Autor Wątek: Cos z zupelnie innej beczki  (Przeczytany 40132 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #135 dnia: 2020.11.23, 17:18:07 »
tooloud: Serio? Mam wydać extra 500zł, aby pograć w Lemmingi czy Lotusa, oraz obejrzeć kilka demek?
Bez przesady, masz "gołą" Amisię ze stacją (gotekiem) czyli jesteś w tym momencie jak, podejrzewam, jakieś 95% Amigowców w PL w 1993 roku. Ściągasz jakiegoś TOSECA z adf i jedziesz z grami i demami. Twarde dyski, turba, fasty, whdloady i inne pieroństwa to jakieś  zbytki, które tylko i wyłącznie przyspieszają/ułatwiają czas ładowania tego co w Amidze zawsze było najważniejsze czyli dem i gier :D Chyba, że myślisz o jakichś użytkach, programowaniu itp, to to już inna para kaloszy.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6814
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #136 dnia: 2020.11.23, 17:36:14 »
Napiszę coś niepopularnego i Amigowcy mnie zeżrą żywcem. Po przewaleniu ponad setki dem z lat 88-93 mam wrażenie, że możliwości sprzętowe Amigi (nawet gołej) przygniotły programistów z demosceny do ziemi i oni tam zostali na długie lata. Poza scrollerem tekstu (w prawo i lewo) oraz scrollerem kolorowych pasków (góra, dół, ewentualnie po sinusie), to nie ma co oglądać.

Jak to ktoś napisał czy powiedział, Commodore zrobiło A1000 i następne, ale nawet C= nie miało pomysłów do czego mógłby być zastosowany komputer.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #137 dnia: 2020.11.23, 17:41:10 »
A500 z 1MB RAM jak ktos ma duzo miejsca.
A600 jak malo i lubi HD.
A1200 jak ktos ma duzo szmalu i miejsca i lubi HD:-)
Na poczatek wystarcza - na akceleratory nie pisano SW, bo byly koszmarnie drogie i niewielu uzytkownikow moglo sobie na nie pozwolic. Zreszta co to za akceleratory - smiechu warte, dzis uzywane glownie jako jednostka alokacji kapitalu retro.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #138 dnia: 2020.11.23, 21:28:10 »
Owszem pisano soft pod akceleratory, tylko nie jest go zbyt wiele.
Na przykład w takiego Doom'a i kilka innych nie pograsz zbytnio bez dopałki.
Posiadam po kilka Amig: 500, 600, 1200, CD32 i CDTV w wielu przypadkach znacznie zmodowanych i nie wydałem na to jakiegoś wielkiego majątku a każdy akcelerator lub przynajmniej Fast RAM zawsze poprawia komfort użytkowania oraz poprawia szanse na większą ilość odpalanych gier i dem.
Z HDD to już zupełna bajka i bez pitolenia się z obrazami dyskietek.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3184
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #139 dnia: 2020.11.23, 21:59:03 »
Napiszę coś niepopularnego i Amigowcy mnie zeżrą żywcem. Po przewaleniu ponad setki dem z lat 88-93 mam wrażenie, że możliwości sprzętowe Amigi (nawet gołej) przygniotły programistów z demosceny do ziemi i oni tam zostali na długie lata. Poza scrollerem tekstu (w prawo i lewo) oraz scrollerem kolorowych pasków (góra, dół, ewentualnie po sinusie), to nie ma co oglądać.


pierwsze lata każdej sceny to badanie i uczenie się sprzętu. Spójrz na pierwsze dema, cracktra etc. na każdej platformie.
dużo sprzętu mało czasu.

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #140 dnia: 2020.11.24, 00:37:38 »
1993 rok nie był taki zły: 9Fingers, technological death,   The Hunt for 7th October

Z ostatnich na A600 powinien pójsc Altair - Zener Drive

Poza tym scena dopiero sie wtedy tworzyła (88-91) więc ludzie nawet nie wiedzieli jakie efekty można stworzyć.  Np. demo  RSI Megademo w sumie jedno z pierwszych dużych dem zostało przerobione na RSI Demomaker i każdy koło 91 mógł sobie wyklikać własne demo.
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #141 dnia: 2020.11.24, 00:41:55 »
Owszem pisano soft pod akceleratory, tylko nie jest go zbyt wiele.
Na przykład w takiego Doom'a i kilka innych nie pograsz zbytnio bez dopałki.
Posiadam po kilka Amig: 500, 600, 1200, CD32 i CDTV w wielu przypadkach znacznie zmodowanych i nie wydałem na to jakiegoś wielkiego majątku a każdy akcelerator lub przynajmniej Fast RAM zawsze poprawia komfort użytkowania oraz poprawia szanse na większą ilość odpalanych gier i dem.
Z HDD to już zupełna bajka i bez pitolenia się z obrazami dyskietek.

