ZX Spectrum > SOFTWARE

Dywagacje o CP/M, esxDOS, divMMC, divIDE i... 128K +2A/B/+3

<< < (2/2)

trojacek:

--- Cytat: steev w 2019.07.04, 12:02:39 ---Ale co złego jest w używaniu load*"nazwa" dla esxDOSa i .load"nazwa" dla FDD?
Zamiast wołać ROM TI masz wszystko co trzeba w kodzie polecenia z kropką i już...

--- Koniec cytatu ---

Utrata kompatybilności z istniejącym oprogramowaniem dla FDD3000. Dlatego wolałbym odwrotnie - komendy z gwiazdką dla FDD3000, a z kropką - dla divXXX. No ale technicznie trudniej to zrobić.


--- Cytuj ---A to nie tak, że cała idea przenośności i uniwersalności CP/M polegała m.in. na tym, że BDOS był stały i niezmienny, a maszyny różniły się własnie BIOSem?

--- Koniec cytatu ---

Generalnie tak, a w szczególności - zestaw i sposób wołania funkcji BDOS jest niezmiennikiem. Co jest w środku, nie jest tak naprawdę problemem dla aplikacji.


--- Cytuj ---Owszem, zmiana kontekstu przy każdej operacji I/O zadziała - tak z grubsza pracuje pierwsza wersja mojego emulatora.
I niestety ta ona wersja lubi się czasem zwiesić - nie mówiąc o tym, że nie działa na niej CP/M (tam protokół komunikacji jest jednak nieco inny...)
Więc węszę problemy :)

--- Koniec cytatu ---

Ja je czuję na kilometr, i to mając katar!
Dlatego sugeruję, by CP/M korzystał z innej formy komunikacji core-terminal, np. przez współdzielony bufor.
Zachowując jako backup stary styl komunikacji, no ale pytanie, czy będzie on działał i dlaczego nie ;)


--- Cytuj ---Secundo, ja jestem prosty człowiek. Wolałbym chyba wziąć małego FPGA, wepchnąć mu w strukturę CPU, oba ROMy, 1770 i na co tam jeszcze miejsce pozwoli i przejmować się tylko dopasowaniem napięć :)

--- Koniec cytatu ---

Et tu, Brute?... FPGA zabija ducha retro :(

steev:

--- Cytat: trojacek w 2019.07.04, 12:15:11 ---Utrata kompatybilności z istniejącym oprogramowaniem dla FDD3000. Dlatego wolałbym odwrotnie - komendy z gwiazdką dla FDD3000, a z kropką - dla divXXX. No ale technicznie trudniej to zrobić.

--- Koniec cytatu ---
O, ja czerwony kapturek...
Od tej strony nie pomyślałem :)
Mniejsza o basic, bo to można zmienić, ale z poziomu asemblera... auć...


--- Cytuj ---Et tu, Brute?... FPGA zabija ducha retro :(

--- Koniec cytatu ---
Zawsze można wziąć jakiegoś retro FPGA ;)
Wszystko zależy jak kto ma ustawioną granicę 'retro'.
I ile miejsca pozostało w szafie.

trojacek:

--- Cytat: steev w 2019.07.04, 12:45:48 ---Mniejsza o basic, bo to można zmienić, ale z poziomu asemblera... auć...

--- Koniec cytatu ---

Problem jest nietrywialny. Nawet jak ograniczymy się do używania RST 8 + hook code zamiast bezpośrednich skoków do ROM, nadal jest problem - jak sprawdzać, czy komenda dotyczy TOS, czy esxDOS.



--- Cytuj ---Wszystko zależy jak kto ma ustawioną granicę 'retro'.

--- Koniec cytatu ---

Ja mam ustawioną na 5V.


--- Cytuj ---I ile miejsca pozostało w szafie.

--- Koniec cytatu ---

O, na ten temat mamy już odpowiedni wątek :)

trojacek:

--- Cytat: rzookol w 2019.07.04, 10:54:20 ---Rom 3e przy wyłączonym romie Divmmc przejmuje  kontrolę nad divmmc i pełny dos z ZX+3 jest dostępny dla dysków. http://octocom.speccy.org/workbench_en.html z tego korzysta.

--- Koniec cytatu ---

Sorki, zapomniałem Ci odpisać...
Moje rozważania dotyczyły generalnie komunikacji z FDD3000, nie stacją w +3. Po prostu +3 jest poza sferą moich zainteresowań ze względu na brak rozdzielczości hi-res. A szkoda, bo port #1FFD daje fajne możliwości konfigurowania pamięci RAM. ROM +3e to też kawał fajnej roboty.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej