Autor Wątek: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK  (Przeczytany 57959 razy)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.01.13, 19:58:06 »
Yerzmyey, wszystko co napisałeś, wiem. Nie zrozumiałeś mojego pytania - ja napisałem, że "większość chce włożyć (tę kartę) w miejsce (oryginalnego) AY3-8912, (a nie 8910)". Układy namierzyłem, mogę pokusić się o zrobienie tej karty. Jej cena ze scalakami powinna oscylować w granicy 100-150 zł w zależności od liczby chętnych.
Ty jako twórca muzyki dostajesz za free, o ile będziesz mi podsyłał swoje produkcje, które na tym zrobisz... :)
« Ostatnia zmiana: 2012.01.13, 20:00:55 wysłana przez Duddie »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.01.13, 20:00:55 »
No to nie jest źle o ile nie musiałbym sam tego instalować do środka ;)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.01.13, 20:16:08 »
Zastanawiam się, jakby zrobić tę kartę wtykaną w miejsce oryginalnego AY. Może być problem z miejscem pod obudową, ale może się uda? Muszę pokombinować.
Zastosowany układ CPLD (ATF lub EPM) jest trudnodostępny, ja bym zastąpił go czymś innym. EPM3xxx albo XC95xx. O ile Velesoft udostępni plik źródłowy do przekompilowania....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.01.13, 20:45:53 »
Z tego co się doczytałem w nocie katalogowej, YM2203 jest zgodny programowo z AY, więc w moim rozumieniu jeśli sie poprostu podepnie 1szt YM w miejsce AY to powinien on działać dokładnie tak samo jak AY. Generator FM to poprostu oddzielny blok w układzie działający na dodatkowych portach dający dodatkowe możliwości ... poprawcie mnie jeśli się mylę ... i w moim rozumieniu da się nim zastąpić też małego AY montowanego np w ZX SPectrum 128 +2 stosując inną przejściówkę  ... kurcze mam taką cichą nadzieję :-) bo jeśli tak, to ja też się chce załapać na Turbo sound ... hmm nawet 2x :-) moja 48 też by pewnie chciała ładniej zagrać... przedstawiona przez Yerza opcja jest jako wymiana AY a oczywiście można by zrobić przelotową przystawkę zapinaną na złącze krawędziowe ... i taki pomysł mi by sie chyba bardziej podobał ... hmm zapinał ktoś AY od spectrum 48 pod spectrum 128 ?? jak się to zachowuje ?? czy oba AYgreki grają ?? bo ja niestety nie mam AY zapinanego na złącze krawędziowe , w 48 mam go wbudowanego na stałe wraz z roższerzeniem pamięci 80kb

Ja tak podpinałem zewnętrzny ay do +128 i zewnętrzny grał ale nie podpinałem wewnętrznego więc nie potwierdzę.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.01.13, 20:46:00 »
Pytanie tylko jakie byłby koszty przesyłki i ew. cła (bo zdaje się na kompnenty elektroniczne jest jakieś cło)...

Zamawiałem sporo rzeczy poprzez Allexpress - również elektronikę - i nigdy nie płaciłem żadnego cła.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.01.13, 20:50:01 »
Ja tak podpinałem zewnętrzny ay do +128 i zewnętrzny grał ale nie podpinałem wewnętrznego więc nie potwierdzę.

chodziło mi o to czy oba AY-grek grały równocześnie , wewnętrzny i ten podpięty na złączu krawędziowym ... ale skoro ten na krawędziowym grał to wewnętrzny pewnie też ... zastanawiałem sie czy jeden drugiemu poprostu nie przeszkadzał ...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.01.13, 20:51:59 »
jutro to przetestuję jak znajdę czas.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.01.13, 22:27:58 »
Po co sie tak ograniczac, lepiej wziac od razu YM262  :D
Ale zeby obnizyc koszty produkcji to ja sie tez wpisze na TFM.
Tylko trzeba pamietac ze poza 2203 potrzebny jest jeszcze przetwornik 3014, bo 2203 wypluwa sample. Jak ktos ma starego Blastera w domu, albo Adliba to moze poszukac na karcie tych ukladow.
Ogolnie to sa uklady PCeteowo, swiat zx to bzyczek i AY.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.01.14, 10:06:37 »
Gryzor, pamiętam o D/A. Właśnie zamawiam komplety scalaków, powstanie 10-15 kart. Czekam na Wasze sugestie odnośnie samej płytki i montażu.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.01.14, 11:39:27 »
Ja proponuje zrobić to jako odrębny moduł zapinany na złącze krawędziowe, myślę że wtedy będzie zainteresowanie więkrze.
bo i bez problemu 48 zagra, +2, +3 ... ew. można by było zaprojektować nową płytkę pod divIde z złączem szpilkowym, aby nowy moduł generatora dzwięku był zapinany nad płyką divIde, zaprojektować taką mini wieżę z interfejsów ... nie szeregowo, lecz piętrowo ... Duddie co ty na to ?? to tak przy okazji modernizacji divIde. Zrobić płytę bazową z divIde z wyprowadzonym kompletnym wyjściem wszystkich sygnałów z złącza krawędziowego na złączu szpilkowym. poszczególne nowopowstałe interfejsy zapinać jeden na drugiego piętrowo.
« Ostatnia zmiana: 2012.01.14, 11:46:55 wysłana przez bhpjean »
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.01.14, 12:23:11 »
A mnie się podoba koncepcja instalacji wewnętrznej. Szczerze mówiąc to ja najchętniej DivIDE też bym zapakował do środka tak, żeby na zewnątrz wystawało tylko to, co musi wystawać ;)

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.01.14, 14:23:09 »
Owszem ... koncepcja dobra ... ale ja do mojego plusa nie wiele już wcisne ... hmm z gumiakiem sprawa ma się jeszcze gorzej ... a z +2 nie śniło mi sie aby wywalić magnetofon , chociaż dało by to masę miejsca ... i myślę że więkrzość tak myśli ... po za tym nie każdy potrafi wylutować sobie chipa z 40 nogami , nawet wprawiony lutowacz może mieć z tym klopoty nie dysponując odpowiednim sprzętem ... czasami lutownica i odsysacz to mało ... swego czasu pracując na warsztacie elektronicznym w TP miałem dostęp do sprzętów na których wymiana chipsetu na płycie głównej od PC była pestką , niestety domowego warsztaciku nie stać aby wywalić 20 i więcej kawałków na takowy sprzęt. a do złącza krawędziowego każdy sobie cóś takiego zapnie...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.01.14, 14:24:37 »
Jean:

> Z tego co się doczytałem w nocie katalogowej, YM2203 jest zgodny programowo z AY, więc w moim
> rozumieniu jeśli sie poprostu podepnie 1szt YM w miejsce AY to powinien on działać dokładnie tak samo jak AY.
-------------------
Z tego, co rozumiem, to nie. Ponoć musi być dodany "interface".

> zapinał ktoś AY od spectrum 48 pod spectrum 128 ?? jak się to zachowuje ?? czy oba AYgreki grają ??
-------------------
Ja podpinałem i grają oba na raz.

> zastanawiałem sie czy jeden drugiemu poprostu nie przeszkadzał ...
-------------------
Nie, bo to są te same porty i te same układy.
Co innego TSFM - tu po prostu nie wiem.

> Ja proponuje zrobić to jako odrębny moduł zapinany na złącze krawędziowe, myślę że wtedy będzie zainteresowanie większe.
---------------------
JEŚLI to by faktycznie działało (i było 100% kompatybilne z oryginalnym TSFM podpinanym pod port AY, to całkowicie się zgadzam. Też daleko bardziej wolałbym interface wrzucany na ZX-bus. (Oczywiście - przejściowy/przelotowy).




Duddie:

> Yerzmyey, wszystko co napisałeś, wiem. Nie zrozumiałeś mojego pytania - ja napisałem, że
> "większość chce włożyć (tę kartę) w miejsce (oryginalnego) AY3-8912, (a nie 8910)".
---------------------
A to przepraszam.
I faktycznie - Nedo sprzedaje tylko na wejście "dużego" AY.

> Jej cena ze scalakami powinna oscylować w granicy 100-150 zł w zależności od liczby chętnych.
------------------
Eee, to niedużo.

> Ty jako twórca muzyki dostajesz za free, o ile będziesz mi podsyłał swoje produkcje, które na tym zrobisz... :)
-------------------
No tak to nie może być. :)





MAT:

> No to nie jest źle o ile nie musiałbym sam tego instalować do środka ;)
------------------
Obawiam się, że właśnie na tym to polega.
A co? Duddie sugeruje, że to można puścić przez ZX-bus?
Nie ukrywam, że byłoby to doskonałe rozwiązanie. Chociaż nie wiem, czy AY na płycie nie będzie w tym czasie wydawał jakiegoś pierdzenia (jak puszcza sie muzykę TSFM bez podłączonych układów, to słychac jakieś pierdzenie).

> A mnie się podoba koncepcja instalacji wewnętrznej.
----------------------
Napewno "czyściej", ale nie ukrywam, że ja to za głupi na to jestem. To znaczy.
U siebie dałem TSFM wewnętrznie, ale Yamahę miałem nie lutowaną, tylko "wtykaną" do gniazda.
Poza tym komputer jest w obudowie ATX, więc było na to miejsce.




Gryzor:

> o co sie tak ograniczac, lepiej wziac od razu YM262  :D
-----------------
Nie wiem, co to jest i jakie są możliwości, ale pamiętaj, co powiedział MAT: TSFM jest już oprogramowane, ma też edytory. To jego zaleta.




YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.01.14, 14:25:27 »
Owszem ... koncepcja dobra ... ale ja do mojego plusa nie wiele już wcisne ... hmm z gumiakiem sprawa ma się jeszcze gorzej ...

No więc właśnie.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.01.14, 14:30:27 »
Duddie:

nie wiem, czy sprzedajesz za granicę, ale jeśli któryś z koderów przerobi programy na TAP, to mogę zareklamować na WOS i pewnie ilość zamówień by się zwiększyła.

Albo po prostu posbierać kawałki z dyskietek (images TRD/SCL) i wypuścić nawet najprostsze składanki z tymi muzykami.