Autor Wątek: Uszkodzony Timex2048  (Przeczytany 6224 razy)

dfg

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Uszkodzony Timex2048
« dnia: 2023.02.03, 09:41:25 »
Witam wszystkich i dziękuję za przyjęcie do grupy.
Objawy: zewn. ramka obrazu jest, w środku migają kolorowe kwadraty i inne wzory. Po wyłączeniu i włączeniu za każdym razem inne.
4 kości ramu chłodne, za to procesor po ok. 10 min. bardzo gorący.
Nie mam narzędzi, ani fachowej elektronicznej wiedzy, żeby coś więcej sprawdzić. Dlatego proszę Was uprzejmie o jakieś sugestie, zanim wyślę komp. do naprawy.
Pozdrawiam!

P.S. Gdyby ktoś logicznie pytał, po co piszę na forum, skoro nie znam się na elektronice i i tak będę musiał oddać komputer do fachowca, to wyjaśniam, że mam tu niedaleko zakład naprawy RTV, który co prawda nie zna się na starych kompach, ale jeśli dowiem się np. że to na 100% procesor, to kupię go w inernecie, zaniosę obok do wlutowania i nie będę musiał wysyłać Timexa do innego miasta :-)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.02.03, 10:29:06 »
... ale jeśli dowiem się np. że to na 100% procesor, to kupię go w inernecie, ...

Obawiam się. że nie znajdziesz wróżbitów na tym forum, którzy postawią 100% diagnozę publicznie i na odległość.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

emdek

  • *
  • Wiadomości: 34
  • Miejsce pobytu:
    Sulęcin
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.02.03, 12:01:45 »
Ale film z tymi migającymi kwadratami można by zestawić ze wzorami z instrukcji serwisowej...
--
Gumiaka brak, może kiedyś..
Choć nostalgia za Timexem 2048 trzyma..

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.02.03, 13:36:56 »
Ale te migające kwadraty, jak sam autor zauważył, są losowe. No to z czym je chcesz zestawiać? Świadczą o tym, że "ULA" generuje obraz, tylko zapewne w pamięci obrazu jest śmietnik. To może być RAM, ROM, CPU, "ULA". RAM nie zawsze musi mieć wewnętrzne zwarcie, żeby nie działać.
Co to znaczy, że CPU "bardzo gorący"? Da się go dotknąć palcem, czy już nie? CPU się grzeje, ale raczej nie powinien bardzo parzyć. 5V ze stabilizatora jest ok? Podłącz chociaż interfejs diagnostyczny, to będziesz miał jakiś pogląd na sprawę, bo w przeciwnym razie zaczniesz pruć układy po kolei i kupować zamienne. Dodam jeszcze, że ścieżki w Timeksach słabe - mam na biurku 2 szt. które drutuję po tym jak ktoś kiedyś wymieniał ROM i CPU :)
« Ostatnia zmiana: 2023.02.03, 14:26:34 wysłana przez m0b »

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.02.03, 14:59:50 »
Możesz ich poprosić o wylutowanie CPU, ROM i RAM oraz wstawienie podstawek, później metodą prostej eliminacji wyjmując układy łatwo znajdziesz winowajcę. Jeśli będziesz chciał z tym sprzętem bardziej się zżyć przyda się na przyszłość, jednak jeśli okazałoby się później że padło SCLD...no cóż ryzyko jest zawsze, ale w tym sprzęcie trzeba trochę zainwestować żeby sprawdzić co jest uszkodzone jeśli nie mamy do niego żadnych części.
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

dfg

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.02.03, 18:26:28 »
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Na razie udało mi się kupić 1 kosć ramu Nec 41416c-15, którą podmieniłem kolejno na dwie kości po lewej stronie (mam wersję, z czterema kosćmi: 2x 41416c i 2x tms 4464). Było łatwo, bo są wlutowane podstawki. Nie pomogło. Kupiłem też dwie pamięci 4464, ale nie mam jak sprawdzić bez lutowania. Jutro zaniosę do wlutowania podstawek.
Jeśli chodzi i Z80, to jest gorący jak diabli. Nie da się dotknąć.

Pozdrawiam!

