Autor Wątek: Gm BiT 2013  (Przeczytany 12256 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Gm BiT 2013
« dnia: 2013.01.18, 08:33:39 »
Ciekawe demko rosyjskojęzyczne, z na prawdę ciekawym scrollem.



Pouet: http://www.pouet.net/prod.php?which=60946

Wersja TAP, sporządzona przeze mnie, aczkolwiek nie zaśmieciłem loadera zbędnymi napisami, jak to mają w zwyczaju inni:

http://www.speccy.pl/tygrys/GmBiT.tap


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.01.18, 13:41:52 »
Niezłe. Duże te bukwy, szybko lecą i jeszcze falują ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.01.18, 14:09:31 »
Ładne.
Na 7, bo trochę się nie wyrabia.
Bardzo ładny font na górze i na dole.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.01.18, 19:41:35 »
Nie jestem koderem, więc w produkcjach scenowych ważne jest dla mnie jak to wygląda, a nie jak jest zrobione. A to demko wygląda biednie.
Poza tym jest to prawie typowe rosyjskie demko - najpierw tekst po angielsku, a potem wjeżdża cyrylica, czyli widać że robione jest dla "swoich". Obejrzałem mnóstwo rosyjskich dem i odnoszę wrażenie, że siedzą tam sobie scenowcy w swoim getcie i robią dema dla małej grupy sobie podobnych scenowców. Najlepszy dowód to dema typu "gift" robione z okazji urodzin jakiegoś scenowca, z życzeniami itp.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.01.18, 20:47:23 »
Cytuj
Poza tym jest to prawie typowe rosyjskie demko - najpierw tekst po angielsku, a potem wjeżdża cyrylica, czyli widać że robione jest dla "swoich"

A czy nasze, polskie dema gdy jeszcze powstawały nie były takie same - trochę po polsku, trochę po  angielsku i mnóstwo pozdrowień dla kumpli ? :)

Taka jest chyba specyfika demosceny - twórcy gier i programów użytkowych tworzą dla bliżej nieokreślonych "użytkowników" a scenerzy robią dema głownie dla swoich kumpli bo to ich głównie to obchodzi, z nimi się "ścigają" na efekty, ich zdanie liczy się najbardziej i to oni będą te dema oglądać na jakimś party. 

Można mówić że to getto ale w takim razie cała scena jest gettem a nie tylko scena rosyjska.


popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.01.19, 10:18:17 »
Owszem polskie dema były podobne, ale na wczesnym etapie rozwoju (boom popularności AY do Spectrum 48 i Timexa) kiedy składały się głównie ze scrolla i melodyjek wyprutych z gier.

Wiem jaka jest specyfika demosceny, ale wrażenie getta mam tylko w przypadku sceny rosyjskiej. Tam nawet muzyka w demach jest charakterystyczna i już po niej można poznać, że demo jest z Rosji.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.01.19, 10:28:55 »
A tu się zgodzę - jest w tych myzyczkach coś takiego charakterstycznego lecz trudnego do nazwania, że jak słyszysz to wiesz że z Rosji :)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.01.19, 11:05:55 »
A ja się do końca nie zgodzę... Owszem - wczesne produkcje tak miały - zalatywało melodyjnością disco polo etc. Jeszcze się to czasem zdarza. Ale w zasadzie od roku 96/97, kiedy rozwinęła się muza techniczno-podobna to ich muzycy wyprawiali takie rzeczy, że się w pale nie mieści. Nie spodziewałbym się, że na AY można tak fajnie zrobić techniawkę. Polecam utwory Ahim'a, Kenotron'a czy niektóre Jaan'a (do obadania na zxtunes.com. Owszem, można powiedzieć, że czuć tam wschodnią rękę, ale dlatego że nikt więcej tak dobrze tego rodzaju muzyki nie wyeksploatował.
Wynika to też z możliwości programów ProTracker od wersji 2 wzwyż. Często używane były sample wbudowane w program (stąd m.in. ta specyfika brzmień). W zasadzie poza Rosją i krajami bloku wschodniego nikt na tych programach nie komponował. Do dzisiaj muzycy w Polsce (w zasadzie tylko Yerzmyey) oraz na wyspach używają starego poczciwego ST. No a w Czechach często niedocenianego SQT.

