Autor Wątek: Pliki tap tzx dsk i inne  (Przeczytany 4035 razy)

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Pliki tap tzx dsk i inne
« dnia: 2021.03.05, 01:00:24 »
Mam prośbe o podpowiedź jakie pliki jakie urządzenia czytają i czym się różnią prosto tak dla laika. Mam karte z plikami z rozszerzeniami takie jak w temacie, a z  urzadzen do wgrywania tzx duino i  divmmc. Moze sa tez inne pliki ktore czytaja te urządzenia? Drugie pytanie z jakich plikow najłatwiej  i jak mozna nagrac program na dyskietke 3" do Spectrum +3 

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: Pliki tap tzx dsk i inne
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.03.05, 02:22:32 »
No ładnie, łatwo nie bedzie, znalazlem jesczcze takie pliki: $B, CSW, DSK, FDI, Multipart, ROM, SCL, SLT, SP, TRD, UDi, Z80

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pliki tap tzx dsk i inne
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.03.05, 10:05:21 »
Tak na początek, wg. mojej wiedzy:

TZX Duino czyta pliki .tap .tzx
DivMMC czyta pliki .tap .z80 .sna i prawdopodobnie .trd
Pliki .dsk są to obrazy dysku i powyższe urządzenia nie rozpoznają ich. Najlepiej przerobić je na format .tap przy pomocy programu DSKtoTAP, który to przekształca plik na "tapa" gotowego do nagrania na dyskietkę.

Najlepiej jest "zbierać" pliki w formacie .tap, albo .tzx do TZX Duino jeśli lubisz oryginalny zapis jak na kasecie.

Moim zdaniem to są najważniejsze formaty, inne które wypisałeś to jakieś "dziwolągi" :)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: Pliki tap tzx dsk i inne
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.03.05, 10:41:49 »
Dziekuje bardzo. Kupilem kiedys cala paczke do spectruma i wlasnie sie przerazilem ze tyle tego, ale to powtorki czyli wszystko w z80, tzx, tap itd. Z 2 strony fajnie , ze wszystkie formaty to z roznych urzadzen mozna wczytywac i ewentualnie konwertowac. Jeszcze ten format na dyskietki, jak to zrobic zeby nagrac na dyskietke do +3. Chodzi mi z jakiego formatu najlepiej z w/w i w jaki sposob.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pliki tap tzx dsk i inne
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.03.05, 11:28:07 »
Przerabiasz plik .dsk na .tap przy pomocy powyżej podanego programu. Otrzymujesz pliczek, który już w sobie posiada "loader" wczytujący i nagrywający dane na dyskietkę. Jako że ja lubię w czasie wgrywania oglądać paski na ekranie, to podłączam TZX Duino do Spectrum +3 (przez gniazdko słuchawkowe) i wczytuję ten .tap
Trzeba pamiętać, że wgranie z "magnetofonu" ponad 150kB trochę zajmuje i oczywiście komputer nie "ogarnie" tego na raz, bo ma za mało pamięci :) Ponadto niektóre obrazy .dsk które można znaleźć na necie są zabezpieczone przed kopiowaniem i nie dają się konwertować przez DSKtoTAP są to np. gry firmy Ocean

Są oczywiście inne metody np. podobno można pobawić się emulatorem i nagrywać gry na stacji 3.5"
Można też nagrywać "z dysku na dysk" jeśli masz możliwość podłączenia stacji zewnętrznej do Spectrum +3
itp.

Bleee, po co kupować jakieś nieznanej zawartości paczki, skoro masz dostępne większość softu w Internecie, np. na stronie WoS
Przyznam, że sporo czasu to zajmuje, ale przynajmniej wiesz co masz nagrane :)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: Pliki tap tzx dsk i inne
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.03.05, 11:35:51 »
Brak czasu na sciąganie z netu :(
30zł nie duży pieniądz, a mam pliki we wszystkich rozszerzeniach w jednym miejscu za jednym razem.

Fajne to bo tam jest wszystko dema, gry, uzytki etc. Podobno 99% tego co wyszło na Spectruma.
Dodatki tez fajne, czasopisma , bajtki, amiga, commodore no full wszystkiego co mozna znalezc w necie.

CO do kopiowania to interesuje mnie na początek tylko kopiowanie z karty SD na dyskietkę. Nie mam zewn. stacji.
Mam tzxduino divmmc i magnetofon :) no i tak jak pisalem pliki pewnie prawie we wszystkich znanych rozszerzeniach.