Autor Wątek: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem  (Przeczytany 6509 razy)

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« dnia: 2021.04.13, 20:44:54 »
Witam wszystkich  (nie) szczęśliwych posiadaczy ELWRO 800 Junior!

Mam problem z obrazem w moich komputerkach Elwro Junior
Komputerki testowałem z monitorem kineskopowym PHILIPS  CM8833/00G
Monitor podłączałem z komputerem przez kabel DIN - AV oraz przez  kabel RGB - EURO

Natrafiłem na takie problemy z wyświetlaniem obrazu:

Komputer Elwro nr 1 .
Obraz na monitorze jest prawidłowy lecz "płynie" z dołu do góry (efekt występuje w obu wariantach połączenia)

Komputer Elwro nr 2
Obraz na monitorze jest prawidłowy - lecz przy połączeniu przez RGB-EURO zamiast białego jest "różowe" tło.

Kable są wykonane prawidłowo (kabel RGB EURO wykonał dla mnie kiedyś jeden z forumowiczów- dziękuję)
Jeden z moich Elwro daje prawidłowy obraz na tych kablach zarówno w kolorze jak i w mono .

Może ktoś z Was już spotkał się z takim zjawiskiem i zna rozwiązanie problemu?
   
« Ostatnia zmiana: 2021.04.13, 22:01:29 wysłana przez Radosław »

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.04.14, 09:33:43 »

1. Możliwe, że częstotliwość synchronizacji pionowej trochę się różni od wymaganej. możliwe, że kwarc daje nieco inne taktowanie niż powinien. Czy na innych monitorach też jest taki efekt?
2. tu obstawiałbym zwarcie/uszkodzenie elementu w układzie generacji sygnałów rgb na płycie.

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.04.14, 22:43:32 »
1. Możliwe, że częstotliwość synchronizacji pionowej trochę się różni od wymaganej. możliwe, że kwarc daje nieco inne taktowanie niż powinien. Czy na innych monitorach też jest taki efekt?
2. tu obstawiałbym zwarcie/uszkodzenie elementu w układzie generacji sygnałów rgb na płycie.

Ad 1 . Sprawdziłem na NEPTUNIE 156 - Obraz nie skacze/nie płynie do góry - jest PRAWIDŁOWY.

Ad 2. Jakieś podpowiedzi ? Z elektroniki to jestem "noga" więc bez szczegółowych podpowiedzi sobie nie poradzę. 


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.04.15, 06:24:47 »
Hej,

Ad.1. Nie wiem w jaki sposób masz zrobiony kabelek do RGB, ale podejrzewam, że jest w nim wykorzystany sygnał synchronizacji SYNC dostępny w złączu DB9 (pin 2). W Juniorze jest możliwość wyboru polaryzacji tego sygnału przez zworkę Z1. Jest ona w okolicy układu DE20 (typu 74LS86). Możliwe, że w jednym z Juniorów masz ją zainstalowaną, a w drugim nie. W pierwszym komputerze należałoby ją ustawić w tej samej pozycji co w drugim.

Ad.2. Obraz jest w kolorze magenty (różowy), ponieważ brakuje składowej zielonej. Biały z RGB jest bialy, kiedy wszystkie trzy składowe mają tę samą amplitudę. Możliwe, że tranzystor T13 (BC337) jest uszkodzony. Jeżeli nie, następnym podejrzanym byłby układ D15 (74LS153). Jeśli możesz wrzuć tutaj zdjęcie obrazu z tego Juniora.
« Ostatnia zmiana: 2021.04.15, 06:40:09 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.04.15, 12:59:53 »
Dziękuję za podpowiedzi  - wieczorem postaram się odszukać elementy na płycie głównej i sprawdzić,  szczególnie złączkę Z1, zgodnie z załączonym schematem, bo niestety innych elementów na podmianę nie mam.
W sumie to mógłbym z "innego" Elwro "pożyczyć" ale to trochę ryzykowne,  szczególnie że laminaty jakościowo są raczej kiepskie. Dobra więc zacznę od zworki i dam znać . Pozdrawiam
 

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.04.15, 18:08:09 »
Na razie mam problem z dodaniem zdjęć - brak wiedzy i umiejętności . Zdjęcie dodałem na  "fotosik.pl" lecz po kliknięciu w ikonę "umieść obrazek" i skopiowaniu kodu nic tu się nie wyświetla :(.  Widocznie coś robię nie tak...




