Autor Wątek: Gry godne polecenia (Arcade)  (Przeczytany 9742 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Gry godne polecenia (Arcade)
« dnia: 2012.02.28, 05:09:10 »
Założyłem ten topik, ponieważ w 30 letniej historii ZX wyszło kilka tysięcy produkcji i chyba nie ma takiej osoby, która znałaby wszystkie gry.
Ja wciąż odkrywam, zarówno starsze i nowsze i nie tylko zapewne ja
Tutaj o grach typu arcade (shootery, arkanoidy, walka itp.)
Jeśli ktoś kocha strategie, symulacje, text adventure - proszę niech założy nowy temat.

Polecam na pierwszy ogień Sgt. Helmet Zero (Mojon Twins 2009).
Jeśli lubisz Exolon i Savage 1, to wymarzona gra dla Ciebie, szkoda tylko, że sterowanie wyłącznie klawiaturą.
Tutaj do ściągnięcia
AY Music, ULA plus.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.28, 09:41:40 »
Polecam na pierwszy ogień Sgt. Helmet Zero (Mojon Twins 2009).
Jeśli lubisz Exolon i Savage 1, to wymarzona gra dla Ciebie, szkoda tylko, że sterowanie wyłącznie klawiaturą.
Tutaj do ściągnięcia

Oo, dobra.
A ja takie gry nazywam platformówkami.
Szkoda, że tylko na 128K. No i zgadzam się z tą klawiaturą. Ja grywam głównie na klawiaturze, ale jednak szkoda trochę sprzętu.
Może jest w wersji dyskietkowej, to sobie pogram na Eviem, gdzie klawiatura jest łatwo wymienna.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.28, 09:43:16 »

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.28, 11:26:05 »
REX - strzelanina/komnatówka. Dość trudna. Grafika dopracowana do pojedynczego pixela i sporo kolorów.

ASTRO MARINE CORPS - strzelanina z rewelacyjną grafiką (mnóstwo kolorów, efekt paralaksy, duże sprite'y). Jest to produkcja hiszpańska, więc do łatwych nie należy.

INVASION OF THE ZOMBIE MONSTERS - strzelanina w klimacie "Ghosts'n'Goblins", szybka i kolorowa.


ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.02.28, 11:55:53 »
Tak, z tym że na Eva zagrasz tylko w standardowych kolorach.
Rex i Astro Marine Corps znam, trzecią sprawdzę.

Platformówki jak najbardziej tutaj pasują, choć to szerokie pojęcie - ja je ograniczam wąsko do gier typu Mario, gdzie skacze się i zbiera bonusy i tak do następnego poziomu. Zresztą przez lata grania opracowałem własny, bardziej szczegółowy podział.

Shooter - to gry zwane inaczej "space shooter", leci się we wszystkich kierunkach w górę (vertical) lub w bok (horizontal) i kropi do wszystkiego co wylatuje z przodu, z boku, z tyłu. Może być także diagonal shooter (po ukosie) jak Zaxxon czy Sigma 7. Do horizontal shooter zaliczam także gry typu Cybernoid, gdzie tło nie przesuwa się, tylko przechodzi się z jednego ekranu do drugiego.

Uproszczoną formą shooter jest Invader - tak jak w Space Invaders, poruszasz się tylko po jednej linii (lub po okręgu jak w Gyruss).

Warrior (horizontal lub vertical) jest podobny do shooter sensu stricto, lecz bohaterem jest zwykle żołnierz, czołg lub inny potworek poruszający się chodząc lub jadąc. W wydaniu vertical musi omijać przeszkody (bunkry, ogrodzenia, wodę) - ten typ gry nazywany jest czasami "ground shooter". Horizontal warrior natomiast jest podobny do Horiz. Shooter, z tym że bohater nie może latać, tylko chodzić lub skakać (to właśnie Sgt Helmet Zero czy Robocop 1).

O ile warrior niszczy wrogów strzelaniem, to Fighter walczy własnymi rękami lub bronią białą i zna kilka ciosów. Klasyczny horizontal fighter to Altered Beast i Target Renegade. Ten typ gry można podzielić jeszcze na riot i solo. W pierwszym bohater walczy z grupą atakujących go przeciwników, w drugim walczy z jednym, gdy wygra to przechodzi dalej (Barbarian, Interkarate, Mortal Kombat).

Inne to np. Breakout - czyli Arkanoid i spółka, Puzzle - arcade puzzle to coś w stylu Tetris, logical puzzle to różne Atomix, Sokoban, a to już niezbyt mnie interesuje.
Wreszcie gdzieś to opublikowałem, choć założę się, że ilu graczy, tyle podziałów i jest wiele gier, które trudno przypisać do jakiejkolwiek kategorii :)
AY Music, ULA plus.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.02.28, 12:55:49 »
CANNON BUBBLE - spectrumowa wersja "strzelania do bąbelków" :)

Trylogia FARMER JACK - spectrumowa wersja klasyki z PC, czyli DIG-DUG'a (aka DIGGERa).
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.02.28, 14:45:58 »
Tak, z tym że na Eva zagrasz tylko w standardowych kolorach.

