Autor Wątek: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)  (Przeczytany 3394 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Trochę sie nudziłem bez neta, a że wcześniej znalazłem na archive.org
Horyzonty_Techniki_1987_sumplement_64_strony_o_komputerach.txt
 - więc znalazłem czas na poprawienie OCR, literówek, itp.
Więc jakby ktoś chciał Reduxa zrobić to zostały mu obrazki. ;)
A to 300 KB sentymentów i nadziei na piękną przyszłość nowych wtedy 16 bitowców.

Nie dość tego, miałem też pościągane z chomika Horyzonty z czasów gdy mieli dział o komputerach w latach 85-87, bo potem ta sama redakcja wydawała samodzielne czasopismo Mikroklan. A nawiasem mówiąc stwierdzam że mieli większe pojęcie i bardziej rzeczowe teksty o komputerach niż redakcja Bajtka. :)
No i poprawiłem tak z 90% komputerowych tekstów z tych PDF w podobny sposób, brakuje Kursu Basica, testów 800XL (brakowało tych stron w tym PDF), i SinclairQL (skan jest ukośny i OCR kompletnie nieczytelny), oraz paru newsów/ciekawostek o kompach z pierwszych stron. (były poza klanem o komp) i gdy miałem natchnienie to mi umknęły. W sumie wyszło tego ok 1.2 MB tekstu. Oba pliki wklejam poniżej. :)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.03.06, 11:33:13 »
A jest jakas szansa zeby gdzies te pdfy Horyzontow wrzucic, np na archive.org jako jeden pakiet?


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.03.07, 11:04:39 »
Przyznam że nigdy sie nie interesowałem, by do archive.org coś dodawać. Trzeba tam jakieś konto zakładać czy jak?

Na tej stronce z interesujących mnie roczników znalazłem tylko nr 2/85 (w jpg-ach) i ten suplement tylko o kompach w djvu, który wcześniej miałem z atarionline. A nr od 3/85 do 11/87 w plikach pdf po 15-17MB znalazłem na:
http://chomikuj.pl/skup.makulatury.prl/Czasopisma.PRL/Horyzonty+Techniki
Tyle że z darmowego konta można ściągać po 50MB na tydzień, czyli maks 3 nr na raz.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.03.07, 14:14:45 »
Na archive trzeba zalozyc konto i wtedy mozna wrzucac rzeczy. Wystarczy krotki opis albo tylko naglowek. Mozna pojedynczo, ale tez jako jedno archiwum, najlepiej .zip, bo wtedy mozna z niego pliki wybierac u nich na stronie. Ten zestaw Horyzontow by tam swietnie pasowal, nawet jezeli niekompletny.

Alternatywnie jakbys mogl gdzies indziej (mega, dropbox, itepe, albo moze przez wetransfer) wrzucic na chwile nawet i podeslac linka o bylbym bardzo wdzieczny. Wiem ze sa na chomiku ale nigdy nie mialem cierpliwosci zeby nawigowac te ichnie limity.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.03.07, 19:51:09 »
No ja przez te limity boleję że nie mogę sobie niektórych komiksów ściągnąć. Byłbym Happy gdyby ktoś mi uzupełnił brakujące Thorgale i jego boczne serie, te większe niż 50MB.

W wolnej chwili pomyślę by to gdzieś wrzucić, ale nie obiecuję że wkrótce. Choć może najpierw uzupełnię te brakujące 1i2 z 85 i 12/87 aby całe roczniki były.

« Ostatnia zmiana: 2021.03.07, 20:09:27 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.03.16, 23:20:33 »
No to pierwszy rocznik jest już dostępny. :)
https://archive.org/download/horyzonty-techniki-rocznik-1985

Ściągnąłem brakujące numery, zrobiłem miniaturki okładek, (do każdego rocznika), spakowałem pliki.
Wysyłanie takiego blisko 200MB zajmuje w moim "cudnym" necie ponad godzinę, ale lada dzień wyślę także kolejne dwa roczniki.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.03.17, 11:28:45 »
Dzięki :)
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.03.17, 13:37:38 »
O rany...ale maszyna czasu  :o



Ten wycinek to oficjalnie moje pierwsze zetkniecie z ZXem, i grami komputerowymi. Pamietam jak dzis.

