Autor Wątek: Kabel Scart  (Przeczytany 8176 razy)

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Kabel Scart
« dnia: 2014.11.13, 10:38:54 »
Zrobiłem sobie kabel CPC --> SCART, z baterią 3V przełączającą EURO w TV (Samsung 940MW) w tryb RGB. Na jednym CPC 464 obraz ostry, jednak wokół żółtych liter na niebieskim tle jest ciemniejszy cień. Natomiast jak podłączę do drugiego CPC (nowsza płyta) to obraz bardzo jasny (za bardzo), niestety już lekko rozmyty, co gorsze przy zmianie np. koloru tła, ramki czy liter potrafi zgubić synchronizację.
Czy powodem może być zbyt mocny sygnał z CPC dla nowego TV?
Kabel zrobiony wg tego schematu:
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.11.13, 14:50:11 »
Przyznaję że pierwszy raz słyszę o tym by wyświetlany kolor miał wpływ na to czy odbiornik łapie synchronizację czy nie. Dotąd zawsze gdy się spotykałem z jej zanikaniem była to wina przerywającego kabla, czyli jego poruszanie raz łączyło a raz nie żyłkę z tym sygnałem. Może jakiś elektronik się tu wypowie czy siła sygnału w równolegle biegnącej żyłce może zakłócać sygnał Synch aż tak, by wrażliwsze odbiorniki chwilami nie umiały go wyczuć.

Nie wiem też cóż to za nową płytę główną masz na myśli. W 464 (pomijając drobne niuanse) były 3 wersje bardzo wyraźnie różniące się rozmiarami. Ta 1sza zajmowała całe wnętrze kompa aż do magnetofonu, 2ga była o połowę krótsza, a port Joya powędrował w niej z tyłu na lewy bok kompa, oraz 3ia (LC) została ponownie zmniejszona o niemal połowę. 
Nie było Schneiderów z tą ostatnią wersją, a niektóre wyświetlane kolory mają w niej ciut inny odcień, a granat należy do tych niektórych.

Nie wiem czy masz jakieś monitory i czy na nich też widać różnicę w jasności wyświetlanego obrazu z tych różnych CPC.
I nie wiem czy ktoś tam czegoś nie majstrował przy wyjściu Video.


W każdym bądź razie skoro już mamy wątek o kabelku RGB, a w przyszłości może tu zajrzą i inne osoby, to pozwolę sobie na kilka ogólniejszych uwag.

To do których pinów podłączyć sygnały RGB, Audio i Masę jest raczej oczywiste i wszelkie wersje schematów kabelka CPC->TV są w tym zgodne. Natomiast kłopociki są z tym co i jak podłączyć do pinów 16 i 20 w Euro-Scart. I od razu wam mówię że prościej jest jak macie odbiorniki z przyciskiem AV na pilocie (lub w samym TV), bo kable do nich nie potrzebują na żadnym pinie żadnych Voltów, a sygnały Luminacji i Synchronizacji z CPC można do takich TV podłączyć dowolnie. Tzn trzeba to coś podłączyć do pinów 16 i 20, ale to który z nich do którego, albo też który z nich do obu pinów się podłączy, to nie ma znaczenia bo w każdym przypadku uzyskamy taki sam piękny i ostry obraz.
Miałem dwa różne takie TV (Elemis i Samsung) z przyciskiem zarówno na pilocie jak i w TV. I działało z każdą z powyższych kombinacji. Jedyny kłopocik jest wtedy gdy chcemy bez wyłączania komputera przełączyć TV na wyświetlanie telewizji. Gdyż obraz z kompa "lata" wtedy ukośnie po ekranie zasłaniając obraz telewizyjny. Nie polecam wyciągania kabla bo to może sfajczyć TV, co nie ukrywam, "udało" mi się dokonać zaledwie 3 razy, :( mimo że podłączałem i odłączałem kabel przy włączonych obu urządzeniach setki razy. Oczywiście zniechęcam was do takich prób, bo nie chciałbym abyście pobili mój rekord trzech razy. ;)

Aby oglądać TV mimo włączonego kompa trzeba odłączyć sygnał na pinie 16 (cokolwiek tam podłączyliśmy), co zmieni obraz z CPC na czarno-biały i wcisnąć AV. :) Z tym że ten Cz-Bi obraz wygląda nieco inaczej zależnie od tego czy na pinie 20 puściliśmy Lum czy Synch. W obu przypadkach ostrość jest porównywalna jak w obrazie Composite, tyle że z Luminacji obraz ma właściwe odcienie (takie jak na monochromatycznym), ale generalnie jest ciemny i ma mały kontrast, a z Synch kontrast jest lepszy, ale odcienie kolorów nie są prawidłowe i sporo kolorów trudno odróżnić od innych. Niedawno wyczytałem że najlepszy czarno-biały obraz uzyskuje się puszczając do pinu 20 połączone oba Lum i Synch, czego nigdy nie próbowałem, a teraz tego nie sprawdzę bo nie mam CPC pod ręką.