Z tego co wiem, to chyba jeszcze nie ma sprzętu wyposażonego w ULĘ+?
A ja w gry nawalam tylko na oryginalnym sprzęcie zawsze.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.02.28, 19:20:23 »
Tak, z tym że na Eva zagrasz tylko w standardowych kolorach.

Z tego co wiem, to chyba jeszcze nie ma sprzętu wyposażonego w ULĘ+?
A ja w gry nawalam tylko na oryginalnym sprzęcie zawsze.
ULA+ na razie jest tylko emulowana, jednak gry (często komercyjne) wychodzą już od kilku lat,
powinno to zmobilizować konstruktorów do opracowania i wyprodukowania realnych chipów.
Mam nadzieję, że będzie kompatybilny co do rozmiarów i wyprowadzeń ze standardowym ULA.
Jednak pojawia się problem - ULA+ potrzebuje kilkadziesiąt bajtów RAM do zapisania palety kolorów.
Jest osobny topik o ULA+ tutaj

Odnośnie gatunków gier shooter, to shooter 3D (niezależnie czy FPP czy TPP), który ja nazywam Sniper (Cabal, Operation Wolf, Prohibition),
a jego odmianę, gdzie zamiast zabijać, to ratujesz - Saver (Lemmings to jedyne co mi przychodzi na myśl).

Z mniej znanych gier polecam Bomb Fusion (również na Pentagon z GenSound). To jest dla mnie typowa platform single screen
AY Music, ULA plus.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.02.29, 09:39:17 »
Byloby milo, gdybyscie wrzucali takze screenshoty gier, o ktorych mowicie

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.02.29, 18:14:14 »
Byloby milo, gdybyscie wrzucali takze screenshoty gier, o ktorych mowicie
Screenshoty są na World of Spectrum, łatwo znaleźć w spisie.
AY Music, ULA plus.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.02.29, 19:36:24 »
a nawet jakby nie było, to można grę ściągnąć, odpalić i zrobić sobie screenshota... ;)

chodziło mi raczej o to, że jak ktoś rzuca okiem na taki wątek i nie zawsze pamięta, czy daną grę widział, to załączony obrazek pozwoli mu sobie przypomnieć, bez żmudnego copy/paste w wyszukiwarkach jakichś stron.
i dzięki temu - bez ściągania, wyszukiwania, itp - mógłby grę skomentować

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.05.11, 11:26:58 »
Była taka gra pt.
 - New York Warriors, jednak nie spotkałem dotąd wersji, która wczytywałaby poprawnie do końca pliki leveli. Gra zawiesza się w 5 poziomie i chce dogrywać dalej, ale nic już do wczytania nie znajduje. Może ktoś ma tą grę w pełni działającą ?
 - Dragon Spirit: żadna z wersji przeze mnie posiadanych nie ładuje ostatniego (siódmego chyba) levela. Pamiętam że tak samo było na taśmie. Może ktoś poradził sobie z tym problemem ?
 - Rastan Saga: Nie mogę przejść trzeciego zamku. Dochodzi się do końca, ale Boss się nie pojawia.

pozdr.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.05.11, 11:41:19 »
CANNON BUBBLE - spectrumowa wersja "strzelania do bąbelków" :)

Fajna gra. Do końca doszedłem nawet  :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.05.11, 21:36:24 »
Cytuj
Była taka gra pt.
 - New York Warriors, jednak nie spotkałem dotąd wersji, która wczytywałaby poprawnie do końca pliki leveli. Gra zawiesza się w 5 poziomie i chce dogrywać dalej, ale nic już do wczytania nie znajduje. Może ktoś ma tą grę w pełni działającą ?
 - Dragon Spirit: żadna z wersji przeze mnie posiadanych nie ładuje ostatniego (siódmego chyba) levela. Pamiętam że tak samo było na taśmie. Może ktoś poradził sobie z tym problemem ?
 - Rastan Saga: Nie mogę przejść trzeciego zamku. Dochodzi się do końca, ale Boss się nie pojawia
.

Do Rastana i Dragon Spirit są poki naprawiające problem. Postaram się jutro je odnaleźć.

Co do New York Warriors, to jest to znana sprawa. Dalszych poziomów po prostu na firmowych, oryginalnych kasetach nie było. Są dwie możliwości:

- autorzy odwalili tandetę i wypuślili niekompletną, nieukończoną grę
- błąd wystąpił na etapie powielania taśmy

Podobno gra ta była też wydana na dysku dla Spectrum +3. Jeśli się kiedyś taki dysk pojawi na Ebayu, wówczas być może będzie zawierał zaginione poziomy

radxcell

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • wieśniak w BMW
    • Strona RadXcella
Odp: Gry godne polecenia (Arcade)
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.05.13, 11:55:14 »
Mikie - jedna z pierwszych moich gier, łaziłem właściwie w kółko.

Renegade - do dziś lubię sobie pograć. Jak widać :)

Flying Shark - wolę wersję arcade, ale i na ZXa grywałem godzinami. Jednak udało mi się ukończyć tylko raz w życiu.

R-Type - świetnie zrobiona technicznie strzelanka.

pozdr, rdx