Autor Wątek: Naprawa Elwro 800-3 Junior  (Przeczytany 3113 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Naprawa Elwro 800-3 Junior
« dnia: 2022.10.31, 22:39:22 »
W zasadzie to dzisiaj już uruchomiłem wstępnie mojego Elwro 800-3 Jr jednak mam kilka dodatkowych pytań w związku z tym komputerem i dalszą jego naprawą.
Wymieniłem wszystkie zielone podstawki, były mocno skorodowane bo ta płyta ewidentnie była kiedyś zalana wodą i musiała tak dość długo stać, CPU też wymieniony na taki sam NRD'owski bo jego kończyny też były mocno nadżarte i częściowo odpadły po wyjęciu z podstawki.
Wymieniłem też jedną ubitą kostkę RAM Samsung'a, miała ona jakieś dziwne oznaczenie "64KD" obok logo producenta zamiast normalnej sygnatury, zastanawiam się jaki te pamięci powinny mieć czas dostępu, wstawiłem tam na razie jedną z normalną sygnaturą od Samsung'a 150ns ale mam też takie z czasem 200ns.

Moja wersja posiada nieco inny wsad EPROM'a "TV" jak ten dostępny w necie i różni się od niego 16 bajtami, jednak generuje obraz a ta z netu nie działa wcale (brak obrazu).
Wsady mam z tego miejsca: https://sites.google.com/site/krzkomar/elwro-800-junior
Reszta wsadów mojej płyty jest identyczna z tymi na stronie z linka.
Były może jeszcze jakieś inne wersje płyt do Elwro 800-3 ?

Obraz generowany na wyjściu composite nie łapie synchronizacji pionowej i jest efekt zjeżdżania w dół całej treści obrazu, może to wina mojego TV albo obraz w Juniorach nie jest do końca zgodny ze standardem ?

Kolejna sprawa to komputer nie podnosi się z zamontowanym kontrolerem FDC, czy aby on zadziałał nie trzeba czegoś przestawić na płycie gł lub może wskazuje to na jego uszkodzenie ?





« Ostatnia zmiana: 2022.11.01, 00:11:05 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.10.31, 23:48:04 »
Kontroler jest raczej uszkodzony. Na płycie nie trzeba nic przestawiać. Co do obrazu to sprawdź jaka jest częstotliwość sygnału zegarowego. Może odbiega od zakładanej.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.11.01, 00:08:00 »
Dodam tylko że ten kontroler FDC pochodzi prawdopodobnie z innego egzemplarza Elwro 800 jr a ta płyta gł wcześniej pracowała jako wersja bezdyskowa.

Może ktoś dysponuje projektem klawiszy do wydruku w STL do tego komputera, bo brakuje mi tych szerokich klawiszy kursora (góra i dół) i  klawisza "CR" (Enter) ?
Mam na razie wstawione tam klawisze od Meritum, jednak są one nieco wyższe i raczej słabo pasują do reszty pod względem estetycznym ;)

« Ostatnia zmiana: 2022.11.01, 00:29:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.11.01, 06:50:13 »
Nie miałem czasu przeanalizować jakie EPROMy udostępnił Krzysztof Komarnicki na swojej stronie. Są 4 wersje EPROMów, które były upgradeowane. Pierwsza wersja EPROMów obsługiwała tylko stacje do 150kB, kolejne wersje już 720kB. Generator znaków cały czas był taki sam. Na płycie jest w sumie tylko jedna zwora Z3, dzięki której określasz czy dany komputer jest nauczycielski, czy nie... ale przez nią prowadzony jest sygnał zegarowy sieci.

Były 3 rewizje płyt do E800 Junior A, B i C.

W nowszych telewizorach może być problem z synchronizacją pionową, stąd też pewnie te przeskoki. Dane wyświetlania z EPROM TV (pozycja na płycie E11), są zapamiętywane w rejestrze układu 74LS174 (pozycja E13 na płycie) wyjście Q5 odpowiedzialne jest za synchronizację pionową.

Sprawdziłbym kontroler w innym egzemplarzu, a samo złącze śmignął kontaktem.