Dzieki wielkie!

Sugestia: na tej stronie na archive.org sproboj dodac troche tagow. Szczegolnie w polu "Collections" te dwa polecam: computermagazines; magazine_rack. Beda popularniejsze ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.03.18, 00:57:15 »
To jest raczej Popular Science a nie mag komputerowy. :)
Wpisałem tagi Horyzonty, Techniki i 1985, wiec jak ktoś tego szuka to znajdzie. I że język jest polish.
Zaraz zapuszczę wysyłanie drugiego, za ponad godz powinien dotrzeć.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.03.19, 00:30:01 »
Kolejne dwa roczniki sa dostępne. Ale pewnie jeszcze przeglądanie 1szy. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.03.19, 11:40:34 »
@ZbyniuR, dziękuję :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.03.19, 12:40:52 »
Luzik, :)

A zrobiłem błąd w okładkach, zamiast 1/86 jest 12/85. Poprawione poniżej.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.07.03, 09:45:28 »
Zrobiłem poprawki z OCR do całego specjalnego Bajtka "Dla początkujących" z '89 roku.

Niedokończona tabelka z parametrami kompów, (po swojemu zrobiłem).
Poprawiony programik do polskich znaków dla CPC, bo program nie pasował do jego opisu.
Reszty listingów nie testowałem.
Dorobiłem Spis treści, bo nie było. Można wyszukiwać/przeskoczyć do artykułu po nr. strony.

Jeśli ktoś zauważy jeszcze jakieś literówki proszę dać mi znać.
Kto ma maila do Dudiego z Retronics, bo tu nie zagląda, wyślę mu to sie ucieszy.

Dotąd miałem z nim kontakt na FB, niestety parę dni temu ktoś mi przejął konto, i chyba śledzi mi zawirusowanego kompa, bo co zmieniłem hasło to od razu je znał i zmienił mi adres do modyfikowania hasła. :(
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.07.06, 19:07:55 »
W ostatnich dniach trochę szperałem na archive.org i w chomiku próbując znaleźć kolejne karty historii. Ale o tym za chwilę.

Właśnie zauważyłem że ten większy plik który dodałem tu w pierwszym poście jest skopany i wyświetla sie jako chińszczyzna - dosłownie. Nie wiem jakim cudem ale nieważne. Wspomniałem w tamtym poście na początku tego wątku że brakuje tam tekstu o modelu QL, oraz o Atari 800XL. Przedwczoraj znalazłem na archive wersję tego HT 1/86. Tym razem bez brakujących stron i sie ucieszyłem, słowo że pierwszy raz widzę tą fotkę przy tym teście Atari, i miałem zamiar zabrać sie za poprawkę OCR, ale ku memu zdumieniu zauważyłem że już go dodałem do tego pliku jaki mam w kompie. Nie mam pojęcia skąd sie tam wzięło, ostatni raz edytowałem ten plik w marcu tego roku, czyli w rok po jego utworzeniu. Pamiętam że przepisałem tekst o QL. Ale skąd sie wzięło to o Atari nie wiem. W każdym bądź razie zaraz wstawię tu uzupełniony plik. I informuję że jak ktoś chce tego HT to znajdzie go na archive.

