Autor Wątek: Procesory Zilog Z80 Z8400A PS a NEC D780C-1 - różnice i kompatybilność  (Przeczytany 2293 razy)

gtui

  • *
  • Wiadomości: 5
Witam! Nurtuje mnie pewna kwestia nt. tych obu procesorów. W sieci nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, więc postanowiłem zapytać tutaj.

Czy procesory Zilog Z80 Z8400A PS a NEC D780C-1 są w pełni kompatybilne ze sobą? Mam dwa komputery ZX Spectrum, w obydwu są właśnie takie procesory. Z tego co wstępnie wyczytałem, NEC D780C-1 może sprawiać problemy, czy to jest prawda?

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Pytanie zdaje się jest pokłosiem filmu p.Śmiałka. Otóż nie, te procesory są ze sobą w pełni zgodne, z tym że procesor NEC powstał na zasadzie inżynierii wstecznej, a nie był licencjonowanym produktem Ziloga. Japończycy po prostu przerysowali oryginał (tak, nie tylko były blok wschodni kopiował chipy), co było pewnego rodzaju wpadką, bo Zilog umieścił na strukturze tranzystory pasożytnicze przez co premiera procesora NEC była opóźniona - było to takie sprzętowe DRM i jak pokazuje ta historia, skuteczne.

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Na 99,99% są kompatybilne. Układ NEC zachowuje się w jednym specyficznym przypadku inaczej. Zostało to opisane tu: https://sinclair.wiki.zxnet.co.uk/wiki/Z80

gtui

  • *
  • Wiadomości: 5
Dzięki za odpowiedzi. Tak, p. Śmiałek, dokładnie. Czyli nie ma sensu wymieniać NEC-a na Ziloga. Czasami coś mi niektóre gry działały nieprawidłowo - np. nie działał dżojstik przez oryginalnego KEMPSTONA albo gra nie chciała się uruchomić i zacząłem się zastanawiać czy to nie od tego.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Myślę, że autor tego filmu jednak powiela krążące w obiegu niesprawdzone opinie i z całą pewnością za jakiś czas zamieni ten procesor CMOS na NMOS, gdy będzie chciał podłączyć jakiś bardziej wymagający interface do Harlequina. Większość speccy miała w sobie fabrycznie montowany procesor NEC więc domniemane niezgodności to mógłby wprowadzić tam tylko oryginał, bo prawie wszyscy pracowali na tych klonach. :) Owszem istnieją pewne specyficzne różnice pośród procesorów Z80 (NMOS vs CMOS, układy bloku wschodniego oraz pomiędzy CMOS Ziloga, NEC i Toshiba) ale w przypadku omawianych to można założyć, że takich niezgodności nie ma. Sam Zilog produkował odmienną wersję SL0965 stosowaną m.in. w Sega MegaDrive, ale czym się one różniły od typowego Z80 to niestety nie udało mi się dotrzeć do żadnych informacji pomimo poszukiwań.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Problem "różnic" między procesorami Ziloga a NECa od strony ich programowania to zagadnienie czysto akademickie... Tak, da się wykryć na jakim procesorze pracuje nasz kod jeśli bardzo tego chcemy. Nie - nie ma to absolutnie żadnego praktycznego zastosowania poza ewentualnymi testami sprzętu albo próbą napisania kodu, który na jednym z tych procesorów nie będzie działał ;)


ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Może w drugiej części filmu będzie jednak o tym dlaczego włożony tam NEC nie chciał się dogadać z resztą elektroniki, oczywiście podparte zrzutami wspomnianych wątpliwych przebiegów z ekranu oscyloskopu...

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
A w trzeciej coś o ROMach NECa w 48k ?
Zaczynałem od TIMEX`a....

gtui

  • *
  • Wiadomości: 5
Bądź co bądź, zabrzmiało to groźnie kiedy powiedział o "nie do końca elektrycznej zgodności" tych procesorów. Dlatego zapytałem.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Gdyby Z80 prod. NECa były takie złe, to nie byłyby montowane przez Sinclair Research Ltd. w ZX81 i ZX Spectrum hurtowo. One były na pierwszym montażu, bo były tańsze od Ziloga. Sir Sinclair był znaną w świecie komputerowym sknerą, chyba większą od Sir Sugara.

Gdybam, że p. Śmiałkowi pewnie coś tam dzwoniło o Zilogach z uszkodzoną linią /M1. Ale czy to były wybrakowane procesory Ziloga, kupione za mniejszą ilość funciaków, czy to po latach, te procesory miały upaloną linię /M1 przez zwarcia na złączu krawędziowym, tego nie dowiemy się.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Sir Sinclair był znaną w świecie komputerowym sknerą, chyba większą od Sir Sugara.

<OT>Sir Clive, Sir Alan ;)</OT>

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
.............. Sam Zilog produkował odmienną wersję SL0965 stosowaną m.in. w Sega MegaDrive, ale czym się one różniły od typowego Z80 to niestety nie udało mi się dotrzeć do żadnych informacji pomimo poszukiwań.

Akuratnie dzisiaj wyjąłem z podstawki taki SL0965  z uszkodzonej płyty Sega MegaDrive. Włożyłem do Harlequina i działa.
« Ostatnia zmiana: 2024.02.19, 19:18:39 wysłana przez JLS »

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Cytuj
ROM od NEC to inna bajka
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=627.msg49178#msg49178

Właśnie do tego nawiązuję. Wczoraj podczas testów innego IF wystąpił podobny kłopot ;)
Zaczynałem od TIMEX`a....

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Z80 & CP/M
Akuratnie dzisiaj wyjąłem z podstawki taki SL0965  z uszkodzonej płyty Sega MegaDrive. Włożyłem do Harlequina i działa.
Działać będzie, podejrzewam że ta odmiana (Special Line) ma prawdopodobnie lepiej zabezpieczone linie szyn (użycie kartridży) lub lepszą ich wydajność prądową. Ale to są tylko moje przypuszczenia, dochodzenie jakie przeprowadziłem doprowadziło mnie tylko do tropu użycia ich w tej konsoli. Nie ma żadnej dostępnej publicznie dokumentacji i nie odezwał się do mnie nikt, kto by taką wiedzę o tej odmianie posiadał. Zilog takie specjalne wersje oznaczał symbolem SLxxxx i przykładowo dla Z180 (SL1919, SL1960) można znaleźć dokumentacje czym się one różniły od typowego produktu, to w tym przypadku panuje kompletna cisza. Możliwe, że jest to produkt pod konkretne zamówienie dużego odbiorcy, firmy Sega.