Autor Wątek: Dzień dobry.  (Przeczytany 10619 razy)

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Dzień dobry.
« dnia: 2016.09.21, 09:10:22 »
Dzień dobry wszystkim.
Mam na imię Artur i też jestem uzależniony. I choć za kilka dni stuknie 43 latek i wokół wszyscy już dawno pozbyli się swoich ośmiobotowców  i  patrzą czasem jak na wariata, to nadal  pamiętam mój pierwszy kontakt z komputerem.  TIMEX 2048 w szkole, magnetofony i zielone Neptuny 156 (notabene sami je naprawialiśmy, fajne monitory), dźwięk wczytywanych gier i programów, copycopy nagrany z radia i jedyna stacja fdd chyba 3000, ta z dwoma napędami. To było coś wielkiego, przynajmniej dla mnie. Moim własnym pierwszym komputerem było ATARI 800 XE, bez stacji niestety, potem skok do XT z prockiem V20 super turbo 12 MHz, 640 KB pamięci i dwa napędy 360 KB. Jakiś czas później dowiedziałem się że znajomy ma jakiegoś truposza z Niemiec przywiezionego, okazało się że to skrzynia z dyskiem twardym Fujitsu 20 MB, mfm - dwie pocięte taśmy które pół nocy lutowałem i nad ranem okazało się że mam prawdziwego twardziela. Po potraktowaniu go programem do kalibracji głowic okazało się że wyciąga niesamowite 117 KB/s. Potem już się potoczyło, kolejne grzyby.  Teraz rodzina, praca i... zaczynam wracać do starych dobrych czasów.  Emulacja na RaspberryPi to troszkę nie to, Odroid Xu4 juź ma moc, ALE to wciąż nie to. Aktualnie mam ATARI 65 XE (swój komputer niestety sprzedałem, za MILION złociszy i do dziś żałuję, zwłaszcza kilkunastu kilogramów literatury).  Do ATARI zakupiłem u Lotharka czytnik kart SD i właśnie czekam na niego, pójdzie do wnętrza mojego XC12. C64C - dobudowałem do niego reset, przełączany klawiszem restore JiffyDos, s-video, czytnik kart sd zakupiony.  Gramy z dziećmi czasem na dwa jojsticki, zabawa jest niesamowita, ale zauważyłem, że lepiej się bawię lutując w nim i ucząc się czegoś nowego niż grając.  Aktualnie czekam na MixSIDa, kolejne gniazdo wlutuję w obudowę po modulatorze tv.

Ufff, ściana tekstu. Aktualnie szukam kolejnych komputerów, idealnie byłoby właśnie upolować przedstawiciela rodziny Sir Cliva. Nie wiem czy będę go modyfikował, przecież to świętość  ;)  Mam nadzieję, że pozwolicie się tu troszkę porozglądać i nie zbesztacie zbyt mocno, zwłaszcza gdy palnę jakąś głupotę spowodowaną brakiem wiedzy.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.09.21, 09:15:36 »
Cześć. Witamy wśród uzależnionych ;)

PS. Miałem podobnego XT z szybkim procesorem 12Mhz! Można było pograć w AnotherWorld na czterech flopach 5.25, chociaż oficjalnie wymagało AT. :)

PS2. Spectruma napewno będziesz modował, choćby po to aby połączyć go z telewizorem przez chinch, a nie złączem antenowym, celem poprawy jakości obrazu. Wszystko znajdziesz na forum. Miłem lektury.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.09.21, 09:18:40 »
To był komputer firmy BIM, metalowa, pancerna leżąca obudowa, którą otwierało się jak klapę w Warszawie. Jeśli jest tu ktoś ze Szczecina, pamięta pewnie komis na Placu Grunwaldzkim.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.09.21, 09:18:52 »
Witaj!
Dzięki za obszerny wstęp, fajnie się to czyta, zwłaszcza, jak człowiek da sobie sprawę, ilu ludzi miało podobne "przejścia" :D
I nic się nie przejmuj, pisz co chcesz, oczywiście po przeczytaniu regulaminu, to zawsze pomaga ;)

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.09.21, 09:23:02 »
Cześć. Stara miłość nie rdzewieje - powiadają.
Czuj się jak wśród swoich, a ZX Spectrum pozwalamy modyfikować  :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.09.21, 09:39:15 »
Witaj!
Historia podobna do mojej... W szkole w 1986r. kontakt z ZX Spectrum z Neptunami i MK232, polskie LOGO, w domu w 1987 r. Atari 65XE z PEWEXu.
Ja swój pierwszy komputer - ATARI 65XE+XC12 też sprzedałem w 1989 r., zbierając kasę na Javę 350 Sport... Poszedł za wschodnią granicę.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.09.21, 09:50:02 »
Cześć Artu2tu :)

Fajnie, że dołączyłeś do grupy wsparcia uzależnionych :D.
Ja zacząłem przygodę z grzybami dopiero od 386SX i też bez HDD. Dopiero po długim czasie uzbierałem na twardziela 60MB ATA. Co to była za pojemność :).

BTW. Henning wysłał już aktualny batch MixSIDów (19.09). Już się nie mogę doczekać :). Mam zaplanowane dwa zestawy stereo, old & new SIDy :).