Klawiszy nie mam, to towar deficytowy, a akurat te strzałki, które wymieniłeś oddałem kilka miesięcy temu, jako część dealu.

Dzisiaj wieczorem jak się przypomnisz, mogę zgrać EPROMy z działającego komputera.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.11.01, 10:26:34 »
Komplet EPROM'ów do różnych wersji Elwro już znalazłem i w wolnej chwili je porównam.
Nie mam niestety innego komputera by sprawdzić w nim mój kontroler za to płyta i wszystkie złącza zostały wykompane w silnym detergencie, wyplukane w wodzie destylowanej i dokładnie osuszone strumieniem sprężonego powietrza.
Wszystkie zlacza które nie były zalane wodą i nie skorodowaly błyszczą i mają idealny styk.

W ostateczności to chyba sam zrobię klawisze w jakimś CAD'dzie i wydrukuje w 3D, jednak taki wydruk nigdy nie będzie miał jakości oryginału na sprzęcie jakim dysponuję. Przydała by się do tego drukarka co robi w żywicy, ale takiej nie mam.  ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.11.01, 21:22:09 »
Jeszcze jedno może głupie pytanie bo zupełnie nie znam tego komputera, czy ten Elwro z zainstalowanym FDC ale bez podłączonych napędów dyskietek się podnosi i powinien normalnie działać ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.11.01, 21:39:03 »
Tak i wyświetla ekran powitalny tyle, że zamiast "wersja bezdyskowa" jest napisane "wersja dyskowa".
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.11.01, 21:56:39 »
Raczej kontroler ma gdzieś zwarcie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.11.01, 22:17:02 »
Zwarcia raczej nie ma, ale ten kontroler FDC też był trochę podlany jednak go już wcześniej wykąpałem w detergencie i dokładnie podmyłem, muszę w wolnym czasie wylutować uDP765 i go sprawdzić w innym układzie oraz popatrzeć na druk pod nim, potem wstawić pod niego podstawkę bo taki właśnie scalak już wcześniej mi robił podobne numery w innych systemach.

Nie ma tam aż tak wiele do sprawdzania ale mój wolny czas jest tu dość deficytowym towarem dla tego zadania.  ;)

W załączniku zamieściłem dumpy chyba wszystkich wersji EPROM jakie znalazłem w necie.
Mój EPROM "TV" jest zgodny z wersją 4-tą.

« Ostatnia zmiana: 2022.11.01, 23:06:36 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #9 dnia: 2024.03.11, 11:21:57 »
Po prawie 1,5 roku wreszcie udało mi się chyba dokończyć naprawę tego Juniora o jakim już w tzw między czasie nawet zapomniałem. ;)
Poza renowacją samej obudowy i innym kosmetycznym zabiegom kontroler dyskietek został też już naprawiony, a przyczyną problemu ze startem komputera z tymże kontrolerem był jeden kondensator "pikowy" doklejony od spodu bezpośrednio do łapek uDP765.
Nie wiem po jakiego grzyba ale prawdopodobnie w trakcie uruchamiania tego kontrolera z inną płytą gł na produkcji jakiś uruchamiacz dokleił go tam w celu podniesienia stabilności działania tego tandemu, jednak z inną (moją) płytą gł powodował on spore problemy.
Nie bardzo wiem jednak jak mam podłączyć do tego FDC jakieś napędy, planowałem pożenić to z jakimiś 3,5" ze względu na większą łatwość zdobycia dyskietek ale słyszałem opinię że mogą być z tym jakieś problemy...

Czy udało się już komuś z powodzeniem podłączyć takiego Juniora do stacji 3,5" ?
Czy jest gdzieś jakiś schemat przejściówki lub kabelka do bezpośredniego podłączenia stacji dyskietek ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Naprawa Elwro 800-3 Junior
« Odpowiedź #10 dnia: 2024.03.11, 13:38:23 »
Na schemacie kontrolera jest rozpisana cała pinologia. Swego czasu podpiąłem się pod kontroler z Gotekiem i napędem 3.5", ale to było kilka lat temu, a notatki są w którymś kartonie na strychu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76