Powyższy sposób działa także na takich TV z Amigą. Tyle że tam do pinu 20 podłączamy CompositeVideo, a do pinu 16 - Synch, który odłączamy przełącznikiem gdy chcemy oglądać TV bez wyłączania kompa. :)

Trudniej jest zrobić kabel do telewizorów bez przycisku AV, spotykałem w necie schematy które podłączają do pinu 16 Volty: 3, 5, 9 lub 12. Czasem przez jakieś oporniczki lub kondensatorki albo diodki, bywało że "mieszane" z pinami 20 lub z masą, że o bateryjkach nie wspomnę. A także ostrzeżenia że za słabe Volty nie przełączą odbiornika na AV, a za silne mogą go sfajczyć. :(  Dlatego nie dam tu odpowiedzi co konkretnie do jakiego modelu TV jest dobre, a jedynie uświadomić, że nie zawsze gotowiec z allegro (lub schemat z neta) nam zadziała, a może nawet uszkodzić TV o czym sprzedawcy nie zawsze wspominają.
« Ostatnia zmiana: 2014.11.13, 16:06:07 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.11.13, 15:37:04 »
Dzięki za referat:)
CPC 464, który gubi synchronizację to Revision 2, Schneider, z joyem i audio z lewej strony. Może pozamieniam jeszcze podłączenie 4 i 6 pinu z gniazda CPC do 20 w Scart i zobaczę czy się coś zmieni.
W moim monitorze musiałem podać napięcie na 16 pin, nawet po przełączeniu z pilota na AV, nie uruchamiał RGB.
Znalazłem jeszcze cpcwiki.eu taka adnotację:

Info from OCT: "I recall that when Amstrad Action came up with the proposal for a SCART cable back in issue AA41, numerous readers wrote in suggesting that resistors (most commonly: slightly below 330 ohms) should be connected "in series to the colour signals [...] for improving picture quality" (AA45, June 1989, FORUM, p. 23), so they seem to have appeared overblown in comparison to the CTM644s' back in the day."
The goal of that improvement is unknown - it might alter the medium-to-bright ratio, or, it might be simply intended to reduce the overall brightness (such like when the CPC picture appears brighter then normal TV programs). The voltage/brightness output by the CPC is actually higher than normal SCART voltages, however, the voltage drops when the TV applies load to the RGB pins; that load may vary from TV to TV, and so, the resistors may be needed only on some TVs, but not on others.

Być może to jest rozwiązanie?
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.11.13, 15:44:54 »
Przyznaję że pierwszy raz słyszę o tym by wyświetlany kolor miał wpływ na to czy odbiornik łapie synchronizację czy nie. Dotąd zawsze gdy się spotykałem z jej zanikaniem była to wina przerywającego kabla, czyli jego poruszanie raz łączyło a raz nie żyłkę z tym sygnałem. Może jakiś elektronik się tu wypowie czy siła sygnału w równolegle biegnącej żyłce może zakłócać sygnał Synch aż tak, by wrażliwsze odbiorniki chwilami nie umiały go wyczuć.

Według mnie nie chodziło o kabel, tylko o to, że jeden CPC dawał dobry obraz, a na drugim rwało. I jest to jak najbardziej możliwe, bo przede wszystkim mogą być zamontowane CRTC różnych producentów (lub różne podwersje) i poziom sygnałów może się faktycznie różnić. jednak moim zdaniem prawdopodobniejszy powód to starzejące się kondensatory w układzie formowania sygnałów wizyjnych. Nie mogę znaleźć online schematu komputera, ale podejrzewam, że coś tam "po drodze" jest między scalakami a gniazdem RGB. I od tego zacząłbym śledztwo. Poza tym nauczony ostatnimi doświadczeniami podciągnąłbym napięcie 12V do pinu 8 we wtyczce scart, bo w przypadku jednego z moich monitorów to bardzo pomogło - przestał wariować detektor formatu (4:3/16:9), który wcześniej zachowywał się, jakby monitor nie trzymał synchronizacji.
Najlepszym wyjściem byłoby sprawdzenie wszystkich sygnałów wideo oscyloskopem (przy podłączonym monitorze, oczywiście - bo monitor lub TV wprowadza obciążenie tych sygnałów). Ale wiem, że nie każdy ma oscyloskop.

