Autor Wątek: [Sonda] Nośniki - kasety  (Przeczytany 14600 razy)

mad1

  • **
  • Wiadomości: 86
[Sonda] Nośniki - kasety
« dnia: 2014.03.20, 21:13:57 »
Chciałbym się od was dowiedzieć  jaką macie opinię o kasetach Stilon, która to firma wczasach swojej świetności produkowała (choć epizodycznie) również kasety VHS oraz dyskietki.
Czy w ogóle używaliście tych kaset? jeśli tak jak dużą część kolekcji wam one zajmowały? jaki typ kasety Stilon był wg was najlepszy? Powiedzcie też jakie marki innych kaset dobrze się wtedy spisywały.
« Ostatnia zmiana: 2014.03.20, 22:39:30 wysłana przez mad1 »

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Nośniki - kasety
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.03.20, 21:31:26 »
Używałem kaset Stilon - raczej marne. O wiele lepiej sprawowały się konkurencyjne "Wiskord", ale najlepiej "dewizowe" żelazowe (np. Basf). Chromowe też były dobre (bo takie dostałem).
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Nośniki - kasety
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.03.20, 21:37:20 »
Używałem  kaset Stilon  nie miałem powodów do narzekania były to C60 miałem ich chyba z 40 sztuk każda nagrana z maxymalną ilością programów czyli ile wlazło ;D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Nośniki - kasety
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.03.20, 22:18:41 »
Często też kupowało się tanie kasety z bajkami czy mało popularnymi wykonawcami.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.03.20, 23:31:18 »
Miałem parę takich bajek, miały po 15-20 min na stronę a po kilkukrotnym nagraniu dźwięk był wyraźnie słabszy.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.03.22, 07:27:29 »
Pamiętam przed feriami zimowymi w roku 1988 - znajomy handlujący na krakowskiej giełdzie "Pod Karlikiem" przyniósł mi całe pudło kaset z grami do Atari.
Miałem możliwość skopiowania sobie każdej gry jaką tylko chciałem, ale nie miałem kaset, a nie stać mnie było na wizytę w Pewex'ie
i zakup większej ilości.
Byłem nastoletnim dzieciakiem. Rodzice późno mnie mieli (więc byli "starej daty") - trudno im było wytłumaczyć, że te kasety są mi potrzebne jak powietrze.     

No i zdarzył się cud!
Mianowicie spotkałem KSIĘDZA!  :-))))))))))))

He he he wiem, że to brzmi jak wypowiedź nie z tego forum, ale tak właśnie było.
Wieczorem wracał z "kolędy" i go spotkałem na osiedlu.  Zapytał czemu jestem taki smutny. Powiedziałem mu, że potrzebuję nowych kaset jak powietrza :-)

To był ksiądz z naszej parafii, mój katecheta. Znał mnie doskonale i wiedział, że jestem maniakiem komputerowym :-)
Zapytał tylko ile mi tego trzeba i powiedział, że na drugi dzień będzie miał polskie kasety w bardzo dobrej cenie

Oczywiście udało mi się załatwić już na drugi dzień kasę od rodziców bo co mieli powiedzieć skoro wdałem się w kontakty handlowe z
księdzem? Kupiłem od niego 40 sztuk "Stilonek". Miałem nośniki aby w ferie zimowe posiedzieć i zrobić kopie.


 to były te już z nowej partii czyli różowe i bez logo znaku jakości "1"
czyli dokładnie te:



Te kasety były naprawdę dobrej jakości - przynajmniej idealne do mojego Atari, ale nie nagrywałem ich wiele razy. Były raczej używane do jednokrotnego zapisu jako archiwum.
Nie wiem zatem jakby się spisywały przy wielokrotnym zapisie. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne. Także nośnik przy inspekcji "na oko" wyglądał ładnie, bez jakichkolwiek przebarwień czy też skaz.
Pamiętam, że kupiłem je po cenie około 25% ceny kasety BASF 60 w Pewex'ie.

Wcześniej byłem bardzo nieufny wobec polskich kaset gdyż znajomy strasznie źle się wypowiadał na temat tych starszych "Stilonek" - czyli tych w kolorze malinowym i ze znakiem jakości "1"  - próbował ich używać do ZX Spectrum i jak twierdził były beznadziejne.



Jak twierdził - te kasety to był straszny "szajs".  Nie wiem czy miał je nowe czy po prostu ściągnął z półki z muzyką i nagrał po raz wtóry.


Natomiast na pewno paskudnej jakości (z mojego doświadczenia)  były kasety produkcji WISKORD Szczecin czyli "Superton'y"



Kasety te już po otwarciu i przyjrzeniu się nośnikowi - nie wzbudzały zaufania. Skazy, przebarwienia.
Po kilkukrotnym nagraniu pojawiały się "dziury" w zapisie. Tragedia!
 


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.03.22, 15:22:26 »
Ja używałem Ferrum Forte, bo takie były najłatwiej dostępne.
To znaczy był na osiedlu sklep dla górników :) Ale kasety można było kupić normalnie - nie na górnicze talony.

A kasety we współpracy z Kapralem, a później MK 250 sprawowały się bez problemów, nawet przy kilkukrotnym nagrywaniu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.03.22, 16:29:15 »
a ja napisze tak - ostatnio miałem okazję wczytywac programy po wykonanych naprawach  moich spectrumów. Po 15 latach leżenia w piwnicy (różnie tam bywa - z reguły zmiany temperatury, wilgoć itp)  - stilonówki i reszta wsczytuja sie bez problemu...
Zauwazyłem kilka egzemplarzy - zwłaszcza zachodnich, które bez przewijania - po takim czasie się po prostu przemagnesowały :). Ale ze stilonówkami - a jest ich trochę - jakos nie zauwazyłem problemu.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.03.22, 22:12:47 »
Były też specjalne kasety komputerowe wspomnianego już Wiskordu. Chyba nawet chromowe ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.03.23, 20:12:56 »
Andy, ale ja nie wiem czy Ty pisząc o taśmach chromowych nie masz czegoś innego na myśli.

Chromówki absolutnie nie nadawały się do używania w magnetofonach, w których nie było możliwości
zmiany prądu podkładu. Chyba, że używałeś do zapisu/odczytu - decka od wieży, który miał taki przełącznik.

Generalnie ani w magnetofonach firmowych Commodore ani Atari nie było możliwości zmiany typu tasmy - były
one przeznaczone do pracy z żelazówkami i próba zapisu na taśmie chromowej kończyła się nagraniem paskudnej jakości,
zbyt cichym, zbyt zaszumionym, a jeśli wcześniej coś było na tej taśmie nagrane to raczej nie zostało wykasowane i miksowało się
z nagraniem późniejszym. 
To samo działo się w przypadku magnetofonów podłączanych do Spektrusiów czyli popularnych Grundingów, Kasprzaków, Kaprali
itd.
Dlatego głowę sobie bym dał uciąć, ze na pewno żadna firma nie produkowała kaset komputerowych z taśmami o podłożu chromowym.
Zresztą także głowę bym sobie dał odjąć, że w tym czasie w PRL nie było producenta kaset magnetofonowych z nośnikiem chromowym.

 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

mad1

  • **
  • Wiadomości: 86
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.03.23, 20:55:40 »

Zresztą także głowę bym sobie dał odjąć, że w tym czasie w PRL nie było producenta kaset magnetofonowych z nośnikiem chromowym.

Hm.. produkowali chromówki... choć podejrzewam że mało kto miał z nimi doświadczenie.





Dla zainteresowanych wszystkie typy kaset Stilon http://www.c-90.org/catalogue/tapes/Stilon

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.03.23, 21:11:28 »
Są tam również skatalogowane kasety Unitry :)
Ale niestety Wiskordu nie ma.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.03.23, 21:12:36 »
No to już bym musiał poddać się dekapitacji... coś zbyt łatwo tą głowę na pieńku położyłem :-)

I właśnie chciałem dodatkowo wyrazić wielkie zdziwienie bo zobaczyłem taśmę typu IV czyli METAL! produkcji
Stilon Gorzów


 
Ale później przeczytałem komentarz pod spodem.. że to jest oczywiste oszustwo...
http://www.c-90.org/catalogue/tapes/Stilon/Stilon%20Metal%20Quadro/0
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

mad1

  • **
  • Wiadomości: 86
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.03.23, 21:23:59 »
Są tam również skatalogowane kasety Unitry :)
Ale niestety Wiskordu nie ma.

http://www.c-90.org/catalogue/tapes/Superton

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.03.23, 21:39:42 »
O, fakt, są :)
Tak czy siak - ja nigdy nie widziałem polskich chromówek na własne oczy. A dotykałem raptem kilku modeli polskich magnetofonów, który by je obsługiwały - raptem kilka modeli z górnej półki. Z tego co pamiętam, przełączanie Fe/Cr odbywało się automatycznie - na podstawie drugiej dziurki na grzbiecie kasety, obok dziurki od blokady nagrywania.