Autor Wątek: Gry DSK  (Przeczytany 48539 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #45 dnia: 2018.10.23, 11:18:52 »
Pewno wszystko da sie przerobic, ale fakt ze ostatnie napedy byly robione na minimum - nawet piny na zlaczu sa zredukowane do jedynie slusznych.
Poza tym na low-level nie ma 100% zgodnosci - potrzebny i dobry pecet i naped.
Swoja droga, to ktos jeszcze robi normalne napedy FDD ? Chyba tylko slim do wersji USB. 

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #46 dnia: 2018.10.23, 11:33:38 »
Swoja droga, to ktos jeszcze robi normalne napedy FDD ? Chyba tylko slim do wersji USB. 

Wiem, ze napedy do kaset magnetofonowych na pewno sa jeszcze dzisiaj robione. Stacje, tez moga byc, do czegos, co do dzisiaj dziala, i jest neekonomiczne zeby wymienic, jak np Windows XP w bankomatach, tylko ze jesli sa produkowane, to w mniejszej ilosci i pewnie tylko na zamowienie.

Jakby nie patrzec, wszystkie te narzedzia do produkcji tych rezeczy do dzisiaj gdzies sa, tylko trzeba poswiecic kilka chwil zeby je spowrotem odpalic, co czesto sie wiaze z dodatkowym serwisem, bo np metal nieoliwiony zapieka sie lub rdzewieje itd.

Np wiem, ze istnieja oryginalne formy do tloczenia klawiszy do Elwro 800 Junior, wystarczyloby je przywrocic do stanu uzywalnosci i w teorii moznaby wytloczyc kilka serii tych klawiszy. Sa nawet ludzie, ktorzy maja wtryski i wszystkie narzedzia potrzebne i wyrazili chec zrbienia tego wrecz po kosztach samego materialu, tylko trzebaby posiadacza tych form kopnac w D, zeby sie ruszyl i cos z tym zrobil, albo pozwolil komus innemu to zrobic :)

Pozdro.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #47 dnia: 2018.10.23, 11:59:44 »
Wiem, ze napedy do kaset magnetofonowych na pewno sa jeszcze dzisiaj robione.

No ba, ile modeli różnych jest do kupienia :)
https://wiki.ezvid.com/best-cassette-players

Cytuj
Stacje, tez moga byc, do czegos, co do dzisiaj dziala

Są robione - slimy 3,5" jako zewnętrzne napędy USB. Ale ta produkcja też już jest raczej na zejściu.
Są też robione napędy 8-calowe, ale to bardziej na zasadzie manufaktury produkującej dla stałej grupy klientów.

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #48 dnia: 2018.10.23, 12:11:26 »
Niektórzy mają odpowiednie płyty PC i napędy do nich.
Jak dorwiesz gdzieś np. jakiś 386/486 w oryginalnej konfiguracji, to nie powinno być problemu.
Zauważ też, że niektórzy mają do FDD3000 podpięte napędy 3,5", które też obsługują format 640KB. Takie dyskietki również można zgrywać na PC, bo przez wiele lat wszystkie napędy pecetowe obsługiwały nie tylko 1,44MB, ale też "rzadsze" formaty. Dopiero napędy z ostatnich lat produkcji są zafiksowane na 1,44MB i się niestety nie nadają.

Jeśli masz starego peceta i chcesz szybko sprawdzić, czy będzie się on nadawał do zgrywania timexowych dyskietek, to spróbuj sformatować dyskietkę:

format A: /T:80 /N:9
Może być oczywiście B: zamiast A:, jeśli komputer ma takowy.

Na szczęście - mam takowy komputer 386/486 i kilka różnych napędów 5 i 1/4" ;)
Spróbuje sformatować dyskietkę zgodnie z zaleceniami - mam jednak wątpliwości jakiej dyskietki 5,25"  użyć DD czy HD?

Jak już przebrnę tą "próbę ognia" to zastanawiam się czy CPCDiscXP zadziała pod Windowsem 95/98... a może jest inny program pod DOS-a którym można przegrać obrazy (najlepiej "przyjazny" dla użytkowników) ?

Ps. Do Amstrada CPC 6128 mam podłączoną stację od PC-ta 1,44 MB i używam dyskietek HD z zaklejonym dodatkowym okienkiem - działa w 100% OK.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #49 dnia: 2018.10.23, 12:19:55 »
Byl kiedys taki program, ktory wyciagal co sie dalo z kontrolera i napedu na PC. Nazywa sie HDCopy.



trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #50 dnia: 2018.10.23, 12:28:18 »
Na szczęście - mam takowy komputer 386/486 i kilka różnych napędów 5 i 1/4" ;)
Spróbuje sformatować dyskietkę zgodnie z zaleceniami - mam jednak wątpliwości jakiej dyskietki 5,25"  użyć DD czy HD?

DD. Na HD nic Ci się raczej nie uda, bo jest używany inny skład warstwy magnetycznej, co wiąże się z innymi prekompensacjami przy zapisie. Tak przynajmniej wynika z moich dawnych eksperymentów, kiedy to dyskietki DD bezproblemowo formatowałem na 720 (a nawet 800) kilobajtów, natomiast nośniki HD dawały się formatować tylko na 1,2-1,44MB (piszę o 5,25", bo w tamtych czasach nie miałem napędu 3,5" nawet przy pececie).

Cytuj
Jak już przebrnę tą "próbę ognia" to zastanawiam się czy CPCDiscXP zadziała pod Windowsem 95/98... a może jest inny program pod DOS-a którym można przegrać obrazy (najlepiej "przyjazny" dla użytkowników) ?

Nazwa sugeruje, że nie zadziała - ale nie mam jak sprawdzić w tej chwili.
Nie znam softu pod DOS ani W95/98, który by obsługiwał pliki DSK, niestety.

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #51 dnia: 2018.10.23, 12:45:51 »
" Byl kiedys taki program, ktory wyciagal co sie dalo z kontrolera i napedu na PC. Nazywa sie HDCopy." - czy on zapisuje w formacie DSK?

Ciekawe - nie spotkałem się wcześniej z takim programem ;) - muszę się douczyć

Dalej pozostaje otwarte pytanie :  Jakich dyskietek użyć w napędzie 5,25 do formatu  720 KB  DD czy HD ?
Wykreśliłem bo już nieaktualne ..

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #52 dnia: 2018.10.23, 12:53:11 »
Cytuj
JDD. Na HD nic Ci się raczej nie uda, bo jest używany inny skład warstwy magnetycznej, co wiąże się z innymi prekompensacjami przy zapisie. Tak przynajmniej wynika z moich dawnych eksperymentów, kiedy to dyskietki DD bezproblemowo formatowałem na 720 (a nawet 800) kilobajtów, natomiast nośniki HD dawały się formatować tylko na 1,2-1,44MB (piszę o 5,25", bo w tamtych czasach nie miałem napędu 3,5" nawet przy pececie).

To dlaczego dyskietki 1,44 HD od PC dają sie bez problemu (po zaklejeniu otworu) formatować na 720 KB ? - używam takich w Elwro Junior ze stacja 3,5"


Tu znalazłem wspomniany program - ale z angielskim u mnie krucho więc nie wiem w jakim formacie zapisuje on obrazy dysków ?

https://web.archive.org/web/20160304075734/http://www.asiawide.or.jp/HD_COPY.htm
« Ostatnia zmiana: 2018.10.23, 13:02:13 wysłana przez Radosław »

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #53 dnia: 2018.10.23, 12:57:09 »
Program nie musi obsługiwać DSK.
Jeśli jest znana geometria dysku, pocięcie poprawnie zrzuconego obrazu binarnego (img, raw, zwał jak zwał) do DSK jest trywialne :)
Machines should work. People should think.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #54 dnia: 2018.10.23, 12:57:23 »
czy on zapisuje w formacie DSK?

Nie wiem, nie pamietam, tylko tak mi sie odbilo w pamieci, ze cos tym kiedys robilem.

