Autor Wątek: Pióro świetlne  (Przeczytany 3226 razy)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Pióro świetlne
« dnia: 2015.02.04, 10:46:04 »
W nowym odcinku "The Spectrum Show" autor prezentuje w działaniu pióro świetlne. Podczas rysowania ekran TV często migocze na co autor zwraca uwagę. Nigdy nie miałem pióra świetlnego, ale pamiętam że w latach osiemdziesiątych było to popularne urządzenie, chyba nawet w polskiej prasie były opisy jak takie pióro zrobić samemu. Czy rzeczywiście podczas rysowania ekran TV tak bardzo miga? To stawia pod znakiem zapytania przydatność pióra do swobodnego rysowania.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Pióro świetlne
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.02.04, 17:04:07 »
Teoretycznie pozycję pióra świetlnego na ekranie powinno się dać ustalić na podstawie pomiaru czasu od początku ramki ekranu do pojawienia się impulsu na diodzie światłoczułej (PIN).

W prezentowanym programie wydaje mi się, na podstawie tego co widzę, że jest zastosowana inna metoda.
Jest wyświetlane na chwilę białe pole na ekranie, a potem coraz mniejsze jasne pola i sprawdzanie kiedy pojawi się impuls na diodzie PIN.
Ta metoda być może sprawdziłaby się nawet w przypadku monitora LCD.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Pióro świetlne
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.02.04, 21:22:14 »
chyba nawet w polskiej prasie były opisy jak takie pióro zrobić samemu.
Fototranzystor (ja miałem cięty BCAP78) w układzie Darlingtona z tranzystorem, opór oidp 470 łomów, bateria 6F22, jack i w ear.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Pióro świetlne
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.02.04, 22:43:54 »
Bajtek 2-85 str27. - jest schemat. A także w Mikrobit z 1986 na str. 15. :)

A to mruganie to może z powodu innej częstotliwości odświeżania w PAL niż w telefonku który to filmował. Albo program rysuje np rameczkę w innym miejscu lub wielkości przy każdym ruchu pióra zanim zatwierdzi się aktualny rozmiar, stąd to mruganie przy ruchu piórem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Pióro świetlne
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.02.04, 23:57:57 »
A także w Czeskim Radio A6/86 (patrz załącznik) a dwa czy trzy inne schematy są stronie Velesofta :)
Machines should work. People should think.