Autor Wątek: V6, COVID i ja ;)  (Przeczytany 4605 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
V6, COVID i ja ;)
« dnia: 2020.12.30, 12:24:23 »
W związku z obecną sytuacją od chyba trzech miesięcy pracuję z domu. Nie znaczy to, że mam mniej roboty, ale w tym czasie kiedy firmowej roboty nie mam mogę się zająć innymi rzeczami niż pracując z firmy. No i zająłem się ;)

Wymyśliłem, że w ramach "rozpoznania walką" mojej ulubionej platformy czyli V6Z80P/OSCA napiszę sobie coś więcej niż jeden prosty efekt. Padło na nasze stare demo na SAMa Coupe - The Lyra 3. To, co mi wyszło nazwałem "The Lyra 3.1" - co do zasady nie jest to nic nowego, bo właściwie większość efektów wygląda tak jak na SAMie z oczywistymi zmianami typu różnica w liczbie kolorów, rozdzielczości itp. Cały projekt pozwolił mi lepiej zrozumieć platformę i niektóre mechanizmy, których wcześniej nie używałem. Pokazał mi też, że wspomaganie sprzętowe powoduje, że mimo znacznie większej ilości danych do obrobienia (256 kolorów to 1 bajt na piksel czyli 64 kilo na ekran w porównaniu do 24 kilo na SAMie) da się te same efekty uzyskać "zjadając" znacznie mniej zasobów sprzętu - w większości części wykonanie efektów graficznych zajmuje 20-30% ramki :)

W razie jakby któryś z (trzech? ;)) forumowych posiadaczy V6 chciał sobie "demo" odpalić na fizycznym sprzęcie paczka w załączniku.
Dla całej reszty filmik do pooglądania: https://www.youtube.com/watch?v=rPGCTgKlmN8
Filmik zgrywany telefonem z ekranu starego monitora - tak, monitor jest podrapany, tak ma świecący piksel w okolicy środka ekranu ;) Jak w końcu wypracuję jakąś sensowną metodę zgrywania RGB to może wrzucę filmik w porządnej jakości ;)

I to tyle - chyba jeden z niewielu pozytywnych efektów epidemii... Jak mówi moja żona - jakby nie covid to na pewno bym tego wszystkiego nie zrobił ;)

edit: W związku z tym, że forum przy próbie dodania 1.5 mega załącznika mówi, że błąd, póki co paczka tutaj: https://drive.google.com/file/d/1SrAR0ZFGBZuDXsENH42wmAVLYXHB4aVh/view?usp=sharing

edit 2: Oczywiście nie pomyślałem... dla porównania oryginał na SAMa można ściągnąć tu: https://www.speccy.pl/archive/prod.php?id=22 a filmik z dema ktoś wrzucił tu: https://www.youtube.com/watch?v=XZnyMJzKIdY
« Ostatnia zmiana: 2020.12.30, 12:35:00 wysłana przez matofesi »

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.12.30, 12:55:10 »
dzięki mat za podzielenie się TL w wersji na V6Z80! Fajnie to wyszło (patrząc na YT)

Pewnie jestem jednym z tych trzech, który to obejrzy na oryginalnym sprzęcie.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.12.30, 12:57:22 »
Jestem drugim z trzech, ale u mnie nie działa  :( A dokładniej działa źle. W pierwszej części gwiazdy stają się poziomymi pasami i nie mogę przejść do następnej części.

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.12.30, 12:59:29 »
No i cudnie! To teraz nowa produkcja na zx? :)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.12.30, 13:01:38 »
Jestem drugim z trzech, ale u mnie nie działa  :( A dokładniej działa źle. W pierwszej części gwiazdy stają się poziomymi pasami i nie mogę przejść do następnej części.

Dziwne... A masz OSCA w wersji 675 i FLOS 614? No i podłączenie video SCARTem po RGB? Bo nie wiem jak się zachowa na starszej wersji oraz w trybie VGA.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.12.30, 13:06:05 »
Mam OSCA 674. Nie wiedziałem, że jest nowsze. Pozostałe warunki spełniam, tzn. FLOS 614 i RGB przez SCART. Sprawdzę później, czy uaktualnienie pomoże.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.12.30, 13:25:14 »
Nie pamiętam już co było zmienione przy przejściu 674->675. Dodałem w kodzie kontrolę wyjścia video i wersji OSCA - teraz się nie zapuści jak jest źle ;)

edit: Hyh... żeby było śmiesznie to aktualna wersja to 676 ;) I już wiem czemu pierwsza część nie rusza na 674:
Video Interrupt can be enabled via normal “sys_irq_enable” port

Wcześniej trzeba było chyba jeszcze jakieś czary-mary zrobić, żeby się przerwania włączyły.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.12.30, 17:59:41 »
Działa. Wgranie nowszego OSCA oczywiście pomogło.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.12.30, 21:09:30 »
I dzięki zwróceniu uwagi przez Sir Davida właśnie wgrałem na Drive'a poprawioną wersję w której scrollery w części 4 (licząc od 0) i 6 chodzą płynnie a nie szarpią co kawałek ;)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.12.30, 22:09:15 »
Nooo, teraz działa jeszcze lepiej :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.01.20, 10:08:12 »
Jakby ktoś chciał obejrzeć w trochę lepszej jakości to wrzuciłem filmik tu: https://www.youtube.com/watch?v=OfTF9y8LJpE

W końcu udało mi się mniej więcej dogadać zestaw V6 - konwerter RGB/CVBS-SVIDEO - tania karta przechwytująca - system na linuksie ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.01.20, 10:21:21 »
Jak możesz walić golizną po oczach od samego rana? :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.01.20, 10:35:46 »
Ta... wrzuciłem lepszej jakości filmik na YT i od razu się dowiedziałem, że nie dostanę kasy z reklam, bo (C) (w ring scrollerze jest "Ethernal Love" lizardkinga, które strzeliło content-match) oraz, że YT przestawił na 18+, bo cycki ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.01.20, 19:23:21 »
To po co im pokazales cycki ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: V6, COVID i ja ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.01.21, 11:10:07 »
Nie "cycki" tylko "sztuka". Ale ludzie (i jak widać maszyny) wszędzie widzą "cycki" zamiast "sztuki" ;) :P