Autor Wątek: Chrome - co o tym sądzicie?  (Przeczytany 172270 razy)

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #480 dnia: 2023.01.12, 11:17:55 »
Nie, no spokojnie, z tymi napięciami damy radę :)
A co tam jest za problem z działaniem DivMMC?

Poprosiłem o źródła, na razie cisza.

Co do klonów - chciałem po prostu takiego mieć i tyle.
Mam jeszcze JustSpeccy128, którym się nie bawię i zacząłem robić Leningrad3, który nie śmiga i nie bardzo mam czas na debugowanie. Tam wiele nóżek w układach 7474 wisi luzem i nie wiem, czy nie to powoduje problemy.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #481 dnia: 2023.01.12, 11:33:16 »
DivMMC nie działa, min. dlatego, że jest tam +D na pokładzie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #482 dnia: 2023.03.13, 08:47:52 »
Częściowo odpaliłem Chrome. Niby komp wstaje, ale na obrazie sieczka.
Na razie podmieniałem video ram i CPLD - bez zmian.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #483 dnia: 2023.03.16, 10:29:42 »
Można gdzieś do tego dostać płytki (i części, np. CPLD)? Pamiętam, że Chrome był chyba pierwszą współczesną repliką Spectrum, na jaką trafiłem on-line wiele lat temu. Przez pewien czas bardzo chciałem to zbudować, ale brakowało umiejętności i narzędzi.
Z drugiej strony nie chcę się pakować w kolejny projekt, który będzie leżał w szufladzie przez najbliższych kilka lat, aż w końcu uda mi się dorwać brakujący układ CPLD/FPGA, jak to ma miejsce z Sizifem E1 albo ZX Uno Go.

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #484 dnia: 2023.03.16, 12:54:42 »
Płytki PCB do tego, który widać powyżej i który jest wzorowany na oryginalnym posiadam. Zamawiałem 5 sztuk, z czego jedną czy dwie rozdałem znajomym w zamian za inne.
CPLD niestety posiadam z Chin - dwie sztuki tego dużego i dwie mniejszego. Nie mam pewności co do ich 100% sprawności.
Teraz utknąłem w takim miejscu, że po prostu chyba zlutuję sobie jeszcze jedną sztukę Chrome, bo może przypadkiem gdzieś jest błąd w montażu. Wtedy przydadzą mi się te zapasowe CPLD, które posiadam. Jeśli dwie sztuki będą wyświetlać tak samo źle to nie wiem... Może winne są chińskie CPLD.
Pamięci RAM podmieniałem, a także testowałem je w TL866II Plus. Jedynie tej graficznej nie mogłem przetestować, więc też zamówiłem drugą (niestety też z Chin).

Błędów w schemacie nie podejrzewam, gdyż ścieżki prowadziłem taką metodą, że na innej warstwie zaimportowałem sobie pliki JPG z oryginalnych PDF-ów. Wszystkie ścieżki dało się poprowadzić identycznie jak w oryginale, więc schemat mam przerysowany dobrze z oryginalnego. Chyba, że tam gdzieś jest błąd... W sensie, że na przykład na stronie był nie najbardziej aktualny schemat.

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #485 dnia: 2023.03.16, 13:00:28 »
maiłem podobną sieczkę przy złych wsadach do xylinxów

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #486 dnia: 2023.03.16, 13:45:25 »
No wygląda podobnie.
A masz "dobre" wsady? :)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #487 dnia: 2023.03.16, 14:31:32 »
Jeśli wsady nie pomogą, to spróbowałbym podmienić RAM-y na szybsze. Miałem kiedyś bardzo podobny problem w samodzielnie konstruowanym klonie Pegasusa, któy kiedyś składałem. Okazało się, że pamięć VRAM była za wolna, co powodowało bardzo podobny efekt na ekranie.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #488 dnia: 2023.03.16, 19:22:08 »
Właśnie zaczynam składać jednego na płytce z tego wątku.
Dam na koniec info jaki będzie wynik pierwszego uruchomienia :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #489 dnia: 2023.05.11, 21:52:57 »
Chciałbym tutaj bardzo podziękować dla użytkownika Yarko. Podesłałem mu swojego Chroma, szybko namierzył problem.
Tak więc mam już zabaweczkę działającą. Problemem są archaiczne układy, które dość ciężko nabyć w 2023 roku nawet na Aliexpress.
W 2022 nabyłem XC95108 i dały się zaprogramować bez problemu, natomiast z XC9572 jest jazda.
Żadnego z XC9572 nie udało mi się zaprogramować alni programatorem na LPT pod WinXP ani klonem Platform Cable USB. Niby łańcuch się wykrywa, ale nie idzie nic z tym zrobić. Albo unsupported device, albo ID mismatch. Jedną sztukę zaprogramował mi kolega na jakimś bardzo starym programatorze i też mówił, że musiał go trochę "męczyć" - kilka razy czyścić i programować. Reszta wygląda na XC9572XL tylko zeszlifowane i naniesione napisy XC9572 (bez XL). Tak wskazuje ID.
Pomęczyłem troszkę Mario i wygenerował wsady do XC9572XL, które łatwiej dostać na przykład właśnie niechcący jako podróbki tych bez XL :) Ale zupełnie przy okazji stwierdził, że wykorzystanych jest tylko 32 makrocele więc wygenerował pliki do XC9536 i do XC9536XL :) Czekam na jego zgodę na publikację tych wsadów.
Tak więc udało mi się zaprogramować chińskiego XC9572 (który de facto jest XC9572XL) i bez zbędnych ceregieli (czyli bez dodatkowego stabilizatora 3.3V) wsadziłem go na płytę i wszystko śmiga :)
Układ jest trochę ciepły ale nie gorący. Nie mam do niego sentymentu więc chyba nie dorobię mu tego stabilizatora - a niech się smaży za karę! :)

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #490 dnia: 2023.05.22, 11:20:01 »
Sorki za post pod postem ale wrzucam pliki z wsadami do XC9572XL oraz do 9536 - oczywiście za zgodą Mario.
Jeszcze warto dopowiedzieć: dyskietki można nagrać na pececie programem SAMDisk i plikami MGT z grami. Ważna rzecz to taka, aby na czas nagrywania zakleić otworek gęstości w dyskietce.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #491 dnia: 2023.05.22, 20:45:24 »
Panie kierowniku, dzięki za wstawkę z firmware.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #492 dnia: 2023.05.22, 21:24:56 »
Bardzo dziękuję. Mój Chrome właśnie jest w trakcie montażu. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć układy CPLD.
Pamiętam, że kilkanaście lat temu bardzo chciałem mieć tego klona. Dzisiaj pod względem użyteczności przegrywa ze wszystkimi rozwiązaniami opartymi na kartach SD, jednak jest coś intrygującego w Spectrum ze stacją dyskietek 3,5". ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #493 dnia: 2023.05.23, 06:38:00 »
@xangel: gratulacje z uruchomienia i dzięki za wsady do CPLD.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #494 dnia: 2023.05.23, 08:46:13 »
Jeszcze napiszę:
5 maja zamówiłem XC95108 stąd:
<link to Ali osunięto>
przyszły w zeszłym tygodniu, zaprogramowałem, działają.

Co do XC9572 - można zamawiać z Ali co popadnie - i tak pewnie przyjdą w wersji XL. Programowałem, wtykałem i działają, nawet bez dodatkowego stabilizatora 3.3V :) Przy tej cenie to chyba nie ma co wnikać...
Naniosłem zmiany na płytkę PCB ale chyba nie będę zamawiał kolejnych PCB - nie bardzo jest sens.