectrum 16kB.

Co do konkretnych tytultow gier na 16k, w ktore lubilem grac (a zaznaczam, ze od poczatku mialem 48k): na pierwszym miejscu zdecydowanie PSSST (podlewasz kwiatek i chronisz przed szkodnikami), poza tym Galaxians (typowa strzelanka jak z baaardzo starych automatow), Space Raiders (jak poprzednia), Tanx (strzelasz do czolgow), no i jeszcze High Noon (pojedynek rewolwerowcow). Ta ostatnia gra jest krotka obietosciowo i prosta jak drut (zeby nie powiedziec prymitywna), ale grajac w dwie osoby przeciwko sobie na prawde mozna miec sporo radochy :D. Chociaz nie wiem, czy obecni nasto- czy dwudziesto-, dwudziestoparolatkowie podzieliliby moje zdanie.

Wracajac jeszcze do Pssst. Moja ulubiona wsrod tych na 16k. Co ciekawe nie bylo tak zawsze. Mialem te gre od poczatku z moim pierwszym ZX48+ (i to nawet w oryginale), ale odkrylem ja na nowo i mocno polubilem dopiero po ok. dwoch latach. Fakt, ze w miedzyczasie dorobilem sobie interface i kupilem joystick, co znacznie usprawnilo gre i zaowocowalo duzo lepszymi wynikami niz kiedys na klawiaturze. Nawet sobie tez przerobilem te gre tak, ze duzo szybciej sie wgrywala (mowa o magnetofonie, loader pozostal standardowy, nic z danych gry nie zostalo utracone). Gdzies powinienem to jeszcze miec (oryginal + wersje "special";)), bo na pewno bym tego nie wyrzucil.

pozdrawiam
DDX