Autor Wątek: Magnetofon Szaraka. Pytanie.  (Przeczytany 2133 razy)

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« dnia: 2023.12.11, 12:43:33 »
W magnetofonie od Szaraka są dwie rolki z paskami napędowymi. Do tej większej, od spodu dociska jakaś mała "stopka" na plastikowym ramieniu.
Jakie jest jej przeznaczenie, prócz tego, że szoruje po rolce i hałasuje ;)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.12.11, 14:56:14 »
Pewnie jakiś hamulec, by się taśma nie luzowała. Bez zdjęcia trudno mi powiedzieć,  a na dodatek nie grzebię zbytnio w magnetofonach.

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.12.11, 14:57:01 »
Prawdopodobnie nadłamała się blokada krzywki pauzy i sprężyna ją dociska do koła zamachowego. Widać ten zespół na zdjęciu.

Trzeba zdjąć blokadę (plastikowy krążek) wałka po stronie kasety. Potem delikatnie zdjąć koło zamachowe by sprężyna i blokada nie uciekła na drugi koniec mieszkania. Sprawdzić czy da się to wkleić. Jeśli tak to przykleić, ale tak by podłużna krzywka dalej mogła współpracować z bolcem na cięgnie klawisza pauzy. Ponownie założyć koło zamachowe z paskami i zabezpieczyć zdjętą blokadą.

Jest to dość częsta usterka tego typu mechanizmów magnetofonowych. Jeśli nie używasz pauzy możesz to całkowicie zlikwidować i pauza będzie działać tylko astabilnie.
« Ostatnia zmiana: 2023.12.11, 15:12:43 wysłana przez ArturM »

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.12.16, 14:00:10 »
To się permanentnie rozłącza/odkleja. Nie wiem czy to było fabrycznie klejone, czy na wcisk. W każdym razie w każdej sztuce, którą mam w ręku, trzeba z tym porządek zrobić. Ja używam do tego akurat odrobiny kleju. Natomiast jak odbudowywałem cały mechanizm pauzy w Amstradzie, to już ten plastik ze sprężynką umocowałem bardzo cienką śrubką - więc nie poluzuje się.
Zaczynałem od TIMEX`a....

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.12.16, 15:48:57 »
Babrycznientonjest mocowane na taką plastikową "pinezkę", właśnie na wcisk. Jak wypadnie to potem łatwo zgubić bo lata takie małe coś w środku, można pomyśleć, że paproch.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 2024.03.30, 04:37:48 »
Nurtują mnie dwa pytania na temat magnetu w ZX+2.

Czy Spectrum potrafi sam pauzować magnet po wczytaniu danych tak jak CPC?

I czy udało sie komuś wmontować licznik do magnetu w ZX+2?

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #6 dnia: 2024.03.30, 08:12:52 »
Czy Spectrum potrafi sam pauzować magnet po wczytaniu danych tak jak CPC?
Ze schematu wynika, że nie ma możliwości sterowania. Silnik jest zasilany bezpośrednio z 5V i tylko styk w mechanizmie go uruchamia i zatrzymuje.

I czy udało sie komuś wmontować licznik do magnetu w ZX+2?
Jeśli na lewym talerzyku jest miejsce na pasek klinowy to nie widzę problemu z zamontowaniem licznika, o ile płytka elektroniki nie będzie przeszkadzać.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #7 dnia: 2024.03.30, 08:35:12 »
A czy licznik z magnetów o podobnym mechanizmie nie przypadałby akurat w obudowie na literach ZX?

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #8 dnia: 2024.03.30, 10:22:40 »
IMO mały licznik - po modyfikacjach mechanicznych przestrzeni na kasetę - zmieściłby się jeszcze pod napisem.
Ewentualnie jak w filmach Bareji: - Nie. Dobrze! Przesuniemy napis na prawą stronę. :D


ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #9 dnia: 2024.03.30, 11:02:03 »
No właśnie tak mi sie zdaje że trzeba by albo zrezygnować z tego ZX, albo cały napis "ZX Spectrum +2" przenieść w prawo o jakieś 2/2.5cm. Pewnie są rzeźbiarze co by potrafili, ale czy ktoś próbował?

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #10 dnia: 2024.03.30, 11:26:29 »
W Datasette licznik jest z boku (mechanizm magnetofonu jest zbliżony). Można go wstawić w PG narożniku Szaraka, tylko jakaś rolka pośrednia będzie potrzebna.
Zaczynałem od TIMEX`a....

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #11 dnia: 2024.03.30, 20:54:37 »
Trochę z pamięci ale chyba jeszcze radiator do wywalenia albo modyfikacji zostanie. Przynajmniej w szaraku.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon Szaraka. Pytanie.
« Odpowiedź #12 dnia: 2024.03.30, 23:34:22 »
No tak, ale skoro rzeźbimy, to rzeźbimy.

Uczciwie mówiąc większym kłopotem jest ładne wycięcie okienka dla odczytu licznika.
Zaczynałem od TIMEX`a....