Autor Wątek: Microdrive przegląd & naprawa  (Przeczytany 5481 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Microdrive przegląd & naprawa
« Odpowiedź #30 dnia: 2023.08.26, 23:04:36 »
Ja miałem u siebie kiedyś podobny problem z Microdrive, wywalał się komputer w trakcie odczytu kasetek.
Po podstawieniu innego Interface 1 zaczęło działać poprawnie, w końcu w wyniku prac serwisowych okazało się że ten IF1 miał uszkodzony ROM w którym zapomniało się kilka bitów.
Po zamianie felernego ROM na EPROM i podkrosowaniu do niego kilku kynarów związanych z innym pinoutem układów IF1 działał już potem poprawnie.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

krru

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Microdrive przegląd & naprawa
« Odpowiedź #31 dnia: 2023.08.30, 22:39:58 »
Skoro programowałeś EPROMA do IF1 to pewnie masz obraz? Gdzie to można znależć? Napisałem sobie (tak częściowo dla wprawy) emulator ZXSpectrum (użyłem gotowej biblioteki emulacji Z80) i chciałbym dodać emulacje IF1. Chciałbym zobaczyć te dodatkowe instrukcje ZXBasica...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Microdrive przegląd & naprawa
« Odpowiedź #32 dnia: 2023.08.30, 22:59:54 »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Microdrive przegląd & naprawa
« Odpowiedź #33 dnia: 2023.08.30, 23:21:06 »
ROM do IF1 można pobrać z wielu miejsc, na przykład tutaj są dwie jego wersje. (swój wsad miałem chyba z tego miejsca)
https://speccy4ever.speccy.org/_SIN.htm
Jest tam też serwisówka to tego IF.

Było w zasadzie kilka wersji ROM do tego IF, jednak te dwie są najbardziej popularne, inne mogą nie zapewniać pełnej kompatybilności bo prócz niepublikowanej wersji 3 od Sinclair'a reszta to były głównie wsady do jakichś przeróbek lub emulatorów.

Dodatkowo w załączniku masz porównanie pinoutów oryginalnego ROM i EPROM, więc możesz dociec co tam trzeba przekrosować.  ;)

Dodałem też disassemblacje obu wersji tych romów.
« Ostatnia zmiana: 2023.08.30, 23:34:20 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: Microdrive przegląd & naprawa
« Odpowiedź #34 dnia: 2023.09.23, 19:57:18 »
Niestety brak czasu kolegi zmusił mnie do naprawy IF1 w innym miejscu. Jest ktoś może z W-wy lub okolic zeby zobaczyc co sie tam dzieje? Interface1 zawiesza gumiaka po wpisaniu komendy. Jak nie ma to wyślę gdzie trzeba.