Autor Wątek: powrót do punktu wyjścia  (Przeczytany 14789 razy)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.11.18, 11:00:31 »
Być może nie ma o co kruszyć kopii.  Proponuję jednak kolego charliefrown trochę pokory. IMHO nowy user nie powinien w taki sposób prezentować się "na dzień dobry".

charliefrown

  • **
  • Wiadomości: 72
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.11.18, 12:25:43 »
hsimpson: wchodząc na to forum, liczyłem, że będę mógł podyskutować na temat ulubionego mikrokomputera, a nie uczestniczyć w konkursie "kto jest najmądrzejszy we wsi". Rzeczywistość okazała się zgoła inna, gdyż zostałem na dzień dobry sprowadzony do poziomu kmiota pozbawionego ogłady, z deficytami w zakresie języka polskiego (faux pas), a mam prawo do repliki. Przy okazji polecam bardzo cenne szkolenie z etykiety (w tym również etykiety korespondencji w Internecie) prowadzone przez B. Kuźniak i P. Obacza organizowane przez Krajową Izbę Radców Prawnych, które wyjaśnia wiele tu - jak widać - niejasnych kwestii. To tyle, wróćmy już do tematyki ZX.
« Ostatnia zmiana: 2017.11.18, 12:37:13 wysłana przez charliefrown »

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3189
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.11.18, 13:59:04 »
charliefrown,

Jeżeli ktoś zwraca Ci na coś uwagę, to masz szereg form wybrnięcia z tej sytuacji, łącznie z obróceniem w żart - bo taki charakter miał mój przytyk - może za mało emotek - ale uznałem że dwie na akapit wystarczą i wyłapiesz humor, no cóż pomyliłem się. Ty wybrałeś udowadnianie, że nawet prof. Miodek się myli.

Jesteś prawnikiem? Bo przeciętna osoba zapytana kto ma rację językowo wskaże prof. Miodka a nie dwa nazwiska, które mógł poznać tylko prawnik na szkoleniu. Brygida Kuźniak to osoba chyba raczej od prawa międzynarodowego, Piotr Kuźniak - od konsularnego - przynajmniej na to wskazuje ich dorobek.

Masz prawo do repliki, nawet po napisaniu EOT - pytanie jaki obraz siebie budujesz tą repliką - podsumowując Twoje cytaty - nie popełniłeś wg Ciebie błędu językowego, natomiast chciałeś nas zmusić do powitania a na koniec wysyłasz nas  na szkolenie do prawników jak prowadzić korespondencję. Serio? To tak w moich udczuciach te "faux pas" z powitaniem to pikuś wobec dalszych tekstów - są dużo bardziej aroganckie.

Tylko uzewnętrznianie aż takich przewrażliwień do niepoprawnego językowo powitania (ciężko mi się przemóc, że jakiś tam prawnik jest większym znawcą kultury słowa niż prof. Miodek - wybacz) - czy bardziej - do tego, że ktoś w ogóle śmiał Ci zwrócić uwagę na "rzekomy" błąd - i rozdmuchiwanie tego do cytatów, linków czy wskazówek szkoleń... serio? Da się tak z kimś rozmawiać? Bo ja mam średnią ochotę na dialog z osobą, która cierpi na brak dystansu. Nikt nie nazwał Cię "kmiotem pozbawionym ogłady z deficytami w zakresie języka polskiego", to jakieś Twoje kompleksy a nie moje chęci "pojechania" po kimś kogo nie znam. To tylko powitanie na forum, gdzie wystartowałeś od zera (w sensie postów oraz naszej znajomości Twojej osoby). Nie piszesz pisma procesowego, nikt tu nikogo nie skazuje na dożywocie - wyluzuj. Zaproponowałem Ci, żebyś napisał coś więcej o swoich początkach z  komputerami (w szczególności tymi, które nas na tym forum interesują), z niezrozumiałych powodów wolisz ciągnąć dyskusję o poprawności językowej i udowadniać mi, że to ja się mylę wraz z prof. Miodkiem... !???

Wyedytować postów już się nie da, przemyśl czy warto kontynuować tą postawę, wyrzucić nikt Cię nie wyrzuci, pytanie jak chętnie ktoś będzie chciał rozmawiać z kimś, kto z zzasady wie lepiej niż uznane autorytety (nie ja - prof. Miodek). Każdy może popełnić błąd, pomylić się - tysiąc razy sam to zrobiłem. Jeżeli poczułeś się urażony albo co gorsza poczułeś się "kmiotem pozbawionym ogłady z deficytami w zakresie języka polskiego" - przepraszam, nie miałem takich intencji. Nie mam wpływu na problemy jakie masz na codzień i na to jak traktują Cię ludzie dookoła. W kwestii "witania" - no cóż... jestem po filologii, ale w tym "procesie" to chyba nie ma znaczenia :D

Zrób reset i zacznij dalej już bez spiny. Być może ten wątek spadnie w dół, jeżeli przestaniesz w nim pisać.
dużo sprzętu mało czasu.

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.11.18, 16:06:07 »
Nie wiem czy to ja jestem ciut starszy, czy też inne czynniki spowodowały, że nauczyłem się w pewnych sytuacjach odpuszczać.
Dajcie spokój :(
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.11.18, 19:03:40 »
Tooloud, ty wyluzuj.

