Autor Wątek: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior  (Przeczytany 27886 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.05.20, 23:09:57 »
Dość istotna sprawa to przy naprawie zasilaczy opartych o układy ULY7523 lub uA723, warto rozładowywać (zwierać) wszelkie kondensatory elektrolityczne w około niego podczas wymiany tego scalaka.
To bardzo delikatne układy i nie lubią mieć pinów pod napięciem w czasie lutowania ;)
Pamiętam jak dzisiaj kiedy ze 20 lat temu kolega naprawiał podobny zasilacz w kardiomonitorze i zdymił całą laskę tych układów, zanim się zorientował że trzeba rozładować elektrolity przed wlutowaniem nowego scala  :D.
Co wlutował nowy układ to był już martwy, ale jak pozwierał elektrolity to zasilacz nagle ozdrowiał od pierwszego kopa 8).
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.05.21, 00:23:25 »
Przepraszam, że zapytam tak wprost? To ten z OLX.pl za 600 PLN co był ostatnio?
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

Konrad

  • **
  • Wiadomości: 57
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.05.21, 08:54:19 »
podczas wymiany tego scalaka.
Po czym poznać, że ten scalak jest padnięty?
Skoro grzebię, to mogę spróbować po całości. Zamierzałem ruszyć tylko kondensatory, ale chciałbym wiedzieć jak zwykłym multimetrem stwierdzić czy ten układ wymaga wymiany.
Pomimo entuzjazmu wolałbym minimalizować swoje ingerencje.

Przepraszam, że zapytam tak wprost? To ten z OLX.pl za 600 PLN co był ostatnio?
Tak, to ten


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.05.21, 10:15:49 »
Scalak jest padnięty jeśli zasilacz nie działa. ;)
Jeśli działa to wymień tylko elektrolity.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.05.21, 11:44:00 »
Odwróciłeś logikę :) To, że zasilacz nie działa, nie determinuje uszkodzonego scalaka, bo powodów może być znacznie więcej. Nie wiem jak wersje DIL, ale te w metalowych obudowach (np. MAA723) po uszkodzeniu mocno się grzały. Można też sprawdzić napięcia na pinach, ten który steruje Darlingtonem powinien mieć niewielkie dodatnie napięcie (pewnie poniżej 1V, bo wyższe wyłącza Darlingtona PNP).

Swoją drogą dziwi mnie, że Elwro zdecydowało się na tak dużo SPOF-ów w zasilaczu komputera szkolnego, czyli łatwego w diagnostyce i naprawie - jak widać, tylko w teorii. A już dodanie tyrystora wywalającego bezpiecznik przy przekroczeniu napięcia wyjściowego wygląda na akt rozpaczy projektantów :) Bardziej to wygląda na obejście problemu, który stworzono samą koncepcją stabilizatora z tranzystorami PNP, potencjalnie otwartymi na "full" w przypadku awarii układu scalonego.

Można było śmiało użyć prostego stabilizatora na 2 tranzystorach i diodzie Zenera. Plus bezpiecznik(i), oczywiście. Taki układ sprawdził się jako niezawodny, choćby w wielu modelach sprzętu grającego przez dziesięciolecia.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.05.21, 11:57:52 »
Zasilacz projektowała i produkowała Mera, a nie z Elwro ;) Poza tym on ma na wyjściu dawać do 18A i jest sporo przewymiarowany dla Juniora. Zapewne był dostępny od ręki i taki Mera miała na stanie, więc Elwro taki zaczęło używać. Poza tym ten zasilacz nie należał do tanich, ale był w całości na komponentach produkowanych w kraju, co było ważne w tamtym okresie. Teraz można kupić dużo mniejsze zasilacze impulsowe 5A/3A i zamiast tej kolubryny wsadzić do Juniora.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.05.21, 12:01:42 »
Naprawa takiego zasilacza to pestka.
1. wylutować scalak
2. wymienić elektrolity
3. wlutować podstawkę pod nowy scalak
4 podłączyć do sieci
5. Sprawdzić napięcie wchodzące na scalak
6. włożyć nowy w podstawkę i sprawdzić czy zasilacz działa bez obciążenia.

Podłączyć obciążenie w postaci głupiej żaróweczki 6,3v , zmierzyć napięcie wyjściowe, jeśli jest 5v to zasilacz sprawny.
Po co robić pracę magisterską na ten temat.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.05.21, 12:38:23 »
Poza tym on ma na wyjściu dawać do 18A

No, na pewno nie ta wersja ze schematu, który załączyłeś. Maksymalny prąd kolektora tranzystora BD284 wynosi 4A.

Według dokumentacji Juniora, ten zasilacz oferuje 5 V/1,8 A.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.05.21, 12:45:48 »
Masz rację, żle spojrzałem do DTRki Mery (od zasilaczy serii 75)

Swoją drogą DTR cz. 2 do Juniora podaje 1.5A ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.05.21, 13:12:17 »
Odwróciłeś logikę :) To, że zasilacz nie działa, nie determinuje uszkodzonego scalaka, bo powodów może być znacznie więcej.

Odpowiedziałem po prostu na pytanie kolegi Konrada cyt. Po czym poznać, że ten scalak jest padnięty?
Odpowiedź brzmi że zasilacz nie działa, i to jest poprawna odpowiedź oraz spójna logicznie  :P

Pytanie nie dotyczyło metodyki napraw takich zasilaczy...

BTW, zwykle to ten scalak był najczęstszą przyczyną  awarii w tego typu zasilaczach, czasem i tranzystor mocy.
To zabezpieczenie przepięciowe na tyrystorze potrafi czasem zadziałać jeśli się gdzieś w bliskiej okolicy "cyka" lutownicą transformatorową  ;)
« Ostatnia zmiana: 2020.05.21, 13:26:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.05.21, 14:17:35 »
Odpowiedziałem po prostu na pytanie kolegi Konrada cyt. Po czym poznać, że ten scalak jest padnięty?
Odpowiedź brzmi że zasilacz nie działa, i to jest poprawna odpowiedź oraz spójna logicznie  :P

Nadal źle. Zły kierunek implikacji :) Brak działania zasilacza może wynikać z wielu czynników, a Ty je wszystkie utożsamiasz z awarią układu.
Siadaj, dwója ;)

Cytuj
BTW, zwykle to ten scalak był najczęstszą przyczyną  awarii w tego typu zasilaczach, czasem i tranzystor mocy.

Zależnie od układu zasilacza. W jakichś sprzętach audio widziałem wariant z optoizolacją, cudo na kiju, ale ten scalak był zawsze sprawny. Kiedyś z kolei montowałem sobie zasilacz laboratoryjny własnej konstrukcji, no i pechowo, coś lutowałem, jak układ był już obsadzony. Brak uziemienia grota posłał układ w zaświaty.

Cytuj
To zabezpieczenie przepięciowe na tyrystorze potrafi czasem zadziałać jeśli się gdzieś w bliskiej okolicy "cyka" lutownicą transformatorową  ;)

Czułe bydlę ;D A mówią, że komputery (czyli też elektronika) nie mają żadnych uczuć ;)

Konrad

  • **
  • Wiadomości: 57
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.05.21, 14:42:32 »
W razie czego na razie jestem ukontentowany odpowiedziami, ale skutek moich działań objawi się pewnie za kilka dni (a może później...)
A w międzyczasie tak sobie czytam i zastanawiam w jaki sposób dyskusja potrafi podryfować ... :)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.05.21, 15:16:18 »
<off topic>

tak sobie czytam i zastanawiam w jaki sposób dyskusja potrafi podryfować ... :)

.. lecz ludzi dobrej woli jest wiecej i mocno wierze ...

Pamietaj o zasadzie pieczonego kurczaka :)

</off topic>

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.05.21, 15:49:45 »
Odpowiedziałem po prostu na pytanie kolegi Konrada cyt. Po czym poznać, że ten scalak jest padnięty?
Odpowiedź brzmi że zasilacz nie działa, i to jest poprawna odpowiedź oraz spójna logicznie  :P

Nadal źle. Zły kierunek implikacji :) Brak działania zasilacza może wynikać z wielu czynników, a Ty je wszystkie utożsamiasz z awarią układu.
Siadaj, dwója ;)


Chciałbym tylko zaznaczyć że z uszkodzonym układem ten zasilacz nie będzie pracował, no i tego się trzymajmy ;)
A to że przyczyn niedziałania zasilacza może być więcej to już zupełnie inna sprawa.
Pytanie w moim rozumieniu dotyczyło objawów przy uszkodzonym układzie scalonym.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Diagnostyka i naprawa Elwro Junior
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.05.21, 16:02:17 »
.. lecz ludzi dobrej woli jest wiecej i mocno wierze ...

Był taki kawał o Mickiewiczu i Stalinie, no cóż... Czesław W. pseudonium Niemen też już nie żyje...;)

Cytuj
Pamietaj o zasadzie pieczonego kurczaka :)

Chilli? Bo nie słyszałem.

Chciałbym tylko zaznaczyć że z uszkodzonym układem ten zasilacz nie będzie pracował, no i tego się trzymajmy ;)

Znów źle :P
BEZ tego układu zasilacz nie będzie działał (odcięcie układu Darlingtona).
Z USZKODZONYM układem zasilacz może (choć nie musi) działać, ale nieprzewidywalnie :D

Wybaczcie, mam dziś za dużo czasu. Święto jakieś, pracować nie trzeba, za oknem 30 stopni i piękne słońce, ale też za długo się na  nim nie usiedzi :D