Cytuj
I nie wiem czy ktoś tam czegoś nie majstrował przy wyjściu Video.

Biorąc pod uwagę wiek urządzeń, jest to bardzo prawdopodobne.

Cytuj
I od razu wam mówię że prościej jest jak macie odbiorniki z przyciskiem AV na pilocie (lub w samym TV), bo kable do nich nie potrzebują na żadnym pinie żadnych Voltów,

Patrz moja uwaga powyżej - pin 8 może (ale nie musi - zależy to od konstrukcji monitora/tv) wymagać +9..12V.

Cytuj
a sygnały Luminacji i Synchronizacji z CPC można do takich TV podłączyć dowolnie. Tzn trzeba to coś podłączyć do pinów 16 i 20, ale to który z nich do którego, albo też który z nich do obu pinów się podłączy, to nie ma znaczenia bo w każdym przypadku uzyskamy taki sam piękny i ostry obraz.

Ale jest szansa, że w takiej konfiguracji obrazu w ogóle nie będzie. Pin 16 pełni funkcję BLANK i jeśli nie ma na nim napięcia (3..5V), obraz może nie być wyświetlany. Tak się zachowuje np. 40-calowy LCD Samsunga, którego używałem ostatnio do testów kabla z timexem 2048.
I żadne przyciskanie guzików na pilocie nic nie dawało.

Cytuj
Miałem dwa różne takie TV (Elemis i Samsung) z przyciskiem zarówno na pilocie jak i w TV. I działało z każdą z powyższych kombinacji. Jedyny kłopocik jest wtedy gdy chcemy bez wyłączania komputera przełączyć TV na wyświetlanie telewizji. Gdyż obraz z kompa "lata" wtedy ukośnie po ekranie zasłaniając obraz telewizyjny.

To jest możliwe tylko z tanimi telewizorami starej generacji. Wszystkie współczesne modele mają scalone przełączniki wejść i miksowanie sygnałów jest niemożliwe.

Cytuj
Powyższy sposób działa także na takich TV z Amigą. Tyle że tam do pinu 20 podłączamy CompositeVideo, a do pinu 16 - Synch, który odłączamy przełącznikiem gdy chcemy oglądać TV bez wyłączania kompa. :)

Serio? Nie sądzę, by jakikolwiek telewizor działał wtedy prawidłowo. Chyba, że drogą przypadku, albo raczej - sygnał synchronizacji (przez większość czasu na plusie, z krótkimi impulsami do 0V) wyfiltruje się do napięcia stałego na kondensatorze, podłączonym w telewizorze do pinu 16. Tylko absolutnie nie widzę sensu takiego kombinowania, chyba że Amiga nie ma dostępnego napięcia +5V na złączu wideo. Ale jednak ma - pin 22, jak widzę na schematach kabli zalecany do połączenia z pinem 16 poprzez rezystor.

Cytuj
Trudniej jest zrobić kabel do telewizorów bez przycisku AV, spotykałem w necie schematy które podłączają do pinu 16 Volty: 3, 5, 9 lub 12. Czasem przez jakieś oporniczki lub kondensatorki albo diodki, bywało że "mieszane" z pinami 20 lub z masą, że o bateryjkach nie wspomnę. A także ostrzeżenia że za słabe Volty nie przełączą odbiornika na AV, a za silne mogą go sfajczyć. :(  Dlatego nie dam tu odpowiedzi co konkretnie do jakiego modelu TV jest dobre

Najlepiej trzymać się standardów:
http://en.wikipedia.org/wiki/SCART
Tam jest wszystko.

Cytuj
nie zawsze gotowiec z allegro (lub schemat z neta) nam zadziała, a może nawet uszkodzić TV o czym sprzedawcy nie zawsze wspominają.

