Autor Wątek: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone  (Przeczytany 61983 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #225 dnia: 2021.07.07, 10:37:18 »
Tak, zgadza się jeśli budujemy Harlequina z układami CMOS zasilanymi z +5 V. Ale w Karabasie (i wielu innych klonach) zegar do CPU wychodzi z CPLD wprost na wejście zegarowe Z80. Pomimo, że Altera MAX7000S jest na 5 V, to poziomy napięć wyjść są zgodne tylko z TTL, a nie 5.0V CMOS. Dodanie pull-upa o rezystancji 2k2 pomaga w podniesieniu poziomu napięcia, tak samo dobrze, jak świeczka umarlakowi.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

canseco

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #226 dnia: 2022.01.28, 10:53:56 »
Cześć wszystkim.

Pisałem wcześniej o problemach z uruchomieniem Karabasa. Zmagałem się z mozaiką. W na jesieni pomierzyłem chyba wszystkie ścieżki łącznie z odchodzącymi z nóg Altery aby wykluczyć zwarcie tam własnie przy lutowaniu. Nie było żadnych błędów a klon ciągle nie chciał współpracować.

Próbowałem różnych wartości rezystora pull-up dla sygnału clock CPU. Zrobiłem analizę porównawczą stanów na nogach CPU z Harlequinem. Coś tam niby było widać ale do końca nie umiałem tego zinterpretować.

Na przełomie roku z uwagi na lżejszy okres w pracy i sposobność na uwolnienie głowy od corpo-shitu wróciłem do projektów. Pod lupę wziąłem układ zegara. Przetestowałem duża pulę dostępnych wersji układu 7404: HC, HCT, HCU, AC, LS, F a nawet starego poczciwego UCY7404. Paradoksalnie na każdym udawało się otrzymać prawidłowy obraz mozaiki - czy sygnał zegarowy z perspektywy Altery był ok. Gdzieś poczytałem aby spróbować ze starym wolnym EPROM, ale nie było zmian. W końcu zdecydowałem się przelutować jeszcze raz Altere, choć tu wydawało się, że jest wszystko ok. Pierwsza próba była była nieudana. Ostatecznie w przypływie desperacji włożyłem CPU w starej wersji od NEC. I cud :) Karabas zaczął działać.

W generatorze zegara mam teraz 74F04 a EEPROM W27C512. Dodatkowo układy 245 i 573 mam w miksie serii F i AC.

Pozostał problem z działaniem AY - nie wydaje dźwięków, a sam układ jest raczej sprawny.
ZX Spectrum+ Issue 6A, ZX Spectrum Superfo Harlequin Rev. D, ZX Spectrum Superfo Harlequin 128k Rev. 2D, ZX Max 128 Issue 3, ZX Nuvo +2A ZX Spectrum 128K Issue 4, Karabas 128 Rev. B1, ZX-UNO VGA 2M from ManuFerHi , DivIDE from noby with RTC add-on, PlusD Clone from merlinkv

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #227 dnia: 2022.01.28, 13:08:22 »
Może to głupie ale nie wstawiłęś tego AY-greka odwrotnie ? Mnie sie zdarzyło pare razy pomylić bo TTL-e  obok są wycięciem w górę i a AY ma być wycięciem w dół i tak jakoś odruchowo go wpiałem odwrotnie.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #228 dnia: 2022.01.28, 13:38:41 »
A może ten AY jest sterowany miksem typu kości np w projekcie KAY używłem pamięci HC a powinny być LS.
Nie zaglądałem do projektu Karbas 128k ale takie mam doświadczenie z uruchamianiem AY.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #229 dnia: 2022.01.28, 13:53:34 »
Jakbyś zajrzał to byś zobaczył że w w Karabasie cały AY jest sterowany bezpośrednio  z Altery ....plus  linie D0-D7. Filozofi tam nie ma. Sprawdzić czy Ay dostaje zegarek ? Przepikać miernikiem te pare linii, i już wiadomo .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #230 dnia: 2022.01.28, 16:35:14 »
... używłem pamięci HC a powinny być LS.


A cóż to za pamięci tam stoją ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #231 dnia: 2022.01.29, 17:11:42 »
Nie pamięci ale zwykłe scalaki z serii 74LS

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #232 dnia: 2022.01.29, 18:08:02 »
Aaa, to przepraszam.
Te "pamięci" to taki skrót myślowy :)
Od kształtu ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #233 dnia: 2022.01.31, 22:26:34 »
Kurcze, żartujesz czy mnie obrażasz?  ;D
Życzę powodzenia w odkrywaniu co nie działa. Cała frajda jest wtedy gdy to rozwiążesz i osiągniesz swój cel.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #234 dnia: 2022.02.01, 10:34:53 »
No przecież że żartuje  :D
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

canseco

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #235 dnia: 2022.02.22, 09:36:49 »
Witam wszystkich,


Po małej przerwie wróciłem do mojego Karabasa i niedziałającego AY. Zrobiłem coś na co nie wpadłem wcześniej - podłączyłem słuchawki pod MIC. Okazało się, że AY działa jak należy. Nie daje jednak dźwięki na DIN, ale co ciekawe dźwięki z beepera działają prawidłowo na DIN. Przyznam, że bałem się, że wina leży po stronie samych AY ponieważ zostały zakupione "okazyjnie" od sprzedawcy z Bułgarii ;) Więc po raz kolejny problem okazał się o wiele prostszy niż się wydawało...

