Autor Wątek: Naprawa Elwro 800-2 Junior  (Przeczytany 8304 razy)

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Naprawa Elwro 800-2 Junior
« dnia: 2023.04.27, 08:31:09 »
Witam,
ostatnio wpadł mi w ręce 800-2 junior. Jednakże jest on niesprawny. Po podłączeniu do monitora Neptun wyświetla taki wzorek. (Zdjęcie w załączniku).
Wygląda to jakby obraz był zmniejszony i powielony zarówno w pionie jak i poziomie, więc obstawiam jakiś problem z synchronizacją. W Internecie znalazłem schematy oraz instrukcję i posiłkując się nimi sprawdziłem:
-wsad pamięci eprom 2716, oraz wymieniłem na inną kostkę pamięci,
-rejestr 74LS174 ( używając testera logiki TTL),
-sygnały zegarowe generowane przez kwarc 14MHz, między innymi na CPU.
Komputer reaguje na przycisk reset( po jego naciśnięciu zmienia się obraz wyświetlany a po chwili powraca). Gdy uruchomić komputer bez procesora w podstawce obraz jest inny, a więc zdaje się że CPU chodzi.
Używając oscyloskopu sprawdziłem sygnały synchronizacji na wyjściu monitora RGB. I tak odpowiednio na pinie 8 (HSync) jest 55kHz a na pinie 9 (VSync) około 170kHz. Wartości te wyglądają jakby były powiększone około 10 razy ale zdają się być kompletnie ' z czapy'. Szczerze mówiąc nie wiem co może być przyczyną takiej niesprawności.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.04.27, 14:50:52 »
Trudno będzie tak na odległość zdiagnozować ten komputer bez mocy nadprzyrodzonych ;)

Jednak zacząłbym od sprawdzenia pamięci RAM bo czasem lubi padać któraś kostka.
Następnie zweryfikować wsady w pozostałych EPROM'ach, tylko uwaga było tych wsadów kilka wersji i musisz mieć odpowiedni.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6958.msg101085#msg101085

Jeśli to nic nie da to pozostaje Ci już oscyloskop i żmudne szukanie usterki, ale tutaj zacząłbym od liczników w układzie wyświetlania.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.04.27, 15:13:51 »
...  ale tutaj zacząłbym od liczników w układzie wyświetlania.

Na to stawiam, albo na dzielniki czestotliwosci, bo ramka jest generowana, tylko o zlych "timingach".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.04.27, 16:11:18 »
Sprawdziłem zawartość EPROMów ( PROMów nie ruszałem bo wlutowane) i jest to wersja czwarta, mimo opisu sugerującego wersję 3. Co do RAMu to przebiegi na nim wyglądają poprawnie, pro forma sprawdziłem jedną kość w innym komputerze.
Liczniki ( 7490, 7493, 74161) sprawdziłem pod kątem sygnału taktującego oraz pojawiającego się na wyjściach sygnału. ( Posiłkując się ich notami katalogowymi oraz dtr-em Juniora aby wiedzieć w jakim module liczą). No i na pierwszy rzut oka nic niezwykłego nie znalazłem. Podepnę  jeszcze pod nie analizator stanów logicznych aby sprawdzić czy liczą poprawnie, ale to dłuższa zabawa.
Właśnie od kilku tygodni ślęczę nad nim z oscyloskopem i nic nie mogę znaleźć.
Zlutowałem przejściówkę aby podłączyć juniora pod inny telewizor i obraz różni się od tego co pokazywał Neptun.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.04.27, 19:52:24 »
Jeszcze jedna sprawa, te zielone podstawki Tesla lubią często źle kontaktować, warto się upewnić czy jakaś nie ma problemów np ta od 2716.
W zasadzie to one wszystkie kwalifikowały się już do wymiany zaraz po opuszczeniu fabryki.  :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.04.27, 19:58:27 »
Dzięki, sprawdzę i ten trop.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 454
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.04.27, 23:43:13 »
Sprawa numer jeden to chyba masz źle ustawionego Neptuna 156, rozjeżdża się obraz. Musisz podregulować ponieważ te czarne paski poziome i powtarzanie obrazu to nie wina Juniora, jak to wyregulujesz to zobaczysz pionowe paski na ekranie i to już jest wina uwalonej pamięci RAM. Weź też pod uwagę informację o podstawkach od kolegi DAMIKa. Te podstawki nie kontaktują, wszystkie epromy i proca wyczyść nóżki- utleniają się. Mówię Ci to jako posiadacz ponad 70-ciu Juniorów i tyleż samo Neptunów :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.04.28, 05:09:19 »
Sprawa numer jeden to chyba masz źle ustawionego Neptuna 156, rozjeżdża się obraz.
Neptun sam w sobie raczej działa poprawnie, po podaniu innego sygnału z pracującego komputera wyświetla obraz bez 'artefatków'
A jeśli faktrycznie uwalona jest pamięć RAM to bardziej skupić się na poszukiwaniach wśród 4164 czy 2116?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.04.28, 08:11:00 »
Dobre :)
Ten Elwor 800 Junior wyświetlił TAKI obraz :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.04.28, 08:23:30 »
Niestety innego komputera  niż C64 zdolnego wyświetlić obraz na Neptunie nie mam

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.04.28, 10:19:45 »
Warto zacząć od 4164 i dać je wszystkie w podstawki a wylutowane układy przetestować w innym sprzęcie lub podstawić tam inny sprawdzony komplet.
W moim przypadku była kiedyś uwalona jedna sztuka tej pamięci w moim Elwro a oryginalnie zainstalowane tam 4164 były dziwnie sygnowane i możliwe że pochodziły z jakiegoś odrzutu felernej serii produkcyjnej.
W tamtych czasach wstawiali to co można było kupić wtedy w bloku wschodnim za ruble transferowe lub udało się akurat sprowadzić za dewizy tanim kosztem bo środki dewizowe były mocno ograniczone. ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.04.28, 10:26:26 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.04.28, 10:47:30 »
Ja mam wstawione tam układy 4264, firmy MT, ponoć dość zawodne. Pro forma wylutowałem jedną i ją przetestowałem ale chyba pora tak zrobić z pozostałymi. Co prawda linie DataIn i DataOut są dość zaszumione ( nie jest to czysty przebieg prostokątny, pojawiają się tam jakieś zakłócenia) ale mam kilka komputerów na których te linie wyglądają podobne a sam komputer działa. Swoją drogą na moich kościach RAM jest wygrawerowana flaga USA, dość ciekawy chichot historii.

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.04.28, 22:56:44 »
Warto zacząć od 4164 i dać je wszystkie w podstawki a wylutowane układy przetestować w innym sprzęcie lub podstawić tam inny sprawdzony komplet.
Wsadziłem 4164 w podstawki, przetestowałem komplet z Juniora w innym komputerze no i oczywiście sprawny komplet w Juniorze. Zmian - zero. Wyczyściłem piny CPU i EPROMów oraz same podstawki, wszystko mocno dociśnięte. Co ciekawe, jak przez złącze mono podpiąłem telewizor kolorowy to da się zauważyć że prócz białych, pojawiają się też czerwone artefakty. Niestety raczej nie uda mi się tego dobrze uchwycić na zdjęciu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.04.29, 03:34:58 »
No to grubszy temat pewnie z tego będzie, czyli jakiś drobny babol w logice ale jednak to sporo szukania jeśli szczęście nie dopisze ... ;)
Na kolory na łączu mono nie ma co patrzeć, możliwe że w sygnale wizyjnym są jakieś interferencje lub szmaty wpływające na chrominancję w dekoderze koloru Twojego TV.
Nawet jak to już uruchomisz to większość nowszych lub bardziej wrażliwych monitorów będzie i tak miała problem z synchronizacją pionową, bo ten typ tak już ma  ???

« Ostatnia zmiana: 2023.04.29, 03:44:22 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

RetroNora

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Naprawa Elwro 800-2 Junior
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.04.29, 07:31:17 »
No to grubszy temat pewnie z tego będzie, czyli jakiś drobny babol w logice ale jednak to sporo szukania jeśli szczęście nie dopisze ... ;)
Właśnie się tego obawiam że to jakaś błahostka nad szukaniem której spędzę dużo czasu. Tak się zastanawiam czy nie jest to może spowodowe niepdrawidłowymi sygnałami taktującymi różne przerzutniki i liczniki wizji. Niestety nie znalazłem informacji jakie tam zostały zastosowane zegary ani nie mam drugiego sprawnego egzemplarza aby go metodą porównawczą spróbować pokonać. Ale to dobrze, lubię wyzwania.