Autor Wątek: Cos z zupelnie innej beczki  (Przeczytany 40139 razy)

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #165 dnia: 2020.11.26, 18:20:08 »
(...) i mi odrąbali do 2kg.:P

I to wystarczy,  wraz z gotekiem, do zapoznania się z przyjaciółką.

Sprawdziłbym,  nie sprawdziłem...  Dałem się strolować słownikowi w telefonie.

A.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #166 dnia: 2020.11.26, 19:13:34 »
Zawsze lepsza A600 jak żadna, nawet że swoimi ułomnościami.
Coś tam zawsze uruchomisz, jakąś grę czy demo, ale nie należy się spodziewać cudów i trzeba mieć świadomość jej wad i ograniczeń.

Tylko plagą w tych maszynach są wylane kondensatory elektrolityczne SMD, jeśli się to zaniedba to może wyżreć ścieżki i metalizację otworów w przelotkach na PCB i doprowadzić do śmierci naszą przyjaciółkę.
Warto to co pół roku kontrolować.
Problem ten dotyczy też A1200.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #167 dnia: 2020.11.26, 19:42:55 »
Zawsze lepsza A600 jak żadna, nawet że swoimi ułomnościami.

a ja właśnie szukałem A600, bo jest poręczna i ma PCMCIA + HDD (CF) można włożyć.
Mam też A500, ale to już bydle w stosunku do A600 na biurku.

P.
« Ostatnia zmiana: 2020.11.26, 21:41:38 wysłana przez p.janowski »
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #168 dnia: 2020.11.26, 22:13:56 »
Co tam kto lubi, dla jednych ważniejsza jest cena, większa zgodność z oprogramowaniem czy możliwości łatwiejszej rozbudowy lub stabilność działania a dla innych zgrabny wygląd bo mają mało miejsca na biurku lub za małą gablotę na eksponaty.

Jednak coś kosztem czegoś... I nadal uważam że poza rozmiarami to ten komputer ma niewiele zalet.




Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #169 dnia: 2020.11.27, 00:51:18 »
A600 ma 6 zalet:
* IDE
* PCMCIA
* 2mb chipu dosc latwo rozbudowalne
* wielkosc
* support romów do 2MB, nie ma sensu bawic sie w 2.05 (300 i 350), instalować od razu 27c160 i robic wlasny rom 1mb albo przelacznik do nóżki adresowej i Rom1.3 (najlepiej z scsi.device i fastfilesystem) oraz Rom3.1
* wbudowany modulator

Jak w 95 roku zobaczyłem u kolegi to cudo (w wersji HD) to mając rozbudowaną CDTV,  a zaraz potem rozbudowaną A1200 tylko się tylko usmiechnąłem, ale po latach myślę że dla samego grania to A600 jest ok
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #170 dnia: 2020.11.27, 19:17:30 »
Pierwsze słyszę aby HDD zamulał kompa. Wg mnie dodaje mu skrzydeł. Choć potrzebuje nieco RAMu na bufory dla każdej partycji, przez co coś pisane pod konfig bez niego sie nie zmieści. Ale po to są instalki aby nie pchać na raz wszystkiego do pamięci skoro w każdej chwili można sobie to doczytać w sekundkę z twardziela.

Miałem A600 przez 3 miesiące jesienią 1993, nowe były wtedy droższe od A500 a używane tańsze, z powodu nagonki jaką na nie napuszczali eksperci od 7 boleści.
Jak ktoś nie kupił A600 od razu z twardym. To łatwiej i taniej było mu wymienić KS na działający z HDD niż posiadaczowi A500 kupić do niej jakikolwiek twardziel. Zresztą można było ten starszy odsprzedać posiadaczowi A500, bo w praktyce to oni częściej montowali przełączniki ROMów aby im nowe użytki działały, niż to robili posiadacze A600. Bo kupując soft od ogarniętego pirata pytał jaki masz KS, i sprzedawał ci grę z pirackim interkiem, dla 1.3 lub bez niego dla 2.0, ot wielka mi komplikacja. No chyba że poszedłeś do nieogarniętego, wtedy miał tylko pod 1.3 i mówił że musisz sobie zmienić kompa na A500 albo przynajmniej wmontować przełącznik KSów. A niektóre mocno stare tytuły których nie było we wersji dla 2.0 uruchamiały sie po wczytaniu KS 1.3 z dyskietki, bo nie wymagały całego 1MB, więc mieściły sie w pamięci razem z doczytanym Kickstartem. Trochę gorzej było z demkami, ale tych nie trzeba oglądać codziennie, tylko poszło sie do kolegi z A500 i obejrzało. Ale te najlepsze działały na 2.0 a część starszych z KSem z dyskietki. Przecież w parę lat po ukazaniu sie KS 2.0 tylko lamerzy pisali tak że ich produkcje nie działały na nowszych ROMach, a lamerzy nie robili najlepszych demek. W praktyce więcej starych dyskietek ci nie chciała chodzić po przesiadce z A500 na A1200 niż po przesiadce na A600. A jakoś nikt za to A1200 nie potępia. A te co nie poszły na A600 częściej wymagały fastu niż innego ROMu, a fast do A600 faktycznie w pierwszych latach po jej ukazaniu sie był cieżki do kupienia, ale dziś już takiego problemu nie ma.

