Autor Wątek: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność  (Przeczytany 32932 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #120 dnia: 2023.06.23, 18:34:08 »
Cytat: paroos link=topic=6211.msg104321#msg104321

Przepraszam za głupie pytanie, ale co powinno być po wyjęciu w prawidłowo działającym ZX? :)

Dlaczego głupie?
W oryginalnych ZX powinien być pusty, biały obraz. ULA czyta same wartości #FF, łącznie z atrybutami.
Border może być w innym kolorze, bo port #FE jest chyba zerowany tylko programowo.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #121 dnia: 2023.06.23, 18:55:46 »
Bo miałem wrażenie, że wszyscy inni już to wiedzą :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #122 dnia: 2023.06.23, 19:07:36 »
Ale klony mogą mieć inaczej - przede wszystkim mogą mieć na liniach danych  jakieś pulldowny zamiast pullupów. Jak pisałem, nie znam się na syzyfach.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #123 dnia: 2023.06.23, 19:45:57 »
Wymieniłem Altterę oraz bufory na inne egzemplarze. Również tym razem CPLD został wykryty i dał się zaprogramować.
Sizif zachowuje się dokładnie tak samo. Łącznie z tym charakterystycznym wzorem po usunięciu pamięci i procesora.

Ta druga Altera również była zamawiana u tego samego sprzedawcy co poprzedni egzemplarz oraz ten z działającego komputerka - tyle, że innym razem. Płytki PCB również pochodzą z jednego źródła, podobnie jak większość pozostałych części.

Jedynie bufory kupiłem ostatnio na Aliexpress w liczbie dziesięciu sztuk i nie miałem okazji przetestować ich w żadnym innym projekcie. Dlatego mam co do nich największe wątpliwości. W sumie bufory w tej konstrukcji pośredniczą w komunikacji pomiędzy RAM-em i CPLD (domena 5V) oraz resztą systemu (w tym procesorem i flashem). W sumie miałoby więc sens, że w przypadku awarii układ mógłby się zachowywać cały czas tak, jakby nie widział wcale flasha i CPU.

Ktoś ma może jeszcze w swoich zasobach sprawdzone bufory, ewentualnie pomysł jak można by to przetestować?

Edit: jeszcze jedno pytanie odnośnie Sizifa. Na git hubie projektu jest mowa o tym, że dłuższe przyciśnięcie przycisku NMI powinno wywołać menu konfiguracyjne. Krótkie przyciśnięcie to standardowe NMI. Płyta zawiera wbudowany interfejs DivMMC, więc (przy założeniu, że w gniazdku micro SD jest karta z odpowiednimi plikami) powinna się pojawić przeglądarka do ładowania programów. Nie udało mi się jednak wywołać żadnego z tych elementów, na żadnym ze złożonych i uruchomionych Sizifów (rev. C oraz rev. E1). Wciskanie NMI powoduje co najwyżej reset. Co robię nie tak?

Edit: Co do oscyloskopu, to czego powinienem szukać?
« Ostatnia zmiana: 2023.06.23, 20:41:39 wysłana przez Atlantis »

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #124 dnia: 2023.06.23, 21:03:04 »
Jedynie bufory kupiłem ostatnio na Aliexpress w liczbie dziesięciu sztuk i nie miałem okazji przetestować ich w żadnym innym projekcie.

Na 99% masz walnięte bufory. Ja i kilka osób już przerabiało ten temat. Objawią się to najczęściej kolorową mozaiką na ekranie.

Co do DivMMC pamiętaj, że pliki na karcie musisz mieć w wersji pasującej do wsadu w ROM.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #125 dnia: 2023.06.23, 21:17:57 »
Na 99% masz walnięte bufory. Ja i kilka osób już przerabiało ten temat. Objawią się to najczęściej kolorową mozaiką na ekranie.

Da się gdzieś obecnie kupić sprawdzone bufory? W TME niestety ich nie mają obecnie. :/

Cytuj
Co do DivMMC pamiętaj, że pliki na karcie musisz mieć w wersji pasującej do wsadu w ROM.

W jaki sposób sprawdzić wersję? Z Spiderze albo ZX-Uno przy starcie wyświetla się czarna plansza, z której można odczytać wersję DivMMC. W przypadku Sizifa jej nie widzę niestety.