No lepsze akceleratory przyspieszają Amigę od 10 do 40 razy. Jakby mi ktoś przyszedł teraz i powiedział, że mi kompa przyspieszy 10 razy to od razu mówię biere!!!!! Pecety dostały przyspieszeni jakieś 3 razy przez ostatnie 10 lat. A co do softu to nadal Amiga ma więcej softu pod akceleratory niż Atari Falcon w ogóle :)

Oczywiście do A600 nie ma sensu kupować akceleratora. Tylko pamięc, żeby grać w gry z dysku.
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6814
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #142 dnia: 2020.11.24, 09:25:14 »
Właśnie akceleratory rozleniwiły programistów, ponieważ "Masz stockową Amigę? ... Eee, to nie pójdzie, kup xxx RAM i akcelerator, to zobaczysz co ten sprzęt potrafi". Błąd w założeniach, zresztą to samo o PCtach można napisać. Skoro sprzęt niby potrafi, to po co mu dopał. Zamknięte architektury jak Speccy, małe A czy C=, powodowały, że wyciskano z nich 7 poty. Popatrz na demka/intra na 8-bitów zamykane w 256B czy nawet w 4K. Na Amige musi by "megademo", do którego potrzeba jej rozbudowy, a w ostateczności i w większości nie ma co oglądać, bo albo scrollery, albo kolorowe paseczki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3184
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #143 dnia: 2020.11.24, 10:00:34 »
Nie, Eon TBL i wiele innych. Stockowe Amigi.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2422
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #144 dnia: 2020.11.24, 14:44:01 »
Oczywiście do A600 nie ma sensu kupować akceleratora. Tylko pamięc, żeby grać w gry z dysku.

Moim skromnym zdaniem to w A600 w ogóle nie warto inwestować, bo ma za małą/niepełną klawiaturę i część gier czy programów nie będzie w pełni funkcjonalna z tego powodu.
Z whdload też będą problemy bez wymiany procka i sam Fastram na procku czy sam Slowram pod klapką nie wystarczy, czyli nieuzasadnione wydatki przy niepełnej funkcjonalności.
Chyba że ktoś tak na siłę z sentymentu chce ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #145 dnia: 2020.11.24, 17:34:24 »
W Sumie zgodze sie z Damikiem.

Lepiej zamiast inwestowac w 600, to dolozyc i nabyc 1200. Gabarytowo jest niewiele wieksza a daje duzo lepsze mozliwosci zabawy.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6814
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #146 dnia: 2020.11.24, 18:19:08 »
Idąc za takimi radami, najlepiej sprzedać 600 i od razu kupić 4000, bo ma sporo większe możliwości. Nikt chyba nie zrozumiał, ze nie mam zamiaru inwestować w 600 i podwajać jej wartości. Ale skoro Amiga (każda) nadaje się tylko do rozbudowy, aby od czasu do czasu na niej pograć w 30 letnie gierki, to jestem nia bardziej rozczarowany niż Atari ST.

A1200 ma po długości prawie pół metra, a A600 35cm. Rzeczywiście jest „niewiele” większa, ponad 1/3.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #147 dnia: 2020.11.24, 18:29:31 »
Jesli chcesz sie obrazic na Amige to faktycznie atakuj Atari ST :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6814
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #148 dnia: 2020.11.24, 18:37:56 »
Nie mam zamiaru obrażać się na nic, ani na nikogo. A doradców lepiej omijać szerokim łukiem, bo zabiją każdą radość z "nowego" sprzętu. Temat A600 uważam, za wyczerpany.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #149 dnia: 2020.11.24, 19:02:22 »
Ale pograłeś chociaż w klasyczne amigowe gry? Superfrog, Lotus3, Ruff&Tumble, Frontier, ProjectX
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore