Autor Wątek: Amstrad 6128 - z czym to jeść?  (Przeczytany 7060 razy)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #45 dnia: 2022.12.03, 11:18:33 »
@ZbyniuR

Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Cytuj

Jak komuś sie nie chce odpowiadać na nie dość uprzejme pytania to nie musi.


Jeśli o mnie chodzi, to ja w zasadzie odpowiadam na każde pytanie skierowane do mnie.

Jeśli chodzi o to że - rzekomo - moje pytania nie sà nazby uprzejme (proszę o potwierdzenie) to jestem gotów rozważyć wyjàtek dla tego forum i zadawać pytania tonem pytania się małych dzieci.

Cytuj

Ktoś nie podziękował albo nie przyznał racji, to w nosie z nim, szkoda nerwów.


Ja mam zwyczaj dziękiwania za zaproszony obiad, po objedzie [tu: po zakupie instalacji sprzętu].

Moja matka mnie czasem pyta po zjedzeniu zupy “czy smakuje obiad” - na co odpowiadam: “nie wiem, bo jeszcze nie zjadłem”.

A “racje” w informatyce (z doświadczenia) bywajà mocno kontekstowe.

Nie zaprzeczę, że obraz RGB jest lepszy od Composite, jednak nie przyznaję racji osobom mówiàcych o “jedtnej opcji: RGB”. Akurat mam w sypialni gdzie zà zainstalowane komputery, TV LED 55’’ który jest nowy więc ma tylko wejście Composite. Sugestia zamiany “monitora” np. z 55’’ na 17’’ jest mega bez sensu — skoro ja preferuję duży obraz znośnej jakości (Composite) ponad super obraz (RGB) na wyświetlaczu niewiele większym od tableta.

Tak że z tà racjà to niekiedy “zależy” a osobom które tego nie rozumiejà polecam poczytać o syndromie “green grass”, doskonale znanym w świecie IT.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #46 dnia: 2022.12.03, 12:29:33 »
mam w sypialni gdzie zà zainstalowane komputery, TV LED 55’’ który jest nowy więc ma tylko wejście Composite.

Jesteś pewien, że nie mówisz o component?

Jeżeli to jest nowy TV to jest kompletnie bez sensu przechodzić przez Composite!!!!!
Jeżeli masz SCART to go użyj. Jeżeli nie masz to użyj konwerter RGB/SCART to HDMI.

Widać, że nie wiesz czym jest sygnał composite. To WYSOCE STRATNE analogowe kodowanie koloru nałożone na sygnał jasności obrazu i dodatkowo dorzucone losowe zakłócenie w celu zamazania zakłócenia głównego. Naprawde tego chcesz?

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #47 dnia: 2022.12.03, 21:05:48 »
DiskDoctor kupiłeś w końcu tego Amstrada 6128?
wątek ciągle mi się pojawia jako nowy a miałeś dać ogłoszenie do bazaru
moje marzenie: Timex 2048 128K

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #48 dnia: 2022.12.03, 21:44:07 »
DiskDoctor kupiłeś w końcu tego Amstrada 6128?
Albo cokolwiek 8 bitowego pod ten Twój super TV LED 55   ?

Przecież nawet oglądanie przy tak dużym ekranie 8 bitowców ( cyt. preferuję duży obraz znośnej jakości (Composite) ) jest IMHO bez sensu.
Nie wspominam już o standardzie sygnału video.
Nie kombinuj z tym Twoim mega super TV w sypialni.
Tylko się zrazisz....
Pozdrawiam.

ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #49 dnia: 2022.12.03, 21:59:39 »
Wracając do tytułu wątku "Amstrad 6128 - z czym to jeść?"
Myślę, że najlepszej odpowiedzi udzieli gościu, co zjadł samolot.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #50 dnia: 2022.12.03, 22:36:58 »

Jesteś pewien, że nie mówisz o component?


W sumie tak.

Cytuj
Jeżeli to jest nowy TV to jest kompletnie bez sensu przechodzić przez Composite!!!!!
Jeżeli masz SCART to go użyj. Jeżeli nie masz to użyj konwerter RGB/SCART to HDMI.


Nie mam SCART, mam AV jack (Composite).

Konwertery zewnętrzne (przetworniki analogowo cyfrowe) nie wchodzą w grę bo Lag + Psucie sygnału.

Cytuj
Widać, że nie wiesz czym jest sygnał composite. To WYSOCE STRATNE analogowe kodowanie koloru nałożone na sygnał jasności obrazu i dodatkowo dorzucone losowe zakłócenie w celu zamazania zakłócenia głównego. Naprawde tego chcesz?

Mam tak póki co
- w Amidze
- w Atari (Z VBXE + RGB4All)

I jakoś żyję.

Cytuj

DiskDoctor kupiłeś w końcu tego Amstrada 6128?
wątek ciągle mi się pojawia jako nowy a miałeś dać ogłoszenie do bazaru


Ustalony jest zakup Amstrad 6128 + Spectrum 128K.  Czekam na kasę.

Cytuj
Albo cokolwiek 8 bitowego pod ten Twój super TV LED 55

1.  Nie-super, OK
2.  8-bit: Atari 65XE, 16-bit: Amiga 1200

Cytuj
Przecież nawet oglądanie przy tak dużym ekranie 8 bitowców ( cyt. preferuję duży obraz znośnej jakości (Composite) ) jest IMHO bez sensu.

Mam inne zdanie...  Podzielisz się swoim?

Cytuj
Nie kombinuj z tym Twoim mega super TV w sypialni.

Obawiam się, że jestem na to skazany... no chyba, że się "nie da".  Ale da się, zapewniam.

Cytuj
Myślę, że najlepszej odpowiedzi udzieli gościu, co zjadł samolot.

Hehe to fajne, przypomniałem sobie.

Co narazie wiem, że "się je" (z Amstradem 6128):

1) RGB4All do uzyskania Composite z RGB
2) interface Cart chyba SD (od Zaxona)
3) przeróbka zasilaczowa (jeden zasilacz zamiast dwóch) --> od sprzedawcy wiem
4) wymiana paska FDD --> od sprzedawcy wiem

To chyba tyle.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #51 dnia: 2022.12.03, 23:00:38 »
Masz  "super OK" rację. To chyba tyle.
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #52 dnia: 2022.12.03, 23:02:11 »
Nie mam SCART, mam AV jack (Composite).

Konwertery zewnętrzne (przetworniki analogowo cyfrowe) nie wchodzą w grę bo Lag + Psucie sygnału.

A czym się różni przetwornik analogowo cyfrowy na zewnątrz od tego wewnątrz TV?

PSUCIE SYGNAŁU?????????????????????  :o Ty wybierasz Composite i mówisz o PSUCIU SYGNAŁU w RGB to HDMI?????

Composite PAL to maksymalnie band 4MHz a Amstrad ma pixel bitrate 16MHz.

Dość.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #53 dnia: 2022.12.04, 11:51:25 »
Masz  "super OK" rację. To chyba tyle.

Jak bym został przekonany _argumentami_ to pewnie bym zmienił zdanie.  Ale nie zostałem.

Cytuj
A czym się różni przetwornik analogowo cyfrowy na zewnątrz od tego wewnątrz TV?

Im więcej przetworników po drodze, tym gorzej, najlepiej wcale (vide: scandoublery dla Amigi).

Ja wychodzę z założenia, że jak TV dostaje sygnał analogowy po czym tam to ma, to sobie z nim poradzi, jeśli to nie MANTA czy coś takiego.

Więc moim zadaniem jest dostarczenie takiego czy innego sygnału.  Najlepiej bez konwesji. 

Co w tym zdrożnego?
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #54 dnia: 2022.12.04, 14:11:10 »
Jeszcze jedno zdanie komentarza w spr. RGB / Composite / przetwornik / TV etc.

Mam przykładowo konsolę NES.  Ona ma natywne wyjście Composite, więc niewiele wskóram (choć są mody dające wyjście RGB - i sobie pewnie w końcu taki mod sprawię).  Konsola jest obecnie u mnie podłączona do TV (Sony Bravia KD55XH9005, z 2020 r.), no i obraz jest bardzo dobry.  Można oczywiście łazić z lupą i mówić że gdzieniegdzie są pasy, blur itp.  Mnie to co jest, wystarczy do szczęścia.

Skąd taki obraz?  Nowe TV mają filtry.  Filtry mają nazwy.  Game, Cinema, Sport itp.  No i odpowiednio dobrany filtr działa wręcz zbawiennie, szczególnie jeśli mówimy o wejściu analogowym.  Większość zniekształceń potrafi być usunięta.

Ja mam przykładowo obecnie również, podłączoną przez Composite Amigę 1200.  Jak sobie włączyłem tryb interlaced, na telewizorze wszystko "skacze".  Wystarczyło zmienić filtr i efekt jest doskonały.

Morał: i tak nie zrobimy ze swoich retro komputerów 8-bit obrazu 4K, więc może nie ma sensu tyle pary (i energii i nerwów, jak widać) pakować w agitacje złącza RGB, bo w miarę nowy TV zrobi to za nas "automagicznie".
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #55 dnia: 2022.12.04, 14:13:10 »
Poziom przedszkolny. Rób co chcesz. Twoje pieniądze. Twoja zabawa. Jesteś ślepy na argumenty, bo nie masz przygotowania technicznego. Rozmowa bezcelowa.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #56 dnia: 2022.12.05, 10:43:30 »
Mam przygotowanie techniczne ale bardziej w kierunku software, bo tym się zajmuje.  Bo to mnie interesuje.  Nazywanie luk w wiedzy poziomem przedszkolnym jest przykre.

Tak jak wyżej pisałem, nie spotkały mnie takie "zwyczaje" ani na forach amigowych (od 2009 r.), ani atarowskich (od 2021 r.).  To jest przykre, ale nie świadczy to o mnie.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #57 dnia: 2022.12.05, 11:08:04 »
Jeszcze słowo komentarza, bo odnoszę wrażenie, że spora część osób tutaj, z nieznanych mi powodów, nie rozumie rzeczywistości:

Jesteś ślepy na argumenty, bo nie masz przygotowania technicznego.

Nie mam przygotowania "technicznego" bo mnie to nie interesuje, ponadto, nie jest to niezbędne czy nawet potrzebne, w zwykłym użytkowaniu retro.

Jestem ślepy na argumenty nie dlatego że mam taki charakter, tylko dlatego, że ów argumenty niekiedy wysławiane są żargonem, językiem niezrozumiałym, niekiedy bełkotliwym.

Rozmówca chcący przekonać do swoich argumentów winien zadbać aby Jego argumenty były zrozumiałe dla drugiego rozmówcy.  To nie sztuka pochwalić się technicznym żargonem, jednak sztuka (jak widać) to "przetłumaczyć" te argumenty na język nie-techniczny, zrozumiały.

Argumenty nie powinny być warunkowane jakimkolwiek przygotowaniem, wiedzą.   To nie wina że ktoś nie posiada wiedzy, wina tego kto argumentuje w taki sposób że aby ów argument zrozumieć, należy posiadać pewien konkretny poziom wiedzy specjalistycznej.

Cytuj
Rozmowa bezcelowa.

Rozmowa jest bezcelowa z osobami których zamiarem nie jest (w ramach wypowiedzi) odpowiedzieć na pytanie, tyko sformułować odpowiedź w hermetycznym języku, który najpewniej będzie niezrozumiały dla odbiorcy.  Argumentacja na zasadzie "zrób XXX" lub "YYY jest ZZZ", "i tak ma być, a jak nie rozumiesz to nie szkodzi, przyjmij to za oczywistość bo ekspert tak mówi".

To nie jest rozmowa na równym poziomie, to nawet nie jest zwykła (kulturalna) rozmowa.

I w rozumieniu zasad logiki, "argument" "techniczny", "niezrozumiały", to tak naprawdę, brak argumentu.

Zatem - wracając do początku - "jestem ślepy na argumenty" bo moi co po niektórzy rozmówcy, celowo dbają o to, aby argumenty podawane przez Nich były dla mnie niezrozumiałe.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #58 dnia: 2022.12.05, 11:56:35 »
Uważam że wątek przestaje mieć sens. Wątek zostaje zamknięty.