A co z tym menu konfiguracyjnym? Opis na githubie mówi, że:

Cytuj
Sizif has a number of configurable parameters that you can change on the fly. To do this just hold Magic button for a second.

To navigate menu you can use up-down keys, to change value use enter or left-right keys. Kempston, Sinclair, Cursor and QAOP supported.

If you press Magic button for a short time, the standard NMI handler 'll be called.

Niestety, nie udało mi się go wywołać.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #126 dnia: 2023.06.23, 21:42:42 »
W TME masz dostępne nieco inne bufory (szybsze) SN74CB3Q3245 i te na bank też mi działają w tym ustrojstwie E1.
Okresowo-cykliczny problem ze startem Sizifa E1 obserwowałem też u siebie, ale nie miałem czasu się nad tym jeszcze pochylić bo nie jest on zbytnio uciążliwy.

Cytuj
W jaki sposób sprawdzić wersję? Z Spiderze albo ZX-Uno przy starcie wyświetla się czarna plansza, z której można odczytać wersję DivMMC. W przypadku Sizifa jej nie widzę niestety.
Jeśli Sizif widzi poprawnie kartę uSD to pojawia się taka typowa czarna plansza startowa DivMMC ale tylko zaraz po włączeniu zasilania na 2-3 sekund.
Jeśli karta uSD nie będzie rozpoznana przez komputer to firmware przy starcie wyłączy DivMMC i żadna plansza Ci się nie pojawi.

Cytuj
Na git hubie projektu jest mowa o tym, że dłuższe przyciśnięcie przycisku NMI powinno wywołać menu konfiguracyjne. Krótkie przyciśnięcie to standardowe NMI. Płyta zawiera wbudowany interfejs DivMMC, więc (przy założeniu, że w gniazdku micro SD jest karta z odpowiednimi plikami) powinna się pojawić przeglądarka do ładowania programów. Nie udało mi się jednak wywołać żadnego z tych elementów, na żadnym ze złożonych i uruchomionych Sizifów (rev. C oraz rev. E1). Wciskanie NMI powoduje co najwyżej reset. Co robię nie tak?
No i tak jest w istocie, na poprawnie uruchomionym egzemplarzu tego komputerka niezależnie od wersji :)
Z tym że dłuższe przyciśnięcie NMI powinno działać zawsze, a to krótkie uruchamia przeglądarkę plików jeśli tylko karta jest poprawnie przygotowana i załadowana przy starcie systemu.

Cytuj
Co do oscyloskopu, to czego powinienem szukać?
Jakiegokolwiek z pasmem >20MHz i najlepiej 2-kanałowego/strumieniowego.
Bez oscyloskopu uruchamianie tego komputerka może być syzyfową robotą, adekwatnie do jego nazwy.  :P
Generalnie to ta maszynka jest dość upierdliwa w uruchamianiu w porównaniu z innymi klonami, przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. :)
Jednak włożony wysiłek się opłaca, bo to bardzo fajny klon Speccy i ze sporymi możliwościami.

EDIT: Oprócz samego oscyloskopu przydaje się jeszcze odrobina wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się tym narzędziem, bo bez tego oscyloskop niczego sam nie zdiagnozuje i nie naprawi. ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.06.23, 22:02:19 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #127 dnia: 2023.06.24, 00:16:52 »
W TME masz dostępne nieco inne bufory (szybsze) SN74CB3Q3245 i te na bank też mi działają w tym ustrojstwie E1.

Wielkie dzięki. Już zamówione. Mam nadzieję, że Sizif z nimi zadziała. ;)

Cytuj
Okresowo-cykliczny problem ze startem Sizifa E1 obserwowałem też u siebie, ale nie miałem czasu się nad tym jeszcze pochylić bo nie jest on zbytnio uciążliwy.

Masz na myśli efekt mozaiki, pojawiający się od czasu do czasu po włączeniu zasilania i ustępujący po resecie? Też miałem z nim do czynienia. Eksperymenty z większą pojemnością kondensatora elektrolitycznego na linii reset nie pomogły. Generalnie z podobnym zachowaniem spotkałem się też w innych klonach, m.in. Harlequinie i Karabasie.

Cytuj
Jeśli Sizif widzi poprawnie kartę uSD to pojawia się taka typowa czarna plansza startowa DivMMC ale tylko zaraz po włączeniu zasilania na 2-3 sekund.
Jeśli karta uSD nie będzie rozpoznana przez komputer to firmware przy starcie wyłączy DivMMC i żadna plansza Ci się nie pojawi.