Otóż to!
Jak ktoś kombinuje, to może skończyć się kosztownie ;)
« Ostatnia zmiana: 2014.11.13, 15:55:13 wysłana przez trojacek »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.11.13, 16:39:53 »
Fakt że TV o których wspomniałem to modele z początku lat 90ych. I przyznaję że pojęcia nie miałem że proporcje ekranu się zmienia pinem 8. :) I działało mi to co opisałem. Kabel RGB do Amigi miałem z gniazdkiem od strony odbiornika takim jakie jest w CPC, dzięki temu mogłem ją podłączać do Amstradoskiego monitora albo do TV w którym był już kabel RGB do CPC.  I jeszcze dorobiłem by z tyłu wtyczki Euro wystawały wejścia Chinch Composite i Mono (bo TV nie miał takich) wraz z przełącznikiem by zamiast obrazu z kompa wyświetlał Composite z PSX lub z Video. :D

Widziałem w niektórych współczesnych TV że można sobie ustawić kilka wersji preferencji (jasność, kontrast, nasycenie), ewentualnie kilka standardowych ustawień plus jedno nasze, a potem przełączać się między nimi jednym klawiszem. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.11.13, 17:13:27 »
Cytuj
Widziałem w niektórych współczesnych TV że można sobie ustawić kilka wersji preferencji (jasność, kontrast, nasycenie), ewentualnie kilka standardowych ustawień plus jedno nasze, a potem przełączać się między nimi jednym klawiszem. :)

Ale za to niestety całkowicie wyginęła funkcja ustawiania geometrii obrazu, obecna niegdyś w każdym monitorze CRT VGA. I od dawna bezskutecznie szukam monitora/TV LCD, który by miał tę funkcję - by móc sobie zminimalizować border, bo zwykle nie jest on do niczego potrzebny, a jedynie zmniejsza użyteczną powierzchnię ekranu.
Zastanawiam się, czy nie kupić starego (jak najbardziej analogowego w środku) CRT VGA i nie rozkminić jego elektroniki, by go zmusić do wyświetlania obrazu 50 Hz z przeplotem. Ale chyba mnie to trochę przerasta ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.11.13, 17:37:34 »
I od razu wam mówię że prościej jest jak macie odbiorniki z przyciskiem AV na pilocie (lub w samym TV), bo kable do nich nie potrzebują na żadnym pinie żadnych Voltów...
Tu nie chodzi o to, że prościej tylko widocznie zależy to od TV, choć prawdę mówiąc nie spotkałem się jeszcze z TV który posiada złącze SCART a nie ma przycisku AV na pilocie lub na obudowie. Też robiłem ostatnio kabel RGB do mojego klona ZX i na pin 16 napięcie musi być podawane ciągle aby obraz był poprawny (testy z bateriami). Wciśnięcie AV oznacza tylko wybór złącza do którego podłączone jest dane urządzenie. W swoim TV DAEWOO DTF-29U7K mam 4 źródła AV - 2xSCART, S-Video i Cinch
Aby nie bawić się z bateriami pociągnąłem do złącza RGB w klonie napięcie 5V przez opornik które jest podłączone do pinu 16 w SCART.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.11.13, 19:54:45 »
Trojacek - Na szczęście w niejednym współczesnym TV jest przycisk Zoom, albo w opcjach funkcja która się może różnie nazywać (Envelope, Panscan, LetterBox albo Zoom), bywa że 2 lub 3 stopniowa, dla tych co nie lubią pasów na brzegach obrazu. Raz widziałem na filmiku w necie jak koleś pstryknął to 2 razy i w obrazie z CPC zniknęła ramka, a standardowy tryb graficzny akurat wypełnił cały szeroki ekran. Zachowując proporcje 16x10. :)

W emulatorze też wybierając odpowiednio małą rozdzielczość ramka znika. Bo faktycznie skoro gierki które korzystają z overscanu można policzyć na palcach, to w praktyce ramka służy tylko do oglądania demek. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.11.13, 20:04:19 »
Zoom, powiadasz... Hmm, idę obmacać Samsunga...;)
Bo przełączanie letterbox/pan&scan nie przyniosło zadowalających efektów, to głównie regulacja rozciągania obrazu w poziomie.
Kurczę, jakiś producent mógłby pomyśleć o użytkownikach retro i wyprodukować monitor 4:3 50 Hz z wszystkimi regulacjami ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kabel Scart
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.11.13, 21:44:54 »
Temat już był poruszany swego czasu: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,773.0.html
W ramach powtórki zaraz podłącze CPC do LCD ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464