Co do brakujących klawiszy. Są gdzieś w sieci listy gier które zostały zmodyfikowane tak aby sie obsługiwały takimi klawiszami które A600 ma, oraz takie listy gier które po wystartowaniu z twardziela wpierw wczytywały sobie łatkę która sprawiała że przytrzymując jeden z klawiszy (można było jedną ręką), uzyskać funkcjonalną numeryczną w podobny sposób jak to sie robi na laptopach. Powie ktoś no tak ale to wymagało twardego a czasem też nieco więcej ramu. Owszem ale symulatory lotu lub programy do raytracingu nie używał byle kto. Zwykle ludzie robili wywiad jakie ma wady i zalety planowany komputer, i jeśli planowali używać soft który potrzebował tych klawiszy to rozważali inne opcje. W praktyce najczęściej tych klawiszy używają księgowi, a ilu z nich korzystało w pracy z Amigi? :D

Zresztą najczęściej te dwie wady, czyli inny KS i brak klawiszy wymieniali ci co chcieli sprzedać swoją A500, a nie ci co już A600 mieli. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #171 dnia: 2020.11.27, 19:47:22 »
Mam akurat wszystkie "małe" Amigi i moja opinia wynika z ich wieloletniego użytkowania, modyfikacji oraz rozbudowywania, a nie jest jakąś wyssaną z palca analizą problemu.

Wyrywanie z kontekstu informacji że używanie twardego dysku zamula komputer jest pewnym nadużyciem, bo chodziło o sens stosowania HDD, bez FastRamu. Wystarczy godzina zabawy i każdy zrozumie o co chodzi.

Akurat FastRam do A600 zbudowałem sobie własnoręcznie, miałem też płytki FastRam "fabryczne" jakiś czas temu oraz robiłem testy porównawcze z PCMCIA w roli Fasta.
Sposób montażu tej pamięci też nie jest zbytnio szczęśliwy, podstawka PLCC w roli adaptera zakładanego na procesor powoduje częste problemy z dobrym stykiem po dłuższym czasie lub podczas przestawiania komputera.
Przełącznik ROM'ow też mam oczywiście zrobiony, ale zwykle jest on ustawiony na KS 3.1 i taki WB też mam na HDD zainstalowany.

Może kiedyś i była możliwość wyboru programów/dem czy gier przerabianych pod A600 lecz w obecnych czasach to życzę powodzenia w poszukiwaniach.  :)

Moją A600 używam od święta z kilkoma sprawdzonymi grami czy programami na HDD, bo nie nadaje się ona zbytnio do ciągłej eksploatacji. A często też trzeba ją rozkręcać bo FastRam traci styk z procesorem.
Traktuję to bardziej jako ciekawostkę niż główny komputer, częściej już używam CDTV z SCSI HDD i FastRam lub A1200 z akceleratorem i 64MB na pokładzie.



« Ostatnia zmiana: 2020.11.27, 20:14:07 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #172 dnia: 2020.11.27, 20:41:22 »
Skoro źle zrobiona podstawka (tak jakby trytek albo pilniczków na świecie nie było), i korzystanie z tylko jednego źródła softu (które nie dysponuje wersjami dla innych KS). Świadczy że inni nie mają prawa mieć innych doświadczeń, to ja już sie nie odzywam. :)

PS.:  Chyba sie domyślam o jakie zamulanie ci chodzi. KS 3.1 ma ustawioną dłuuugą pauzę na starcie, potrzebną do rozkręcenia sie płyty w CD32, przez co wolno sie butuje w porównaniu z chociażby 3.0 który takiej wady nie ma. Moja A1200 kończyła się butować po 15 sekundach. Dlatego nigdy sie nie dałem skusić na zmianę ROMu na 3.1.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #173 dnia: 2020.11.27, 23:42:13 »
Ani jedno ani drugie  :)
Nie jest to kwestia trytytek i pilniczka (podstawki Amphenol i Textool, lepszych nie znam) jak też ks3.1 i latencji dla CD, zamula w czasie pracy.
Korzystam akurat z Fasta, więc nie mam problemu.

PS. To forum, i każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, ja jedynie bazuje na własnych doświadczeniach i testach.
Czyjeś odmienne zdanie nie musi być powodem do focha  :)
« Ostatnia zmiana: 2020.11.27, 23:56:00 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #174 dnia: 2020.11.28, 05:37:31 »
Znałem takich co do sekwencji startowej mieli dodane tyle bajerów, że bez extra pamięci i turbo ledwo im działały. No ale co kto lubi. Wg mnie więcej i lepiej to nie to samo. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #175 dnia: 2020.11.28, 21:52:32 »
No  ja mam 3xA600 i ta w której jest Fast na procek jest własnie najbardziej wkurzająca bo nieraz ten fast nie łączy. O wiele stabilniej działa ta z pamięcią na pcmcia. Co do dysku to jedynym minusem jest brak dma i pio0. Dla posiadaczy jakiejkolwiek dodatkowej pamięci nie ma sensu kisić się na dyskietkach szczegolnie, że za ~50 zł  można mieć  przelotkę na ide44->cf i cf->sd.
Oczywiście Commodore musiało zjeb... (popsuć) i dać kwadratowy 68000 i nie można wymienić na 010 więc whdload nieraz nie wychodzi z gier.
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #176 dnia: 2020.12.20, 19:21:05 »
Taka ciekawostka, gyby ktos chcial poogladac Raspberry PI z bliska

https://al.zerostem.io/~al/dzi/

Pozdr.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #177 dnia: 2020.12.20, 19:32:34 »
Fajne, nie działa mi tylko x-ray Mode  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6816
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #178 dnia: 2021.01.15, 13:22:16 »
Piątkowa zagadka. Zidentyfikuj 6 urządzeń na zdjęciu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #179 dnia: 2021.01.15, 13:47:27 »
Czy to kadr z najnowszej części filmu Gwiezdne Wojny ?  :P

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.