Nie dość że jesteś pieniacz to jeszcze grammar nazi.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.11.18, 23:38:15 »
Nie dość że jesteś pieniacz to jeszcze grammar nazi.

"Nie kaleczyć polska mowa, bo to grzecha narodowa" :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.11.19, 11:33:05 »
Ostatnio, jak widziałem Tooloudtoowide to wąsów nie miał  :o
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.11.20, 10:13:56 »
z mojego punktu - jeżeli ktoś używa 'witam' tam gdzie nie powinien, to raczej to jest jego problem. Jeżeli ktoś na uwagę reaguje nerwowo zamiast doczytać i zastanowić się czy może ktoś mieć racje - ma podwójny problem.

A póki co, witam na forum :D

milton

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • POKE 47196, 201
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.11.20, 11:16:47 »
SPECTRUM
RULEZ!
ZX Spectrum+ (4B) | ZX Spectrum+ 128 (6U) | ZX Spectrum +2 128k (1) | RAM Turbo Interface Reset | Seikosha GP-50 | Quickshot II | Quickshot II Turbo | DivSD Nano Zaxon | RGB SCART Power mono/stereo martin381 :-) | Samsung SyncMaster 710MP

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.11.20, 12:07:13 »
Tygrys, ale co jest złego w tym nieszczęsnym "witam" ???

Ja codziennie używam tego wiele razy w pracy i wszyscy kontrahenci mojej firmy w korespondencji mailowej też tego używają. Wszyscy tego używają. Tak się po prostu przyjęło i tak się teraz pisze gdy chcesz zacząć uprzejmą rozmowę z człowiekiem którego słabo znasz.

Ja rozumiem argument że komuś może się kojarzyć że witamy u siebie czyli pisząc "witam" niejako stawiamy się w roli gospodarza, pana i władcy internetu ;) Ale bez przesady, jest chyba oczywistym że nikt pisząc "witam" nie ma takiej intencji.

Ludzie są różni. Jedni mówią "smacznego" a inni uważają że jest to nietaktowne. Jedni mówią "dziękuję" po wspólnej przejażdżce windą a innych to razi bo przecież winda to pojazd a nie dziękujemy nikomu za wspólne jechanie tramwajem :)

Ale chyba najlepiej jest żyć sobie po swojemu i dać innym żyć po swojemu, nikogo nie poprawiać bo to są bzdety ale jak widać na załączonym obrazku mogą skutecznie napsuć krwi.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.11.20, 12:38:08 »
Proszę, nie zmieniamy języka polskiego w zlepek koszmarkow językowych i śmietnik. Można mówić i pisać, "tu pisze" i "tu jest napisane". Obecnie obie formy są dopuszczalne ALE ta pierwsza jest uważana za kolokwializm oraz formę niska. A nieszczesne "witaj" jest formą rozkazujaca, zadaniem w ustach osoby wchodzącej na Twoje podworko. Dlaczego ma mi rozkazywac obca osoba?

To, że z radia, TV bombardowani jesteśmy nowomową, chamskim językiem, do tego w niskiej formie, nie oznacza, że musimy lubić język ojczysty w takiej formie. 

Przyjęła się też paskudna korpo-mowa i mam być jak lemming, bo tak przyjęło się? Nie, nie przyjęło się, uzywajmy mózgu, bo po coś go mamy. Chyba że ktoś chce go sprzedać jako prawie nowke, mało używany ;).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.11.20, 12:50:48 »
Owszem drażnią mnie i to bardzo błędy gramatyczne, stylistyczne, o zgrozo, również merytoryczne (nieszczęsne bynajmniej).
Jednak jeszcze bardziej drażnią mnie wszelkiej maści inkwizytorzy, którzy poza poprawianiem po kimś błędów językowych nie mają nic więcej do powiedzenia.
Gdyby to jeszcze było forum filologów, polonistów, czy innych humanistów, to niech się spierają.
Nie zrozumiałem czegoś to się dopytuję o co chodziło. Najbardziej smutno jest, gdy zapytam, a rozmówca się obraża, że go nie zrozumiałem od razu, no bo przecież on wiedział co chciał powiedzieć.
Krótko mówiąc, jeśli już nie można się powstrzymać i musimy kogoś ocenić, to zacznijmy od siebie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.11.20, 13:13:06 »
SPECTRUM
RULEZ!

Tak jest! Zawsze i wszędzie. Cześć.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.11.20, 13:21:02 »
Jak najbardziej zgadzam się z Pearem. Bardzo często od człowieka który popełnia jakiś błąd jest bardziej drażniący ten kto go poprawia.

Swoją drogą jeśli uważacie że "witam" jest korporacyjne to z ciekawości zapytam jak piszecie do obcych ludzi. "Szanowny Panie", "Czołem", "Darzbór"? ;)

No i oczywiście SPECTRUM RULEZ! Co też jest napisane z celowym błędem ortograficznym ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.11.20, 13:25:42 »
"Dzień dobry", "Panie X /Pani Y", "Szanowny..", itd. Tak trudno używać zwrotów i form grzecznosciowych? Niech mi tylko ktoś wyjedzie, że w angielskim nie ma formy grzecznosciowej i wszyscy są na "ty", a ugryzę ;).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76