Jest tam również nowa lepsza wersja wydawnictwa Mikrobit w pdf, z możliwością zaznaczania tekstu, czego nie było, chodź pewnie jeszcze nie poprawionego po OCR. Podobnie jest z wydawnictwem Mikrokomputery z Atari XE na okładce i tekstami wyłącznie o Spectrumie.
Na archive pojawił sie po raz pierwszy Mikroklan 1/88 w pdf, wcześniej był tylko w luźnych jpg-ach. Choć na chomiku jest we wielu kopiach numer 1/86 w djvu pod błędną nazwą 1/88. Przy okazji pojawiły sie w pdf wszystkie numery od 1/86 do 2/88 (razem 14 numerów) z możliwością zaznaczania tekstów, a dotąd były tylko w djvu. Nadal nigdzie nie ma tych późniejszych, choć na atarionline parę miesięcy temu stwierdzili że je mają i będą skanować. :)
Także Informiki (komplet 12) pojawiły sie w pdf z opcją zaznaczania tekstu, więc jak ktoś chce listingi tooo..  Większość tych poprawek wstawił koleś o ksywce uBee, choć to "u" to pewnie miało być mikro.

Ale moim najnowszym odkryciem jest wydawnictwo "Przegląd Techniczny" o którym nie słyszałem. Zdaje sie że to tygodnik. I kilkanaście numerów z lat 85-86 z "powyrywanymi" stronami które nie dotyczą komputerów, czyli została sama śmietanka. A są tam fajne teksty. :)
https://archive.org/search.php?query=przegląd%20techniczny

A i jeszcze jedno. Czy kojarzycie kolesia o ksywce Retromaniek (nie mylić z maniAk).
Znalazłem w jakimś swoim pliku z notkami linka do przejrzenia, okazuje sie że przeglądarka nie pozwala wejść na jego stronę bo jest niebezpieczna. Ale na archive jest opcja wejdź na nieistniejącą już stronę url.
https://web.archive.org/web/20210728083727/https://www.retromaniek.pl
Stronka nie ma opcji przewiń w dół, ale można ją bardzo pomniejszyć lub zaznaczyć cały tekst by to obejrzeć w edytorze. A jest kolekcjonerem i fajnie opisuje historie firm. Np. o firmie Amstrad to najlepsza historia w polskim necie. :)
« Ostatnia zmiana: 2022.07.06, 19:35:09 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.08.26, 19:31:32 »
Ciekawe ile osób zajrzało. Czy ma może ktoś z was tą gierkę w Basicu "Płonący wieżowiec" PT nr 48 z '86??  Strasznie zbagowany, chciałbym go przerobić na CPC ale może ktoś ma w postaci tekstowej.

Ten sam koleś mikrobi (uBee) ma w archive także klejne wydawnictwo które miało dział o komputerach. Tygodnik  Razem-Osobno (cena 40 zł) nie mylić innym tygodnikiem: Magazyn Razem za 80 zł.  https://archive.org/search.php?query=razem%20osobno
Tu też zostały kartki o kompach i z okładka z ładną panią. Do ściągnięcia 4 roczniki w ZIP '85-'88.
Może spis głównych tematów będzie bardziej zachęcający: txt poniżej.
Bajtki i inne popularne magazyny przeczytane i obejrzane milion razy, a to daje poczucia że znowu jestem nastolatkiem (w czasach gdy 8bit sie rozwijają a 16bit majaczą na horyzoncie), nastolatkiem który trafił na nową gazetę w kiosku. :)

A tak przy okazji (bo nie chce mi sie zaczynać nowego wątku), czy kojarzycie taki emulator któregokolwiek starego kompa który pozwala drukować na wirtualnej drukarce, ale tak naprawdę to do pliku PNG lub PDF. Bo te co sprawdzałem to drukują do wielgachnej płachty pliku txt ze znaczkiem "*" za każdy drukowany punkt. Mało to użyteczne, no chyba że istnieją jakieś konwertery czegoś takiego. Szkoda, fajnie byłoby sie pobawić taką wirtualną drukarką.

A i jeszcze jedno, jaki polecacie program dla PC do pikselowania dla 8bit ale maks 256 kolorów z możliwością modyfikowania palety w obrazkach?  Albo jakiś zamiennik MSPainta z taką funkcją. Do niedawna używałem grafx2, ale chyba skończył mi sie jakiś okres próbny czy coś, bo przestał działać, tylko czarny ekran i zero komunikatu. Reinstalka niczego nie zmienia. :(

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)