Nadmienię, że nie mam wlutowanego głośnika, ale to chyba nie problem, więc muszę przepikać obwód wyjściowy audio / speaker.

Mam jeszcze mały problem ze zrywaniem synchronizacji na RGB ale dość sporadycznie. Muszę to jeszcze zbadać.

Ogólnie muszę przyznać, że klon to dość ciekawy. Potestowałem go demami pod Pentagon i faktycznie wszystko działa prawidłowo.
ZX Spectrum+ Issue 6A, ZX Spectrum Superfo Harlequin Rev. D, ZX Spectrum Superfo Harlequin 128k Rev. 2D, ZX Max 128 Issue 3, ZX Nuvo +2A ZX Spectrum 128K Issue 4, Karabas 128 Rev. B1, ZX-UNO VGA 2M from ManuFerHi , DivIDE from noby with RTC add-on, PlusD Clone from merlinkv

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #236 dnia: 2022.02.22, 09:47:15 »

Po małej przerwie wróciłem do mojego Karabasa i niedziałającego AY. Zrobiłem coś na co nie wpadłem wcześniej - podłączyłem słuchawki pod MIC. Okazało się, że AY działa jak należy. Nie daje jednak dźwięki na DIN, ale co ciekawe dźwięki z beepera działają prawidłowo na DIN.
...

Nadmienię, że nie mam wlutowanego głośnika, ale to chyba nie problem, więc muszę przepikać obwód wyjściowy audio / speaker.


Nie mam Karabasa, ale wydaje mi się że to zachowanie prawidłowe. Tak działa i ZX Spectrum 128+ jak i inne klony chociażby Harlequin 128 czy JS128. Potrzebny jest kabelek który od strony komputera ma 2 wtyczki DIN i mini jack podłączony do MIC w klonach lub SOUND w ZX Spectrum 128+ . Wbudowanego głośnika również nie posiadają ZXS 128+.

canseco

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #237 dnia: 2022.02.22, 10:04:29 »

Po małej przerwie wróciłem do mojego Karabasa i niedziałającego AY. Zrobiłem coś na co nie wpadłem wcześniej - podłączyłem słuchawki pod MIC. Okazało się, że AY działa jak należy. Nie daje jednak dźwięki na DIN, ale co ciekawe dźwięki z beepera działają prawidłowo na DIN.
...

Nadmienię, że nie mam wlutowanego głośnika, ale to chyba nie problem, więc muszę przepikać obwód wyjściowy audio / speaker.


Nie mam Karabasa, ale wydaje mi się że to zachowanie prawidłowe. Tak działa i ZX Spectrum 128+ jak i inne klony chociażby Harlequin 128 czy JS128. Potrzebny jest kabelek który od strony komputera ma 2 wtyczki DIN i mini jack podłączony do MIC w klonach lub SOUND w ZX Spectrum 128+ . Wbudowanego głośnika również nie posiadają ZXS 128+.

Mam wrażenie, że jednak powinno to właśnie działać, też dla AY. Wg tej części schematu SPEAKER idzie na AUDIO a AUDIO do pin 5 w DIN. Dodatkowo SPEAKER wychodzi z Altery. STEREO OUT działa prawidłowo dla obu AY i beeper.



ZX Spectrum+ Issue 6A, ZX Spectrum Superfo Harlequin Rev. D, ZX Spectrum Superfo Harlequin 128k Rev. 2D, ZX Max 128 Issue 3, ZX Nuvo +2A ZX Spectrum 128K Issue 4, Karabas 128 Rev. B1, ZX-UNO VGA 2M from ManuFerHi , DivIDE from noby with RTC add-on, PlusD Clone from merlinkv

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #238 dnia: 2022.02.22, 10:18:18 »
Mam wrażenie, że jednak powinno to właśnie działać, też dla AY. Wg tej części schematu SPEAKER idzie na AUDIO a AUDIO do pin 5 w DIN. Dodatkowo SPEAKER wychodzi z Altery. STEREO OUT działa prawidłowo dla obu AY i beeper.

Faktycznie w Karabasie to inaczej wygląda niż np w HQ128 i widzę że podobnie jak w klonach ZX48 jest też speaker.
« Ostatnia zmiana: 2022.02.22, 10:45:15 wysłana przez tomi »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #239 dnia: 2022.02.22, 10:20:47 »
Mam wrażenie, że jednak powinno to właśnie działać, też dla AY. Wg tej części schematu SPEAKER idzie na AUDIO a AUDIO do pin 5 w DIN. Dodatkowo SPEAKER wychodzi z Altery. STEREO OUT działa prawidłowo dla obu AY i beeper.

Niekoniecznie, zobacz jak wygląda cały tor od wyjść analogowych z AYka do gniazda DIN i z Altery do do gniazda DIN. Ponad to poziomy wyjściowe sygnałów z AYka, a z Altery to dwa różne światy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76