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.09.21, 09:54:30 »
Witaj

Ja też zamieniłem spectrusia własnej roboty (składak) na PCta 286 chyba w 90 roku poprzedniego stulecia ale
sentyment został i jestem tutaj.
Też miałem Jawę TS350 (czarna) trochę mnie obwiozła :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.09.21, 10:26:57 »
Witaj!
Dzięki za obszerny wstęp, fajnie się to czyta, zwłaszcza, jak człowiek da sobie sprawę, ilu ludzi miało podobne "przejścia" :D
I nic się nie przejmuj, pisz co chcesz, oczywiście po przeczytaniu regulaminu, to zawsze pomaga ;)

Obawiam się, że ja tak mogę długo, bo i przygód ze sprzętem miałem sporo - chociażby najcichszy dysk twardy świata, najcichszy, bo silnik się nie kręcił, dopóki go nie rozpędziłeś... kombinerkami. Praca w dwóch sklepach komputerowych, zarządzanie sprzętem i siecią w pewnym zakładzie pracy, domowe robótki... Muszę poszukać jakiegoś wątku w którym można takie śmiesznostki opisać.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.09.21, 10:30:19 »
Cześć.

Wątku nie musisz szukać - to jest Twój wątek, w którym możesz się dzielić z innymi swoimi wspomnieniami ;-)

Dla ciekawości - zbierasz sprzęt, czy też robisz coś na nim więcej, niż tylko granie/oglądanie dem?

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.09.21, 11:19:08 »
Zasadniczo, to od zawsze zajmowałem się sprzętem (amatorska naprawa, przeróbki na własny czy kolegów użytek - tylko że to było dawno temu i przyznaję że teraz to tylko mogę powspominać, i podziwiać cudeńka jakie ludzie potrafią teraz zaszyć w jednym scalaku). Jeśli chodzi o programowanie (domyślam się, że chodzi Ci o dema czy gry) to moja wiedza była i jest niestety zbyt mała. Owszem,  na ATARI wczytywało się iron debuggera i szukało w assemblerze pętli z kolizjami, na pierwszych pc optymalizowało się do znudzenia autoexeca i configa, wyrywało robalom nóżki i skrzydełka (delvin, ripper - jeden kilobajt to był duży robal, nie to co teraz) by nie szalały na wolności, potem pilnowało się sieci i userów, pisało proste skrypty w Bashu, ale programistą nie jestem. Mam jednak zamiar w końcu się czegoś nauczyć, jak będę miał troszkę więcej czasu, kiedyś.  Mój cel?  Propagowanie retro wśród ludzi których znam,  pokazywanie że warto.   Udało mi się wkręcić mojego byłego szefa i kolegę z roboty, właśnie szykuję żonie wychodne, a koledze zestaw gier na dwa dżoje i dema. Piwo też będzie. 
Ostatnio zupełnie przypadkiem szef budowlańców którzy u nas coś tam remontują wygadał się że kiedyś miał C64, 110 [V] NTSC. Zupełnie nieznany człowiek, a kilkanaście minut rozmowy minęło tak szybko, wspomnienia, gość zaczął kombinować gdzie może być ten sprzęt by go odkurzyć. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało pompatycznie i wzniośle (lub po prostu śmiesznie i żałośnie) - chyba dopadł mnie kryzys wieku średniego ;)   Na ferrari czy porsche mnie nie stać, osiemnastek rwać nie będę.  Kolekcjonować sprzęt jednak mogę, czasem w coś zagrać, popodziwiać kunszt zawarty w demach, muzyce.  Zarażać ludzi szacunkiem do myśli technicznej sprzed kilkudziesięciu lat.

Znowu wyszła ściana, o czternastej do roboty, będziecie mieć w końcu spokój. Boję się jednak, że jak już coś z ZX upoluję, wciągnę się jeszcze bardziej, może nawet coś z tego wyjdzie. Właśnie wpadłem na szatański pomysł, by odwiedzić mojego pierwszego nauczyciela informatyki, może został jakiś TIMEX?

 

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.09.21, 11:27:35 »
Boję się jednak, że jak już coś z ZX upoluję, wciągnę się jeszcze bardziej,

I zobaczysz, że warto! Dzięki za kolejną "ścianę" tekstu, fajnie się czyta.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.09.21, 12:48:11 »
Fajna historia. Też miałem Timexy w szkole, w domu Atari, Spectrum pożyczane od kumpla, potem je sprzedał i też kupił Atari, które zmienił na Amigę 500. Było coś zawsze w Spectrum co mnie "czarowało", żaden emulator na RP pomimo obrazu żyletki na dużym LCD tego dla nie ma. Aczkolwiek - nie można mu odmówić łatwości użytkowania.

I wiecie co, miałem kiedyś Atari, sprzedałem, kupiłem teraz Atari, a głównie włączam z synem Spectrum i Amigę. Co prawda te wszystkie ZX'y z podpisu zaczęły zajmować sporo miejsca, ale - od czego ma człowiek duże szuflady :P
dużo sprzętu mało czasu.

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.09.23, 09:32:47 »

BTW. Henning wysłał już aktualny batch MixSIDów (19.09). Już się nie mogę doczekać :). Mam zaplanowane dwa zestawy stereo, old & new SIDy :).

Cześć!

Właśnie mam w rekach swoj kit MixSIDa, piękne PCB, jakby tam namalować cycki to mógłbym się znów zakochać.
Jednakże odrobina nieufności się przydała: zamiast 22nF dostalem 10nF... Sprawdzam dalej, ciekawe czy gal jest sprawny.

Ale płytka to pierwsza klasa.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry.
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.09.23, 09:42:53 »
Do mnie też dotarły kity. Dokładnie to przesyłka pojechała do zaprzyjaźnionego elektronika, bo ja to mogę sobie co najwyżej kabel przylutować ;). Niestety nie widziałem płytek, ale wierzę na słowo :D. Nie mogę doczekać się już odsłuchu tego stereo :)