Dzięki za zwrócenie uwagi. Sprawa się wyjaśniła - musiałem mieć wgraną nieprawidłową wersję wsadu - po przeflashowaniu komputerki zaczęły się zachowywać poprawnie - mam menu konfiguracyjne oraz możliwość ładowania programów z karty SD.

Cytuj
Jakiegokolwiek z pasmem >20MHz i najlepiej 2-kanałowego/strumieniowego.

Oscyloskop (i względne umiejętności jego obsługi) już mam w swoim warsztacie. Pytałem w kontekście procesu debugowania - jakich typowych oznak awarii szukać i na których liniach.
Na chwilę obecną chyba już jednak po prostu poczekam na przesyłkę z buforami i zobaczę czy ich wymiana pomoże.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #128 dnia: 2023.06.24, 00:39:37 »
Cytuj
Wielkie dzięki. Już zamówione. Mam nadzieję, że Sizif z nimi zadziała. ;)
Na pewno zadziała jeśli to tylko tam jest problem. ;)

Cytuj
Oscyloskop (i względne umiejętności jego obsługi) już mam w swoim warsztacie. Pytałem w kontekście procesu debugowania - jakich typowych oznak awarii szukać i na których liniach.
Na chwilę obecną chyba już jednak po prostu poczekam na przesyłkę z buforami i zobaczę czy ich wymiana pomoże.

W zasadzie to na prawie wszystkich liniach i magistralach trzeba to systematycznie "przewąchać" oscyloskopem, przyda się też "pikaczu" w multimetrze z ostrymi (igłowymi) końcówkami by sprawdzić ewentualne przerwy lub zwarcia na PCB ;)

Cytuj
Na chwilę obecną chyba już jednak po prostu poczekam na przesyłkę z buforami i zobaczę czy ich wymiana pomoże.
Ja bym nie czekał i sprawdził to już za wczasu jak tam jest, bo jeśli jakiś bufor ~3245 puścił Ci się na zwarcie to mogłeś uwalić już kolejne CPLD jeśli dostał poziomy od logiki 5V, wtedy ograniczysz sobie pole poszukiwań ;)
Jeśli uwalił Ci się już jakiś pin CPLD to jeszcze nic straconego, bo można coś poczarować ze zmianą konfiguracji pinów w pliku źródłowym wsadu i wykorzystać jeden z pinów nadmiarowych w tym projekcie (są chyba ze 4), następnie przekompilować/przesyntezować wsad do CPLD. ;) (a miałem dwukrotnie taką konieczność, i wtedy ponowna synteza wsadu, cięcie ścieżki i dodatkowy kros załatwiły sprawę :)))

« Ostatnia zmiana: 2023.06.24, 01:41:55 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #129 dnia: 2023.06.24, 10:02:43 »
Ja bym nie czekał i sprawdził to już za wczasu jak tam jest, bo jeśli jakiś bufor ~3245 puścił Ci się na zwarcie to mogłeś uwalić już kolejne CPLD jeśli dostał poziomy od logiki 5V, wtedy ograniczysz sobie pole poszukiwań ;)

Ok, sprawdziłem oscyloskopem co się dzieje po obydwu stronach buforów. Dobra wiadomość jest taka, że nigdzie w domenie 3,3V nie widać sygnałów 5V.
Zaobserwowałem natomiast kilka podejrzanych sytuacji.

U3
  • Na linii A10 po stronie CPU impulsy 5V, po stronie CPLD widoczny szum w okolicy stanu niskiego.
  • Na liniach D6 i D7 po stronie CPU stan niski, po stronie CPLD 3V z widocznym szumem.
  • Na linii D5 brak aktywności - po obydwu stronach około 3V.
  • Na liniach D3 i D4 po stronie CPU stan niski, po stronie CPLD impulsy 3V.
  • Brak aktywności na liniach A14 i A15 - po obydwu stronach stan niski

U5
  • Brak aktywności na linii WR (cały czas stan wysoki)
  • Brak aktywności na linii A8 (cały czas stan niski)
  • Brak aktywności na linii A9 (cały czas stan niski)

U10
  • Brak aktywności na linii IORQ (cały czas stan wysoki)

Dodatkowo na pozostałych liniach danych impulsy mają maksymalną wartość w powyżej  3V - po obydwu stronach. Dodatkowo te sygnały mają bardziej analogowy charakter, z widocznymi okresami narastania wartości. Zakładam jednak, że jest to normalne i stanowi wynik okresowego przełączania linii w stan wysokiej impedancji.

