Autor Wątek: Konstrukcje 3D  (Przeczytany 4113 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Konstrukcje 3D
« dnia: 2018.09.15, 13:33:21 »
Hejka,

Mam takie pytanko w sumie do tych, co sie juz moze tym bawiili.
Zrobilem sobie maly projekt 3D. Oczywiscie mozna to wydrukowac w domu ale to niestety wyglada jak drukowane w domu.
Pytanie mam takie, czy ktos juz moze uzywal jakegos serwisu, niekoniecznie w Chinach, Ktroy moglby wydrukowac cos w malym nakladzie z jakoscia nieco lepsza niz domowe PLA, bez jakiejs niesamowitej inwestycji ?

Pozdro.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.09.16, 22:16:50 »
Hmm nie korzystałem.
Ale teraz chyba każda większa firma zajmująca się sprzedażą drukarek 3D dla firm także drukuje projekty. Zdjęcia robią wrażenie zwłaszcza tych modeli architektonicznych. Cena niestety nie jest podana i chyba warto się po prostu zapytać. Przykładowe: http://www.3d-lab.pl/pl/uslugi-druku-3d/, https://sygnis.pl/uslugi/uslugi_druku_3d/

cbebop

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.09.20, 10:50:35 »
Cześć!

Sajmosia - czy jesteś w stanie przedstawić więcej szczegółów odnośnie projektu 3D? W jakim nakładzie potrzebujesz?

pzdr!

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.09.20, 11:08:51 »
Projektow jest wiele. Mamy kilka(dziesiat/set) roznych projektow, ktore koncza sie w postaci plytek PCB z polutowanymi na nich elementami.

Szukam mozliwosci, zeby np porobic do nich obudowy. Naklad, bylby kilka, tudziesz kilka(nascie/diesiat/set) sztuk, zaleznie od popytu.

Np dobrym startem bylaby obudowa do Cartridge Zx Spectrom: http://zxspectrom.com/







cbebop

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.09.20, 15:09:28 »
Jestem z firmy Sygnis New Technologies, którą polecił pgru i zainteresowałem się tematem. Siedzimy mocno w druku 3D. Zarówno projektowaliśmy, jak i drukowaliśmy różne obudowy: od domowych systemów ochrony po customową elektronikę w najróżniejszej postaci. Chętnie podejmiemy się współpracy, jeśli jesteś zainteresowany, pisz na [email protected]

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.09.20, 19:20:51 »
Projektow jest wiele. Mamy kilka(dziesiat/set) roznych projektow, ktore koncza sie w postaci plytek PCB z polutowanymi na nich elementami.

Szukam mozliwosci, zeby np porobic do nich obudowy. Naklad, bylby kilka, tudziesz kilka(nascie/diesiat/set) sztuk, zaleznie od popytu.

Np dobrym startem bylaby obudowa do Cartridge Zx Spectrom: http://zxspectrom.com/

To masz jak ja. Pół szuflady fejsów bez obudów. Druk 3d niestety na dzień dzisiejszy szału nie robi, tzn. ja oglądając wydruki z drukarek za naście tysięcy nadal widzę, że to wydruk. Czy pozostaje obróbka/lakierowanie etc. żeby nadać temu bardziej "pro" charakter i tak ludzie robią. W sensie nakładowym to nie ma sensu, to możesz zrobić dla siebie - tylko niestety - jak zlecisz to jakiejś firmie to obudowa trzyczęściowa + przyciski kosztuje... za dużo. Same materiały kosztują grosze - dużo kosztuje czas pracy drukarki, amortyzacja, może prąd. Plus obróbka.

Zrobiłem sobie w tej chwili kilka obudów - do Dandanatora, ZX Tapera, SIO2SD, plus parę innych rzeczy. 90% rzeczy z netu się nie nadaje, ludzie projektują obudowy pod PLA/ABS o grubości 0,5mm - to się będzie giąć i tyle. Jak masz kasę i dobry projekt to shapeways - zrobią Ci i z metalu :) Kwestia taka, że w pewnym momencie ciekawa formą obudowa może zbliżyć się niebezpiecznie w stronę ceny fejsa. Więc się wkurzyłem, kupiłem drukarkę i sobie robię. Robiłem to 20 lat temu zawodowo, to mogę się pobawić i teraz.
dużo sprzętu mało czasu.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.09.21, 10:16:01 »
To masz jak ja. Pół szuflady fejsów bez obudów.

Pewnie nie tylko Ty, ale wielu z nas.

Mysle, ze juz czas na to, zeby ktos zalozyl serwis taki jak z np Elecrow i PCB, gdzie tanio by mozna na szybko dostac wycene i koszt zrobienia zalozmy pieciu, czy dziesieciu sztuk biorac wymiary z wrzuconego pliku, tak jak to robi np OSHPark z gerberow.

Tak jak mowisz, jesli koszt kawalka plastiku przewyzszy koszt elektroniki, dla ktorej jest robiony, to nikt tego nie kupi ale jesli ktos by sie targnal i znalazl sposob na taki serwis, to sprzedawalby ten plastik w setkach jesli nie tysiacach sztuk, chocby tylko na tym forum zaczynajac.

Co do jakosci to widzialem wydruki, ktore juz niekoniecznie wygladaja jak wydruki. Jest pod koniec jakis proces przy uzyciu jakiegos zwiazku na bazie acetonu, ktory zamazuje wszystkie slady, ze to bylo drukowane. Nie wiem jak, nie jestem ekspertem w dziedzinie, dlatego zadaje pytania i szukam.

Zobaczymy, moze taki serwis juz jest, tylko jescze nie znalazlem.

Pozdro.


Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.09.21, 10:23:00 »
Mam drukarkę z kategorii takich niby trochę lepszych (ale tylko trochę) i wcale mi nie przeszkadza,że widać że to co sobie nią zrobiłem było drukowane.
Chodzi w sumie o to (w przypadku obudów) żeby to co jest w środku było chronione i może żeby otwory były estetyczne. Reszta dla mnie ma znaczenie trzeciorzędne.
Przy czym faktura druku z tej mojej drukarki mi się wręcz podoba.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.09.21, 10:28:12 »
Czy pozostaje obróbka/lakierowanie etc. żeby nadać temu bardziej "pro" charakter i tak ludzie robią. W sensie nakładowym to nie ma sensu, to możesz zrobić dla siebie - tylko niestety - jak zlecisz to jakiejś firmie to obudowa trzyczęściowa + przyciski kosztuje... za dużo. Same materiały kosztują grosze - dużo kosztuje czas pracy drukarki, amortyzacja, może prąd. Plus obróbka.

Wlasnie do firmy, ktora by sie podjela takigo przedsiebwziecia nalezaloby znalezc sposoby na wszystko powyzsze.

Mnie nie interesuje co posrednio ile kosztuje. Gdy kupujesz chleb to zastanawiasz sie ile maka kosztowala ? :)
Dla mnie wazny jest ile kosztuje koncowy produkt dostarczony poczta do domu.

To nie jest kwestia czy, tylko kto i kiedy znajdzie sposob na wszystkie te zwiazane z kosztem problemy i zaoferuje taki serwis, jesli jeszcze takiego nie ma. Mysle, ze rynek sam wyreguluje ceny. Tlumaczenie sie "bo to tyle kosztuje" juz nie dziala. Odpowiedzia na cos takiego jest teraz, "to zrob zeby bylo taniej albo nikt tego nie kupi".

Jeszcze calkiem niedawno zrobienie plytki PCB wiazalo sie ze znaczacym kosztem, dzisiaj to sa grosze. Ten kto znalazl sposob na to, zeby to kosztowalo grosze dzisiaj zbija majatek. Dlatego z wydrukami 3D zaczal bym od tego, ze juz czas ...

Pozdro.
« Ostatnia zmiana: 2018.09.21, 10:50:20 wysłana przez sajmosia »

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.09.21, 10:32:23 »
Mam drukarkę z kategorii takich niby trochę lepszych (ale tylko trochę) i wcale mi nie przeszkadza...

Wlasnie Tobie jak robisz sam dla siebie nie przeskadza, ale gdybys chcial to wypchnac dalej jako produkt, to niestety nie da rady.

Nikt mi juz teraz nie wmowi, ze nie da sie, ani ze to po kosztach jakos niesamowicie duzo wychodzi.
Po prostu nie mam ochoty sie z tym babrac, i wolalbym zlecic ale tu sie musi znalezc ktos, kto znajdzie rozwiazanie a nie kolejna liste problemow.