A co do robienia dla "swoich". Niestety mniej więcej tak to wyglądało bardzo długo. Sąsiedzi ze wschodu bardzo długo byli odcięci od "świata" nie tylko technicznie (brak dostępu do oryginalnego sprzętu), ale i z oprogramowaniem - tj. do nich jakoś soft zachodni trafiał, ale od nich nie wychodziło na zachód prawie nic. Wynika to też z tego, że "zamknęli się" w TR-DOS, który nigdzie nie miał takiego poparcia. Dopiero około 1995 zaczęły powoli ukazywać się produkcje z trudem przerabiane na TAP. Inna sprawa, że spora część tych programów nie chodzi poprawnie na fabrycznych maszynach - pisane były na Pentagon 128. Dopiero w dobie szerokodostępnego internetu i po długich namowach zachodniaków zaczęto wydawać również wersję TAP (czasami). Zresztą nie brano zachodu pod uwagę, bo w jednym okręgu u nich robiono więcej niż tworzyła reszta świata razem. Po prostu wszędzie już dawno były Amigi i wchodziły PC'ty.

----------------------------

A u nas od 17 lat leży na dysku niedokończona wersja podobnego efektu, tylko na atrybutach :p Miała być jako druga część niedokończonego demka na 48k... Nie zrobiliśmy pierwszego partu :)

Na 7, bo trochę się nie wyrabia.

Uruchom w trybie Pentagon 128 to się wyrobi :D
« Ostatnia zmiana: 2013.01.19, 11:46:17 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.01.19, 12:10:29 »
Uruchom w trybie Pentagon 128 to się wyrobi :D

Wpadłem na to.
W trybie Pentagon też miga.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.01.19, 12:53:39 »
On się wyrabia, ale na środku ściga się z rastrem i dlatego wydaje się, że miga. Ogólnie efekt (chyba) mieści się w ramce, ale najwyraźniej nie wystarczyło mocy albo chęci na pełną walkę z rastrem i to psuje trochę odbiór.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.01.24, 00:15:44 »
Jednak nie ma to jak fizyczny sprzęt podłączony do 50Hz telewizora. Demko odpalone w trybie Pentagona - scroller idealnie płynny, nigdzie nic się nie ścina. Odszczekuję to co napisałem wcześniej ;)

Dopiero w trybie 128 scroller przestaje się wyrabiać - ewidentnie potrzebuje tych paru extra taktów, bo po przełączeniu w locie na 7MHz (jedna z extra funkcji Spectrum na V6 ;)) wszystko wraca do normy.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.01.24, 10:11:10 »
Aaaaaa, chyba że taaak.
Może to z powodu innej częstotliwości odświeżania monitora? Mój ma 60Hz i nie widzę tu możliwości zmiany. Zajrzę do dokumentacji.

To może i w demie rage by x-trade wiatraczek chodzi bez zwichrowań?
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,551.msg8086.html#msg8086

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.01.24, 10:22:10 »
Ależ oczywiście - Rage jest idealnie płynne i nic się nie szarpie - wiatraczek jest płynny, "bounce" przed wiatraczkiem jest płynny, rotator ze scrollem na borderze i wszystkie inne efekty też.

Wychodzi mi, że jakiekolwiek frame-doublery (w tym również wszelkiej maści emulatory) itp. powodują, że bardziej zaawansowane efekty wydają się wyglądać gorzej niż na fizycznym telewizorze/monitorze 50Hz. I mój zakup małego (14 cali trinitron Sony) kineskopowego telewizora był bardzo dobrym pomysłem :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.01.24, 11:11:46 »
Chciałem zapytać czy sądzisz, że zmiana odświeżania na 50Hz na monitorze coś pomoże, ale przypomniałem sobie że to tak, jak z oglądaniem telewizji na monitorze komputera - jest gorzej, bo obraz telewizyjny jest nadawany z przeplotem (interlaced), a monitor wyświetla kolejne linie (progressive scan).

Spectrum też oczywiście "nadaje" z przeplotem.
Czyli nie da się fizycznie uzyskać z emulatora idealnego obrazu. :-[
Szkoda.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Gm BiT 2013
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.01.24, 11:19:05 »
Niestety. Idealny obraz będzie wyłącznie z fizycznego komputera generującego sygnał video zgodny z oryginałem (najlepiej oczywiście oryginału ;)) na prawdziwym kineskopowym pięćdziesięciohercowym telewizorze. Wszystko inne - w tym zwłaszcza emulatory - to zawsze będzie "mniej więcej" - różne rzeczy mogą się wydawać skopane itp. a po odpaleniu na prawdziwym sprzęcie okaże się tak jak w tym wypadku, że wszystko gra, bo autor robił i testował całość na fizycznym sprzęcie.