Pozdro.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #55 dnia: 2018.10.23, 12:58:56 »
To dlaczego dyskietki 1,44 HD od PC dają sie bez problemu (po zaklejeniu otworu) formatować na 720 KB ? - używam takich w Elwro Junior ze stacja 3,5"
W przypadku dyskietek 5,25" to nie jest tylko kwestia gęstości i prędkości zapisu. To są zupełnie inne fizycznie nośniki.
W przypadku dyskietek 3,5" nie wiem, czy nośnik ma taki sam skład, czy napędy uwzględniają parametry.
W każdym razie użycie dyskietki 5,25" HD w napędzie DD na pewno zakończy się niepowodzeniem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #56 dnia: 2018.10.23, 13:14:16 »
Dochodzę do wniosku :
1. Najlepiej/najprościej  byłoby znaleźć napęd 5,25" 720KB
2. Podłączyć do stacji FDD 3000 pod np. B
3. Podłączyć jako A napęd 3,5" od PC-ta
4. Przegrać zawartość dyskietki 5,25"  na 3,5"
5. Przegrać dyskietkę 3,5" w programie CPCDiskXP  do formatu DSK

W teorii genialne -  tylko czy uda mi się znaleźć napęd 5,25 720KB lub zmusić 1,2 do działania w trybie 720KB ?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #57 dnia: 2018.10.23, 13:21:26 »
W teorii genialne -  tylko czy uda mi się znaleźć napęd 5,25 720KB lub zmusić 1,2 do działania w systemie 720KB ?

Prędzej to drugie. Napędu 720KB szukałem przez kilka lat i dopiero ostatnio udało mi się go dorwać :)
Natomiast wiele napędów 1,2MB daje się "modować" do 720KB. Kiedyś było kilka recept w Bajtku, sporo porad można znaleźć w internecie. Ale uwaga - by taki napęd działał poprawnie z FDD3000, trzeba czasami jeszcze pokombinować z sygnałami ready i disk change. Ale mój pierwszy napęd 1,2MB (nie pamiętam już, jakiej firmy) nie wymagał żadnych zmian oprócz przestawienia jednej zworki.
Uwaga druga - podłączony do FDD3000 napęd 720KB nie będzie poprawnie odczytywał dyskietek nagranych napędem 360KB i vice versa. Dyskietka sformatowana na 160KB w napędzie 720KB będzie używać PIERWSZYCH 40 ścieżek, a nie co drugą.

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #58 dnia: 2018.10.23, 13:23:15 »
Zapraszam na serwer FTP
....

Mam PC ze stacją 3cale  (również5,25 40 i 80tr), więc mogę również wykonać obrazy dyskietek !
Zainteresowanych proszę o kontakt.

Znalazłem powyższą  informację na 1-szej stronie wątku

Może TDU ma rozwiązanie na moje problemy ? - w razie czego mogę przesłać dyskietki pocztą,choć kusi mnie samemu się dobrać do zawartości dyskietek lub co najmniej  dowiedzieć się jak on to robi ;)

Częściowo się już domyślam - taki opis znajduje się w pliku TXT przy obrazach dyskietek od TDU :

"CPM -   dwie dyskietki 5,25 ''  (80-track) dołączone oryginalnie do mojej stacji dysków
pierwsza z różnymi programami i starterem do CPM druga to już właściwy CPM
obrazy sprawdzone przez nagranie na dyskietki 3,5''  (działają)"

Możliwe, że posiada oryginalny napęd Unipolbrit 5,25 80 720KB track i 3,5 "  :) - pozazdrościć
« Ostatnia zmiana: 2018.10.23, 14:17:47 wysłana przez Radosław »

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Gry DSK
« Odpowiedź #59 dnia: 2018.10.23, 17:53:27 »
Dochodzę do wniosku :
1. Najlepiej/najprościej  byłoby znaleźć napęd 5,25" 720KB
2. Podłączyć do stacji FDD 3000 pod np. B
Podłączyć FDD do PC przez kabelek szeregowy i wysłać po kolei wszystkie pliki na RSa.
Machines should work. People should think.