Cytuj
Jeśli uwalił Ci się już jakiś pin CPLD to jeszcze nic straconego, bo można coś poczarować ze zmianą konfiguracji pinów w pliku źródłowym wsadu i wykorzystać jeden z pinów nadmiarowych w tym projekcie (są chyba ze 4), następnie przekompilować/przesyntezować wsad do CPLD. ;) (a miałem dwukrotnie taką konieczność, i wtedy ponowna synteza wsadu, cięcie ścieżki i dodatkowy kros załatwiły sprawę :)))

Trochę szkoda byłoby mi ciąć płytkę, pewnie zamówiłbym po prostu kilka kolejnych egzemplarzy Alter. ;)
Na razie jednak wygląda na to, że trafiły mi się uwalone bufory, i to cały zestaw, bo wymieniłem wszystkie z nich na inne egzemplarze z tego samego źródła, a problem wciąż występuje.
Szczęśliwie nie widać nigdzie sygnałów 5V po stronie 3V. Mam nadzieję, że poprzednia Altera również nie doświadczyła czegoś takiego z oryginalnym zestawem buforów i nadal jest w pełni sprawna. Jeśli jeszcze kiedyś będę składał Sizifa, to spróbuję jej użyć.

Generalnie kiedyś już przyszła mi z Aliexpress paczka z Alterami, które ewidentnie pochodziły z demontażu, a sprzedawca nie zadał sobie nawet trudu, żeby je "odnowić". Niestety osoba zajmująca się demontażem przeoczyła jeden drobny fakt - na obydwu egzemplarzach brakowało pinu - tego samego, wiec zapewne w oryginalnym projekcie został on usunięty celem przeprowadzenia ścieżki. niestety pin ten jest wykorzystany z Sizifie na zanegowany sygnał zegarowy, więc po prostu zamówiłem kolejne egzemplarze. Jednak kiedyś będę chciał przetestować te wybrakowane i zobaczyć, czy można nie uda mi się ich wykorzystać w jakimś własnym projekcie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #130 dnia: 2023.06.24, 22:59:47 »
Z tego co pisałeś o pomiarach oscyloskopem wygląda to raczej na niesprawne bufory.

Co do cięcia ścieżek to szkoda mi było zamawiać kolejną Altere za ponad 80zł i czekać ileś tam czasu kiedy jeden prawie niewidoczny kros cienkim drucikiem nawojowym nikomu nie wadzi a i w zamkniętej obudowie i tak niczego nie widać ;)
Jedyny minus tego rozwiązania jest taki że jeśli wyjdzie nowa wersja wsadu do tej Altery to będzie trzeba na nowo zrobić custom'owy wsad pod tę przeróbkę  ::)

« Ostatnia zmiana: 2023.06.24, 23:10:37 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #131 dnia: 2023.06.28, 09:22:20 »
Z tego co pisałeś o pomiarach oscyloskopem wygląda to raczej na niesprawne bufory.

Dzisiaj przyszła przesyłka z buforami z TME. Hipoteza się potwierdziła - winne były bufory. Trafił mi się cały wadliwy zestaw na Aliexpress. Wygląda więc na to, że niepotrzebnie wymieniałem Alterę. Wielkie dzięki za pomoc. :)

drakon

  • ****
  • Wiadomości: 272
  • Miejsce pobytu:
    Świdnica
  • Press play then any key!
    • Magia Ośmiu Bitów!
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #132 dnia: 2023.10.06, 09:30:13 »
Czy ktoś mający Sizifa może potwierdzić, że w trybie ULA+ kolory nie wyświetlają się tak, jak powinny? Czy to jednak jakiś pojedynczy przypadek? :)

https://github.com/UzixLS/zx-sizif-512/discussions/44

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #133 dnia: 2023.10.07, 15:28:25 »
Włącz tryb 48K i dopiero odpal ULA+

ryswoj2

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #134 dnia: 2023.11.27, 13:03:35 »
Mam trochę ciemny obraz z Sizifa 512 na monitorze w porównaniu n.p. z Zx Spectrum +2a. Czy jest możliwość skorygowania tego przez n.p. wymianę rezystorów  (nie regulując monitora)?