Autor Wątek: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD  (Przeczytany 6292 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.06.22, 17:56:44 »
Wyjmij D11 i daj znać . Jak coś to ja mam dobre kwarce 28 mhz  ( bo nie każde działają i zegarek sobie chodzi jak chce)  i gniazdka audio bo widze że ci brakuje. Ładna robota.

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.06.22, 18:50:08 »
Wyjmij D11 i daj znać.

Spróbuję. Ta dioda ma w ogóle coś wspólnego z częstotliwością zegara i/lub generowaniem obrazu?
Tak samo spróbuję zaproponowanego wcześniej podmienienia kondensatorów z 22pF na 39pF, chociaż dotykanie obwodu generatora od strony druku nie powoduje pojawiania się obrazu.


Cytuj
Jak coś to ja mam dobre kwarce 28 mhz  ( bo nie każde działają i zegarek sobie chodzi jak chce)  i gniazdka audio bo widze że ci brakuje. Ładna robota.

Jeśli jest taka możliwość, chętnie odkupiłbym kilka sztuk. Kupiłem jakieś losowe kwarce 28MHz na Allegro, bo w żadnym zaufanym sklepie nie mieli tej częstotliwości.
Składam od razu dwa egzemplarze, chociaż do drugiego nie ma CPLD. To znaczy mam, ale z Ali, do którego nie mam zaufania.

Myślisz, że zła częstotliwość tłumaczy brak obrazu? To znaczy mogę liczyć na to, że to jedyny problem?

Edit:
Uświadomiłem sobie, że mogę zrobić jeszcze jeden test - mam częściowo złożony drugi egzemplarz, z kompletnym układem zasilania i generatorem. Kwarc z dokładnie tej samej serii, rzekomo 28 MHz. Tm naprawdę jednak mierzona częstotliwość wynosi 9.337 MHz. Czyżby trafiły do mnie jakieś wadliwe/źle opisane kwarce? Eksperymentowanie ze zwiększaniem pojemności kondensatorów ma w ogóle sens w takiej sytuacji, gdy zachowanie jest powtarzalne w dwóch egzemplarzach?
« Ostatnia zmiana: 2021.06.22, 19:15:59 wysłana przez Atlantis »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.06.22, 19:21:21 »
Schematu nie masz ? :D   D11 tylko przeszkadza.

No jak ci zegar daje 1/3 nominalnej częstotliwości to jak sie ma  nim taktowana Altera i reszta ogarnąć ? Przecież sie zadławi.

Daj mi adres to ci jutro wyśle prawidłowe kwarce które na 100 % działają w Sizifie bo tak to sie będziesz kręcił w kółko bez sensu. Ja już to przerabiałem więc ci zaoszczędze czasu ;) No chyba że masz do CZęstochowy blisko to podjedź ;)

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.06.22, 20:56:32 »
Edit:
Uświadomiłem sobie, że mogę zrobić jeszcze jeden test - mam częściowo złożony drugi egzemplarz, z kompletnym układem zasilania i generatorem. Kwarc z dokładnie tej samej serii, rzekomo 28 MHz. Tm naprawdę jednak mierzona częstotliwość wynosi 9.337 MHz.
Kupiłeś może kwarce owertonowe?
Bo to tak trochę na trzecią harmoniczną wygląda (9,337*3 = 28,011)
Machines should work. People should think.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.06.23, 10:45:29 »
Ja stawiam że inwertery są kulawe. Nie trzymają parametrów katalogowych.
W moim zadziałał poprawnie dopiero 74HCU4N z Texas Instruments serii 82CY44K-E4.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.06.23, 10:57:33 »
Ja stawiam że inwertery są kulawe. Nie trzymają parametrów katalogowych.

Użyłem kilku różnych układów, zarówno 74HC04 jak i 74HCU04. Za każdym razem sytuacja wyglądała tak samo.
Te HCU kiedyś przetestowałem w Harlequinie i oscylowały prawidłowo z rezonatorem 14 MHz.
Stawiam raczej na to, że przyczyna leży po stronie rezonatorów kwarcowych.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.06.23, 17:06:12 »
Jak kwarc okaże się dobry, to pozostanie postawić tylko na Tolka Banana :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.06.23, 19:25:00 »
Atlantis, wysłałem ci dzisiaj "pewne" kwarce i te cudaczne gniazda jack bo o nie w PL trudno. Moje 20 zmontowanych Sizifów na nich śmiga więc jak twój nie odpali to sie pomyśli co dalej.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.06.24, 00:30:44 »
Bardzo dziękuję. Objawy wskazują jednak na to, że kwarce które kupiłem są overtonowe i to chyba powinno tłumaczyć takie zachowanie. Mam nadzieję, że nie będę miał więcej błędów w układzie i tym razem już ruszy. ;)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.07.01, 18:49:29 »
Dzięki kwarcom od Zaxona (jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję) udało mi się uruchomić Sizifa.
Nie obeszło się bez komplikacji. Po wymianie kwarcu na ekranie pojawił się obraz, ale nie był to ekran testowy - widziałem jedynie słynną losową "mozaikę". Pierwszym wyjaśnieniem jakie przyszło mi do głowy był słaby kontakt z podstawką - faktycznie podstawki DIP40 od CPU i AY-3-8910 trzymają słabiej niż do tego przywykłem, ale dociskanie układów palcem niczego nie zmieniło. Pamiętając moje ostatnie przeżycia z Karabasem zacząłem od podmiany procesora. I tym razem okazało się, że to pomogło - z Z84C0006 ruszyło z miejsca. Żeby było zabawniej, był to dokładnie ten sam CPU, który w Karabasie nie chciał działać.
Niestety mam tylko jeden egzemplarz Z84C0020, kupiony na EBay'u u brytyjskiego sprzedawcy. W Harlequinie 48 działa poprawnie. Ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną takiego zachowania? Macie jakieś sprawdzone źródło Z80 w wersji 20 MHz? Dopóki nie podmienię procesora nie będę mógł uruchomić Sizifa w trybie turbo...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.07.01, 19:03:23 »
Ooo, w końcu dotarły ? Duperela, z Częstochowy poleconym szły tylko od 23 czerwca  :D

Co do procka, to Sizif w rev C1 ? Tam szły 10 mhz procki z Digikeya o ile pamiętam i bardzo ładnie zasuwały i na 14 mhz.  Bo Z80 20 mhz to chyba tylko u Chińczyków , recznie pędzelkiem lalowane. Mam kilka takich i już nawet w Amstradzie na 4 mhz sie malowniczo wykładają.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif-512 - nie mogę zaprogramować CPLD
« Odpowiedź #41 dnia: 2021.07.01, 19:33:46 »
Ooo, w końcu dotarły ? Duperela, z Częstochowy poleconym szły tylko od 23 czerwca  :D

Tak. Przesyłkę znalazłem dzisiaj na schodach przed domem. ;)

Cytuj
Co do procka, to Sizif w rev C1 ?

Tak, rev C1.

Cytuj
Tam szły 10 mhz procki z Digikeya o ile pamiętam i bardzo ładnie zasuwały i na 14 mhz.  Bo Z80 20 mhz to chyba tylko u Chińczyków , recznie pędzelkiem lalowane. Mam kilka takich i już nawet w Amstradzie na 4 mhz sie malowniczo wykładają.

Wydaje mi się, że chyba DigiKey ma też w ofercie procesory w wersji 20 MHz. Gdy będę robił następne zamówienie kupię dwie sztuki. I tak potrzebuję jeszcze CPLD do drugiego składanego egzemplarza Sizifa oraz pamięci RAM do ZX-Uno. Gdyby tak udało się wygrać ten bon na zakupy w ostatnim konkursie Hackaday'a... Niestety, szanse mam raczej marne. ;)