Autor Wątek: CPC464 - problem z wczytywaniem programów  (Przeczytany 7590 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.02.07, 20:52:44 »
Hehe same dobre wiadomości. :D  No oprócz tej że ten jeden lapek tak świruje, można by jeszcze spróbować tylko jeden kanał dźwięku zamiast obu. Albo zamienić w kabelku masę z kanałem, bo niektóre karty odwracają fazę fali, czy jak to się tam nazywa. Ucho tego nie wyłapie a komputer owszem.

Miałem kiedyś taką kartę dźwiękową w USB, jak nie mogłem sterowników do tej wbudowanej znaleźć, koszt 1Ł razem z wysyłką z HongKongu. :)  A jak już miałem sterownik to mogłem do każdej inne głośniki podłączyć, i inną muzę w każdych puścić.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.02.07, 21:26:56 »
Ultrasyd music pack 1
https://www.genesis8bit.fr/archives/index.php?news_id=33

To są muzy pod Starkosa.  Prezentacja programu:
https://www.youtube.com/watch?v=VG6yW1DvZJA
Download  http://www.pouet.net/prod.php?which=13618

Ale czy to pójdzie bez stacji to nie wiem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.02.07, 22:08:30 »
Jedyne demo jakie kojarzę że powstało na CPC z myślą o wczytywaniu z magnetofonu to ...
Breaking Baud by CRTC & 3LN na Revision 2014. Nie ma jego wersji na dyskietce, czym budziło sensację.

Choć pewnie jakieś małe jedno plikowe powinny chodzić z kasety, jak np.  ...
Isometrikum by Vanity z Revision 2018, ma tylko 22KB i zajęło 1 miejsce w Oldskool Intro. :D
Ale nie wiem czy jest gdzieś w CDT czy trzeba sobie samemu zrobić. Z 1-plikowym nie powinno być problemu.

A tak wogółe to coś ty się tak uparł na 464 z magnetem?  Chcesz pokazać Comodziarzom że stary CPC nie potrzebuje wspomagania współczesnych rozszerzeń aby pokazać coś fajnego? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.02.07, 23:02:39 »
Breaking Baud jest dobre, warto obejrzeć przynajmniej na yt.


Co do commodore to ono nie potrzebuje żadnego współczesnego wspomagania, żeby pokazać coś fajnego, w przeciwieństwie do atari 8 bit. 
« Ostatnia zmiana: 2019.02.07, 23:09:06 wysłana przez misiek2 »
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.02.07, 23:28:47 »
To się chyba kwalifikuje do próby wywołania flame. A Bóg Atarowcow to widzi i nie grzmi?

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.02.08, 08:32:40 »
Co do dopałek Atari to zgadzam się w 100%. Jest tego tyle, że niektórzy mają 8-bit Atari, które z Atari ma już niewiele wspólnego. Z drugiej strony jednak jest to pozytywne, że się ludziom chce to rozwijać. Ja jestem raczej zwolennikiem sprzętu w formie klasycznej, i w sumie jedynym akceptowalnym dla mnie rozszerzeniem jest jakiś zewnętrzny (ew. wewnętrzny mało ingerujący w sprzęt) emulator stacji itp.

Nie upieram się na CPC z magnetofonem, po prostu taki mi się póki co trafił za rozsądne pieniądze, a są to moje absolutne początki z Amstradem. Lubię jednak wszelką demoscenę, więc nie jest wykluczone, że coś będę chciał pchnąć w temacie tego sprzętu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.02.15, 21:54:19 »
Ale skuchę trzepnąłem w poście #17. Ten wspomniany tam Isometrikum ma 4KB, a nie 22KB jak napisałem.
A 22K to ma demko "3D meets the aging bits" by Logon System, które zajęło 2 miejsce na Revision 2017. :)
Powinno chodzić z magnetu.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.02.16, 22:27:53 »
"Isometrikum" robi ogromne wrażenie jak na 4 kB. Trudno sobie wyobrazić, że zmieścili tam muzyczkę, a jak się okazało, że nawet dwie, i do tego jeszcze efekty to szczęka opada. Kojarzy mi się to z demkami na PC grupy Farbrausch. Ci goście w 64kB mieścili rzeczy niewiarygodne.
"3D meets the aging bits" niestety po wczytaniu pokazuje śmieci na ekranie, a z głośnika wydobywa się stałe buczenie. Czekałem kilka minut, że to może dekompresja, ale nic się konkretnego nie pojawiło. Zrobiłem je tak samo jak "Isometrikum", czyli wydłubałem DiskTool'em z dsk i przy pomocy 2CDT zrobiłem plik do magnetofonu.
Breaking Baud... ma ponad 100 kB, więc zastanawiam się, czy to w ogóle pójdzie na 464. Wczytuje się, ale po skończeniu wczytywania komputer jakby czekał na kolejne dane (magnetofon nie zatrzymuje się). W początkowej części wczytywania pojawia się puste okno, na tle którego (w ramce) widać "pasy wczytywania". Zauważyłem przy różnych grach, że taki efekt raczej źle wróży jeśli chodzi o powodzenie wczytania.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.02.17, 03:00:42 »
Breaking Baud - chodzi na każdym CPC, z każdą wersją ROMu, z każdą wersją CRTC (chyba, bo nie ma specjalnych bajerów), i nie potrzebuje rozszerzeń pamięci. Dostępne jest tylko w CDT i wczytuje skompresowane dane z prędkością ponad 2600 bd, praktycznie cały czas się doczytują kolejne warstwy z wolna tworzących się obrazków. Może masz coś z głośnością, albo kabelkiem. Obejrzyj na YT żeby porównać czy tam się paski pojawiają tak samo jak u ciebie.