Pozdro.


pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.09.21, 12:25:07 »
Hmm w sumie są jeszczę ręczne wtryskiwarki - cena używanej to chyba obecnie zbliżona do drukarek 3D. Tylko, że koszt opracowania formy to chyba głównie koszt pracy doświadczonego pracownika projektującego. Zresztą chyba dlatego nie ma zbyt wielu gotowych i darmowych projektów form na sieci.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.09.22, 13:00:33 »
acetonem to tylko ABS tak "wygładzisz", bo się zacznie po prostu... topić.

PLA możesz zawsze potraktować szpachlą do plastiku i lakierem - primer plus finalny, tylko serio - dla siebie to może tak bym zrobił, ale robić tak dla iluś sztuk?

Dla kontrastu - na Ebay'u w bardzo ładnej obudowie pi1541 (czyli emulator C1541 jako pihut na RPi3) poszło chyba za ponad 100 USD. Obudowa albo z wtrysku albo ktoś poświęcił dużo pracy.

Reakacje? Że drogo.

Polecam shapeways - tam można drukować na maszynach pro, kosztuje niestety... sporo, ale - co to dla nas, kolekcjonerów :)

odnośnie faktur druku - jeszcze nie widziałem wydruku surowego, w którym nie było by widać rozdzielczości/ruchu w osi Z. To oczywiście nie jest jakiś problem - ale jak się zestawi dwie części drukowane zgodnie z grawitacją i rozsądkiem i dwie stykające się powierzchnie mają różne faktury... to wygląda to gorzej. Czyli albo ABS i aceton (i śmierdzi to - i drukowanie na ABS i traktowanie acetonem), albo PLA i obróbka + lakierowanie.

Opcja druga - to projektowanie urządzeń pod obudowy uniwersalne z ew. drobnymi dodatkami z 3D. To znacznie tańsze.

Sajmosia - odwracając pytanie - ile jest warta ładnie zrobiona obudowa do karta ROM do ZX Spectrum? bez gumy jak oryginalne bo to nierealne chyba (chociaż niby gumowe filamenty są). Mam dwa karty więc może zrobię sensowny do druku projekt.
dużo sprzętu mało czasu.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.09.22, 19:05:34 »
Sajmosia - odwracając pytanie - ile jest warta ładnie zrobiona obudowa do karta ROM do ZX Spectrum? bez gumy jak oryginalne bo to nierealne chyba (chociaż niby gumowe filamenty są). Mam dwa karty więc może zrobię sensowny do druku projekt.

To zalezy od wielkosci, wagi, materialu, ilosci kolorow i jeszcze kilku innych czynnikow.
Tak czy inaczej, koszt obudowy nie powinien przekroczyc kosztu elektroniki, dla ktorej jest robiony.


SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.09.26, 11:15:06 »
Hejka,

Krotki Update. Skontaktowalem sie z panem Markiem Kaminskim (patrz posty wyzej) i w sumie dostalem od ich firmy ciekawa propozycje.
Umowilismy sie wstepnie, zeby wyprodukowali dla mnie piec sztuk obudowy do carta C64 z tego projektu https://www.thingiverse.com/thing:692797 jako serie testowa cobym mogl zobaczyc jaka oferuja jakosc i czy moznaby to rozwinac jako fajny tani serwis w Polsce, bez potrzeby proszenia sie u Chinczykow. Niestety okazalo sie, ze skonczylismy w Piatek rozmowe na obietnicach, ze dostane kosztorys/rachunek w Poniedzialek. Upomnialem sie we Wtorek. Dzisiaj jest Sroda i nadal cisza.

Zostaje szukac dalej.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 2018.09.26, 12:03:46 wysłana przez sajmosia »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Konstrukcje 3D
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.09.26, 11:47:24 »
Tak jest właśnie umawiać się w Polsce na cokolwiek.
Umówiłem się z "fachowcem" od hydrauliki tydzień temu, do tej pory go nie ma.
A grzać już zaczynają i w następnym tygodniu to już mi on nie potrzebny.

Drukarki 3D tanieją i prezentują coraz dokładniejszą precyzję wydruku.
Może jeszcze trzeba poczekać z rok, a firmy oferujące usługę druku 3D będą bardzie szukać klienta, niż teraz on ich.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma