Autor Wątek: Witam Was  (Przeczytany 7727 razy)

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Witam Was
« dnia: 2016.07.15, 15:43:38 »
Witajcie

Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem ZX gumiaka - na razie nie wiem czy działa bo czekam aż dojdzie zasilacz...może to już dziś. Nigdy Spectrum nie miałem, ale po latach chciałbym zobaczyć co mnie ominęło.

Pamiętam że w Top Secret bardzo podobała mi się gra Sir Fred (godzinami analizowałem mapkę  i czytałem artykuł od początku). Oglądając gry na Spectrum odnoszę nieodparte wrażenie że mają one taki smaczek, ciężki do opisania np. Where Time Stood Still (niestety na 128+) czy Robocop.

Mam nadzieję że gumiaczek zadziała - mam nadzieję że nie jest mocno nagrzebany w środku bo nie zaglądałem. Poprzedni właściciel twierdzi, że wyświetla obraz na TV ... zobaczy się.

PS. Chętnie bym go rozkręcił przed pierwszym włączeniem ale boję się trochę o taśmy w jakim są stanie, no i chcę mieć jakiś punkt odniesienia..co było zepsute a co zepsułem sam (np. taśmy od klawiatury przy otwieraniu)

Pozdrawiam wszystkich pasjonatów
Cadderlik

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.07.16, 00:56:20 »
tez nigdy go nie mialem i tez godzinami analizowalem mapki do gier. Mam nadzieje ze wszystko zadziala i bedziesz sie cieszyl ze swojego osobistego wehikulu czasu tak jak ciesze sie ja ;)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.07.16, 11:46:28 »
No witaj tylko uważaj bo te hobby po czasie robi się niebezpieczne  :) (w moim przypadku maniakalne)  :)
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.07.18, 10:59:34 »
No stety ja też już odczuwam delikatne uzależnienie a zaczęło się od Amigi i C64 2 lata temu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.07.18, 11:12:09 »
Witaj,
Zawsze zaczyna się od jednego, dwóch, trzech ... a potem wychodzi gigantyczna stopka ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.07.19, 12:01:24 »
Cześć!

Ciekawy jest ten trend spektrumniarzy po latach. :) Ja w podobny sposób nadrabiam zaległości Amstradowe.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.07.19, 12:22:23 »
PS. Chętnie bym go rozkręcił przed pierwszym włączeniem ale boję się trochę o taśmy w jakim są stanie, no i chcę mieć jakiś punkt odniesienia..co było zepsute a co zepsułem sam (np. taśmy od klawiatury przy otwieraniu)

Witaj na Forum!

Zdecydowanie zalecam takie postępowanie. Jeśli coś nie będzie działało to wiesz w którym momencie problem się pojawił.

Pozdrawiam.
Bo
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.07.20, 11:04:46 »
Wczorajszy dzień okazał się katastrofą jak na początki z komputerem ZX spectrum.

Dotarł do mnie zasilacz jednak komputer po podłączeniu okazał się niesprawny - wyświetla dziwny obraz z kolorowymi pikselami i liniami wewnątrz. Otwarcie obudowy spowodowało u mnie omdlenie - okazało się że nie ma wcale folii do klawiatury. Tak że jestem w kropce a zakupiony sprzęt okazał się wtopą. Niestety sprzedawca zaznaczał że nie testował i że się włącza i pokazuje jakiś obraz zatem nie mogę mieć pretensji do niego.





pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.07.20, 11:37:31 »
Dobra wiadomość jest taka, że ULA jest sprawna :)
Możliwe, że przeróbka ROM na EPROM się nie powiodła (to nie jest oryginalny stan).
Standardowo do sprawdzenia napięcia na dolnym RAM.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.07.20, 11:42:33 »
Zwalony dolny RAM daje raczej inne obrazki. Obstawiałbym EPROM + procek, zgaduję, że zielone druty plus rezystor to sztukowanie brakującej bramki do sterowania EPROM, trzeba by to rozrysować i skonfrontować ze schematem.
I sprawdzić zawartość EPROM :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.07.20, 11:44:45 »
W miejsce zworek wystarczy wstawić dwie diody bez żadnych kombinacji z bramkami.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.07.20, 11:45:43 »
Dwie diody to właśnie "bramka" :)

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.07.20, 11:55:59 »
Czyli jest światło w tunelu?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.07.20, 12:03:09 »
Dwie diody to właśnie "bramka" :)
Eh, chodzi mi o fizyczne dwie diody w miejsce zworek do ustawiania typu ROM, zamiast kilometra drutu do podłączenia luźnej bramki ze scalaka, notabene również w miejsce tychże zworek.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Witam Was
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.07.20, 21:52:18 »
Dwie diody to właśnie "bramka" :)
Eh, chodzi mi o fizyczne dwie diody w miejsce zworek do ustawiania typu ROM, zamiast kilometra drutu do podłączenia luźnej bramki ze scalaka, notabene również w miejsce tychże zworek.

Tak to wygląda.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma