Autor Wątek: Jaki jest sens produkcji twardych dyskow, skoro wszystko sie zapisuje w chmurze?  (Przeczytany 1499 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Kompletna i totalna miskoncepcja siegnela zenitu. Dowiedzialem sie dzisiaj, ze corka placi jakis miesieczny czynsz za to, ze ma zdjecia w telefonie, mimo, ze na lokalnym NAS mam kilka TB wolnego miejsca.
Nie powiem, co mnie trafilo...

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Może nie chce trzymać zdjęć na twoich dyskach? (nothing personal, widzę, jak moja prawie 12-latka bardzo walczy o autonomię ;D)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
No cóż, no cóż.
Nowe pokolenie, nowy wiek, nowe nowości.
Ale kasa Twoja na te nowości :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Tytuł trochę przewrotny, bo bez dysków twardych (niekoniecznie mechanicznych) nie byłoby chmury :D

A wracając do meritum - chodzi o to, by sprzedawać usługi (czyli abonament), a nie sprzęt (czyli jednokrotny zysk). W związku z tym operatorzy (komórkowi i od wszelkich usług sieciowych) kombinują jak mogą, by wcisnąć jakąś "chmurę" i zapewnić sobie stałe wpłaty, choćby to miało być pół dolara miesięcznie.

Tworzenie prywatnej chmury (na bazie NAS-a) to cios wymierzony w ten biznes. Płać chociaż za backup NAS-a w chmurze operatora, to wtedy wszyscy będą mogli spać z czystym sumieniem ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Oj, znalazłoby się kilka ZA -> wysoka dostępność do danych + łatwa integracja z systemem i aplikacjami + wydajność + ...

Chmura w wielu obszarach jest świetnym rozwiązaniem i nie wyobrażam sobie powrotu do rozwiązań on-premis, natomiast jestem potwornie daleki od stosowania rozwiązań cloud we wszystkich okolicznościach :) Przykład - prowadzę projekt przygotowania koncepcji kierunku migracji dużego klienta SAP HANA (4 węzły po 18TB RAM :)) z mnóstwem systemów spomagających, z obecnego DC do "gdzie indziej" i to jest taki moment, kiedy platformy chmurowe zaczynają wyciągać białą flagę :)

Parafrazując klasyka: ten kierunek ma może sporo plusów... Chodzi jednak o to, żeby plusy nie przesłoniły nam minusów  :P

Jacek - ja myślę, że dla dużych dostawców cloud, my maluczcy stanowimy pomijalny target :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
@PABB, są chmury i chmury. Masz wielkie korpo używające usług w chmurze i masz zwykłych ludzi, którzy w chmurze trzymają pliki, generalnie - zdjęcia (i dane osobowe, w tym listę kontaktów, loginy, hasła - czego często nie wiedzą). To są zupełnie różne segmenty rynku (i odmienne pakiety usług), choć w skrócie i na to, i na to mówi się "chmura".

Ale zwykły użytkownik (w sensie nie-korpo) też ma pewien wybór. Możesz uruchomić usługę pt. chmura prywatna na Twoim domowym NAS-ie. Owszem, może być z tym trochę gimnastyki jeśli chodzi o konfigurację, ale przynajmniej wiesz, gdzie fizycznie rezydują Twoje dane.

A uniwersalność "chmury" może stanowić problem dla korporacji, chociażby ze względu na RODO. Niektóre kraje nie dopuszczają możliwości przechowywania danych wrażliwych swoich obywateli na serwerach umieszczonych poza granicami kraju, no i cała koncepcja chmurowa się sypie.

Zupełnie inny temat stanowi przetwarzanie rozmaitych danych, zbieranych op nas przez chmurę/chmury (ogólnie - big data), czyli zanikanie naszej anonimowości i prywatności. Technologia się rozwija, weszła w to biometria, sztuczna inteligencja, aż któregoś dnia obudzimy się wszyscy jako... terminale systemu kolektywnej świadomości ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
bez dysków twardych (niekoniecznie mechanicznych) nie byłoby chmury :D

Jak to, to nie jest zapisywane na prawdziwej chmurze?  albo palcem na wodzie?
To jak to nie jest w chmurze, takiej mojej prywatnej, bo za taka place, co wszedzie za mna podaza, to jak to jest, ze mogle ogladac moje zdjecia w chmurze, czy jestem w domu czy nawet w Polsce ?

Jakie dyski ? Przeciez nie zawisly by w powietrzu, tylko spadly na ziemie i wtedy nie byloby chmury ?

Normalnie nie rozumiem...

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Ten wątek mi uzmysłowił jak bardzo chciałbym usiąść z Wami przy piwku i - tak po prostu - pogadać o technologii :P

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
jak bardzo chciałbym usiąść z Wami przy piwku

To jest myślozbrodnia, uważaj, bo Ci policja zrobi wjazd na chatę ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Chmury sa po to, aby ukryc tych ktorzy przejmuja nad nami totalna kontrole. Oczywiscie wszystko dla naszego dobra.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Chmury są oparte także o taśmy, zwłaszcza te "od zimnych danych". W teorii duża firma jest w stanie zaoferować miejsce w chmurze dużo taniej niż samodzielny zakup dysków(zresztą dlatego dzisiaj w "chmurach" mamy za darmo pojemność o której można było pomarzyć w okresie triumfu Amigi, schyłku Atari, czy rozkwitu wschodniej sceny ZX Spectrum. Przykładowo taśmy są bardzo tanie za 1 TB pojemności jeśli się sporo tam upcha(np. wielu klientów), a drogi jest napęd. W przypadku dysków chyba "duży może więcej", czyli kupując hurtowo mogą być zniżki tak jak z elektroniką. Plusem dla firm jest także chyba możliwość wliczenia tego w koszty.

Z drugiej strony jest pełno wad takiego rozwiązania - słowa z książki o tytule bodajże "Maszyna cyfrowa szuka odpowiedniego stanowiska" - w rodzaju, że "w tym kraju jednak większość decyduje się na własną maszynę cyfrowę, mimo, że to droższe rozwiązanie dla małych firm" są nadal aktualne. Poza tym kto zagwarantuje(nie ma chyba nawet takich przepisów), że w przypadku upadku dostawcy usług w chmurze, dane firmy warte np. miliardy po prostu "nie wyparują"?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Przyjdzie Zeus, ciśnie "pieronem" i po chmurze :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Dzięki za przypomnienie tematu,  miałem kupić dysk twardy. Albo dwa. Ktoś wie,  czy na procesorze od twardziela można kopać bitcoina?

Byłbym zapomniał,    :P
« Ostatnia zmiana: 2021.04.08, 09:24:54 wysłana przez Artu2tu »

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Ktoś wie,  czy na procesorze od twardziela można kopać bitcoina?

Tak.

http://spritesmods.com/?art=hddhack&page=1

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
No wiadomo, dlaczego w niektórych laptopach z Win 10 jest stale 100% zajętości dysku :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma