Autor Wątek: Weekend...  (Przeczytany 76939 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #240 dnia: 2023.10.10, 23:38:31 »
Ano dokładnie. No ale co jakiś czas pojawia sie temat wynajdywania koła na nowo ;) Głównie podejmowany przez userów którzy pojęcia nie mają  ale wymagają ;)  No i są bombardowani reklamami magicznych  konwerterów za jedyne 5.99 USD ,  call  and buy it now ;) A potem płacz.

 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #241 dnia: 2023.10.10, 23:49:17 »
A to rozwiązanie jest akurat ciekawe, uniwersalne i kompaktowe, (też nie jestem ortodoksem ale rozwiązanie z RPi Pico nie bardzo do mnie przemawia) a efekt jest imponujący no i może być też urządzeniem zewnętrznym w wielu przypadkach niewymagającym ingerencji w hardware retro komputera.
Nie jestem pewien czy zagada poprawnie z najnowszymi wersjami RPi Zero.
Bo te starsze raczej nie są już łatwo i tanio dostępne. ;)


Najbardziej interesująca jest wersja z dodatkowym 12-bit Analog Board.
« Ostatnia zmiana: 2023.10.11, 00:21:53 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #242 dnia: 2023.10.11, 15:28:16 »
Przede wszystkim Pico to DVI, ale zasada podobna. Cala esencja w konwersji sygnalow analogowych (choc moga byc tez cyfrowe) RGB/Sync. Jak widac jest to mozliwe, choc pewno zalezy od dobrej synchronizacji i jakosc sygnalow. Np. Na 48K widac, ze nie ma BRIGHT. Bezpieczniejsze jest rozwiazanie typu ZX-HDMI - konwersja nie jest potrzebna.
Swoja droga patrzac na mozliwosci Pico, to gdyby zrobic PI Retro z duzo liczba I/O na 5v, to w zasadzie na co koszmarnie drogie FPGA w ZX Next ??? Na 5V to nie ma szans, choc PICO i tak wykazuje niezla tolerancje, ale wiecej IO, kto wie. FPGA RIP  ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #243 dnia: 2023.10.12, 15:55:35 »
Damik ale ty chyba mówisz o RGB2HDMI . A ja o HDMI od ALEX EKB. Idea ta sama ale wykonanie inne. RGB2HDMI jest bardziej uniwersalne.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #244 dnia: 2023.12.28, 00:09:41 »
Znalazłem jeszcze takie cuś, PCB kupiłem na Allegro-lokalnie, a scale jadą do mnie z Ali... jestem ciekaw jak to zadziała. ;)

https://www.pcbway.com/project/shareproject/pico_RGB_2_HDMI_3b12cb39.html
https://github.com/mlorenzati/pico-rgb2hdmi
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #245 dnia: 2023.12.28, 20:11:56 »
To jest wersja z zewnetrznym przetwornikiem A/D i chyba wymaga obu sygnalow HSYNC/VSYNC.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #246 dnia: 2023.12.30, 17:24:21 »
Na filmiku z github'a gościu wchodzi w menu i widać że można tam przełączyć pomiędzy HVSync i CSync.
A przetwornik AD na pokładzie powoduje że można to zastosować do wielu innych sprzętów retro...

Jak przyjdą elementy to zmontuje płytkę i zobaczymy co to warte...  ;)

BTW. Nie było niestety układu ADC takiego samego jak w projekcie i zamówiłem szybszy model o tym samym pinoucie, powinno być tak samo dobrze albo i nieco lepiej...  :)
« Ostatnia zmiana: 2023.12.30, 17:30:57 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Weekend...
« Odpowiedź #247 dnia: 2024.01.01, 19:14:48 »
Podstawową wadą tych wszystkich zabawek jest jednak brak dzwięku przez HDMI....
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993