Paski na ramce przy wczytywaniu z magnetu to w CPC dodatkowy fajerwerk w nielicznych grach czy demkach, bo zwykle nie ma żadnych, więc jedyne co można po nich określić to fantazję programisty. No chyba że w ostatnich latach w udostępnianych zbiorach stały się "modniejsze". W sumie to nudnawe demko, w niemal 7 min zobaczymy 4 obrazki (w tym pierwszy z napisem), i 3 średnie muzyczki, ot i wszystko. Gdy teraz na to patrzę to się dziwię że tak mnie wtedy podjarało.

Autor "3D meets the aging bits" zdradza wszystkie sekrety swojego demka:
http://norecess.cpcscene.net/the-elders-scrollers.html
... i też nie ma tam nic o wymaganym CRTC, więc powinno chodzić na wszystkim.

Czym kopiowałeś plik z DSK na CDT ? - może sam spróbuję. Szukam czegoś do tego i jestem beznadziejny.
Nie sądziłem że aż tak trudno znaleźć jakiś program do kopiowania plików z DSK do CDT.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.02.17, 11:10:49 »
Najpierw otwieram DSK programikiem DSKTool (ja mam akurat beta 0.5, i na lapsie uruchamia mi się tylko plik JAR). Tym programem można wyeksportować pojedyncze pliki z DSK. Następnie  z tego co wylezie robię CTD programem "2CDT" (autor: Kevin Thacker). Opala się go z linii komend, np:

2cdt -n -t 0 -r ISOMETRI.KUM ISOMETRI.KUM ISOMETRI.cdt

gdzie oczywiście ISOMETRI.KUM to wydłubany wcześniej plik z DSK, a ISOMETRI.cdt to nazwa pliku docelowego.

Później już CDT2WAV. U mnie najlepiej sprawuje się wersja 1.6, również jako plik JAR.

Niestety nie pomyślałem, żeby zapisać linki, z których to pobierałem :(

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.02.17, 11:24:41 »
Nad "Breaking Baud" jeszcze muszę posiedzieć w takim razie. Zdecydowanie coś u mnie nie idzie jak trzeba. Muszę w końcu zorganizować jakąś porządną czystą kasetę i może nagram demko na nią, zamiast lecieć przez adapter. Udało mi się znaleźć program Sound Trakker w wersji na 64kB, wydłubałem go z DSK, zrobiłem CDT, wczytuje się, działa, ale niestety nie mam pojęcia jak wczytać teraz plik z muzyką z magnetofonu, bo chyba domyślnie chce stację. Po prostu ciągle walczę z tym, żeby odsłuchać "Lost in fractal dimension" na prawdziwym CPC" :) Zaczynam rozglądać się za CPC 6128, ale jak już jest, to ceny ściągają mnie na ziemię.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #26 dnia: 2019.02.17, 12:10:33 »
Cholercia nie znam tych programów. Pliki JAR kojarzą mi się z aplikacjami JAVY do starych telefonków.

Czy jak wydzielasz plik z DSK to zaznaczasz w opcjach by robił to z nagłówkiem czy bez, bo to ważne. Pliki binarne muszą być z nagłówkiem. Bez niego komenda RUN" próbuje go traktować jak plik Basica zapisany jako plik tekstowy, i komp jest zdziwiony że długość linii się nie zgadza, więc wyświetla komunikat "Direct command found"

A skoro 6128 drogie, to może taniej DDI od Zaxona kupić?

Chyba muszę sprawdzić jak sobie z taką konwersją poradzi emulator JavaCPC.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #27 dnia: 2019.02.17, 20:09:21 »
Tak, JAR to plik JAVA. W Windowsie zachowuje się tak, jakby to był zwykły EXE. Najważniejsze, że działa :).
Wreszcie zadziałało "Breaking Baud". To demko po pierwszym bloku zmienia sposób wczytywania, i jest to sposób zdecydowanie bardziej wymagający jeśli chodzi o jakość sygnału, niż standardowe wczytywanie. Po ustawieniu odpowiedniej głośności metodą prób i błędów, demko zaraz po pierwszym bloku zaczęło wyświetlać grafiki, a chwilę później pojawiła się muzyka. Wszystko wskazuje na to, że przy wcześniejszym ustawieniu głośności, wczytywanie leżało i kwiczało od samego początku tej "trudniejszej" sesji. To dość mało intuicyjny problem, zważywszy na fakt, że programy, które wczytują się "normalnie", nie stwarzały żadnych problemów. Tak czy inaczej demko jest całkiem fajne, choć tak jak napisałeś, w sumie opiera się tylko na obrazkach i muzyce.
"3D meets the aging bits" nadal zachowuje się tak samo, a ponieważ ono wczytuje się "normalnie" i bez błędów, to obstawiam, że jednak problem jest w tym, że nie działa ot tak przerzucone na wersję magnetofonową. Jeśli chodzi o nagłówek, to w DiskTool jest jakaś opcja "Add / Remove AMSDOS Headers", ale jej zaznaczenie raczej zmniejsza nieco plik wyjściowy (więc chyba działa Remove), i program po wczytaniu pokazuje jakby zrestartowany interpreter BASIC'a.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #28 dnia: 2019.02.17, 21:23:48 »
Zapytam na angielskim forum czy ma ktoś na kasecie to demko 22K.
A może na dyskietce jest tam jeszcze jeden ukryty plik. Hmmm.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #29 dnia: 2019.02.18, 13:35:43 »
Mam odpowiedź:  "3D meets the aging bits" powinno chodzić także z taśmy, ale wymaga 128K.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)