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.02.03, 21:27:11 »
To już możesz szukać w takim razie nowego procka, bo on normalnie chodzi na ciepło ale nie powinien parzyć.  ::)

Od biedy do testów może być NRD'owski lub jakiś w wersji CMOS z Aliexpress.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.02.03, 21:42:12 »
Poproś o wstawienie podstawki pod CPU. Nie wstawiaj wszystkich, bo jak Ci pozrywają ścieżki w kilku miejscach, to ciężko będzie dojść gdzie i co łatać.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.02.04, 11:04:14 »
Powiedzmy, że skutkiem jest uszkodzony procesor.
Pytanie, jaka była tego przyczyna ?

Bez znalezienia przyczyny, usunięcie skutku może nie przynieść zamierzonego efektu.

Więc, zacznijmy od zasilania.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.02.04, 11:09:47 »
Kolega dfg chce naprawić sam metodą podmieniania, bez wgłębiania się w zawiłości, więc chyba nie uda Ci się wkręcić go w jakąś głębszą diagnostykę ;) A procesor mógł przecież paść bez wyraźnego powodu, choć ja już sugerowałem wcześniej, żeby sprawdzić chociaż to nieszczęsne 5V, bo może regulator niedomaga, a może kondensatory suche i napięcie jest średnio stałe ... Zobaczymy, czy podmianka pomoże i czy efekt będzie trwały. Z80 jest jeszcze trochę na rynku, więc chyba wszystkich nie wykupi :)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.02.04, 12:02:46 »
P.S. Gdyby ktoś logicznie pytał, po co piszę na forum, skoro nie znam się na elektronice i i tak będę musiał oddać komputer do fachowca, to wyjaśniam, że mam tu niedaleko zakład naprawy RTV, który co prawda nie zna się na starych kompach, ale jeśli dowiem się np. że to na 100% procesor, to kupię go w inernecie, zaniosę obok do wlutowania i nie będę musiał wysyłać Timexa do innego miasta :-)
A daleko masz na Kabaty? Jak nie to zapraszam.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

dfg

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.03.24, 13:35:57 »
Witam ponownie i jeszcze raz wielkie dzięki za wcześniejsze odpowiedzi.

Chcę zamówić procesor, ponieważ podejrzewam, że właśnie on (mam nadzieję że tylko on) jest walnięty.

Rzecz w tym, że w na allegro i w sklepach internetowych jest mnóstwo rodzajów Zilogów Z80. Które będą pasowały ?

Są 10 MHz... 6...4... , mają różne dodatkowe oznaczenia, które mi, elektronicznemu laikowi, nic nie mówią.

Z góry dzięki za pomoc.

P.S. może najłatwiej byłoby z linkiem do konkretnego sklepu (mam nadzieję że admin nie uzna tego za kryptoreklamę ;-)

Pozdrawiam

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.03.24, 15:10:06 »
Oryginalnie w ZX Spectrum i Timex'ach były montowane CPU Z80A zazwyczaj 4MHz. Różnych firm (Zilog, NEC, Mostek, SGS, Sharp ... ) w technologii NMOS.
Można wstawić CPU o szybszym zegarze (taktowany jest i tak z płyty na 3,5MHz). Działają też procesory w technologii CMOS (mniej się grzeją, ale można spotkać dema które inaczej się na nich zachowują - przy grach nie spotkałem się z różnicami).
Oryginalnie montowane procesory w Spectrum'ach lub Timexach, czasem mają wadę zwaną błędem M1. Ponieważ Sinclair w latach 80'tych nie wykorzystywał z funkcji potrzebujących M1, nie miało to większego znaczenia, jednak dziś jeśli byś chciał korzystać np. z rozwiązań typu DivMMC poprawna obsługa sygnału M1 jest konieczna. (Oczywiście jeśli planujesz korzystać z ładowania programów tylko przez EAR to nadal nie ma znaczenia).

Jeśli nic nie znajdziesz, daj znać na priv. będę mógł Ci odsprzedać sprawny używany Z80A z demontażu. 

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.03.24, 16:25:38 »
Oryginalnie montowane procesory w Spectrum'ach lub Timexach, czasem mają wadę zwaną błędem M1.

Żeby nie mnożyć bytów, przykleiłem dyskusję o /M1 tutaj: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=558.0

dfg

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony Timex2048
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.03.24, 16:28:29 »
Dziękuję za tak fachową odpowiedź, ale czy to znaczy, że nada się każdy z80  4MHz ? Taki z internetu za ok. 20 zł ? Są np. z oznaczeniem sio/2. 
Poproszę tak trochę bardziej łopatologicznie ;-) bo jak pisałem elektronika to nie moja branża.
Pozdrawiam