Sprawdziłem na Elwro z wyświetlanym różowym tłem (obraz nie skacze) i jest tak:
 tranzystor T13 - ma na górze "szarą" kropkę  w przeciwieństwie do otaczających go pozostałych, na których są białe kropki. "Łopatologicznie" rzecz biorąc wygląda na "nadpalony" czego efektem mogła być zmiana koloru umieszczonej na nim kropki.

« Ostatnia zmiana: 2021.04.15, 19:20:53 wysłana przez Radosław »

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.04.15, 18:29:35 »
No... sukces zdjęcie w końcu się wyświetliło   :)

Kolejny etap to sprawdzenie zworki (a raczej punktów lutowniczych)  - Z1
Po dodatkowym sprawdzeniu miernikiem upewniłem się że punkty nie są z sobą połączone.





Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.04.15, 19:03:14 »
Kolejny Elwro z "różowym tłem" - podobnie jak wcześniej  T13 z "podsmażoną" kropką




A tutaj zworka Z1 - ma co prawda wypełnione pola lutownicze ale po sprawdzeniu miernikiem potwierdziło się że nie są z sobą połączone (mogły być połączone od spodu)



Ten konkretny egzemplarz ma nie tylko problemy z wyświetlaniem obrazu w kolorze z "różowym tłem" ale również obraz na monitorze Philips płynie z dołu do góry przy podłączeniu przez RGB. Podobnie jest po podłączeniu przez AV. Co ciekawe obraz na monitorze NEPTUN 156 jest prawidłowy ( nie płynie )   
« Ostatnia zmiana: 2021.04.15, 19:14:13 wysłana przez Radosław »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.04.15, 19:40:27 »
Nie patrz na te kropki. One mogą być brudne, a nie usmażone. Miejsce Z1 też należałoby zweryfikować ze schematem, bo mój Junior jest jakieś 1400km ode mnie. Jeśli obraz pływa to są problemy z synchronizacją pionową. Nie trzyma ona czasów.

Myślę, że powinieneś oddać Juniora do jakiegoś speca w swojej okolicy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.04.15, 21:16:39 »
1. W sumie to mam objawy tych "brudnych" kropek w 3 Elwro gdzie występuje ten problem czyli "różowy ekran".
Skoro w 3 egzemplarzach występuje ten sam efekt to jednak myślę że to nie jest przypadek - w innych Elwro kropki są białe .
Być może to efekt uboczny - niezamierzony przez "Producenta", lecz tak jest :).
Zamówię konieczne do wymiany elementy i wtedy będzie jasne czy te przypuszczenia są słuszne. Na razie to oczywiście tylko hipoteza.
Swoją drogą to bardzo ciekawe dlaczego akurat wszystkie Elwro mają akurat "różowaczkę" a nie inny kolor. Może "coś" po drodze powoduje "upalenie" właśnie tego konkretnego układu - może "ktoś" na forum miał już wcześniej do czynienia z takimi przypadkami?

2. "Miejsce Z1 też należałoby zweryfikować ze schematem".
Tu się zgodzę - może ktoś ma Elwro "bliżej" i sprawdzi czy dobrze ustaliłem lokalizację zworkę Z1. -  z góry dziękuję!
Z ciekawości sprawdziłem wszystkie moje Elwro - i w żadnym zworka nie jest "zwarta"

3. "Jeśli obraz pływa to są problemy z synchronizacją pionową. Nie trzyma ona czasów." - Jakieś podpowiedzi jak się za to zabrać?

4. "Myślę, że powinieneś oddać Juniora do jakiegoś speca w swojej okolicy". Święte słowa !
 
- Czy jest ktoś chętny do naprawy Juniorków preferuję woj opolskie/śląskie/dolnośląskie - oczywiście rozliczenie za naprawę w PLN/EUR lub w retro sprzęcie 8/16 bit?

Klaud - Serdecznie dziękuję za poświęcony czas i porady, to bardzo miłe otrzymać fachową pomoc. 
 
A tu tylko tak dla zobrazowania ładny "dziewczęcy" kolor ekranu monitora podłączonego do Elwro Junior 800




 

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.04.20, 18:40:43 »
U mnie np. jest tak, że obraz w czerni i bieli działa bez problemów z synchronizacją i na adapterze monitora VGA, adapterze monitora DVI, oraz różnych monitorach kineskopowych. Natomiast w kolorze działa tylko na jednym monitorze, na Philipsie nie działa, na adapterze RGB SCART na HDMI(z monitorem DVI) nie działa.

Potencjalne nie przetestowane przeze mnie rozwiązania problemu to pobranie synchronizacji z DIN do kabla SCART lub użycie układu LM1881.