Autor Wątek: Timex NETMX  (Przeczytany 11090 razy)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.01.07, 15:14:23 »
Przez DIN-5 montowany w "dziurze" po wyjściu na monitor.

Też zastanawiam się nad topologią tej sieci i spięcie 2 komputerów to nie stanowi problemu (TX - RX, RX - TX, DSR/DTR - DSR/DTR). Ale co z 3 i więcej?

Nawet chodzi mi po głowie zrobienie tego jako interfejs zewnętrzny i próba spięcia trzech gumiaków w sieć.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.01.07, 16:20:37 »
Linia DSR/DTR nie powinna być obowiązkowa, minimalny kanał szeregowy to 3 linie (masa, TX, RX).
Dwa komputery da się spiąć bezproblemowo, bo pamiętam, że tak właśnie zrobiliśmy z kumplem w liceum.

A teraz trochę pogdybam.
Skoro nie ma elektrycznego, niskooporowego połączenia pomiędzy TX a RX, to nie da się raczej zrobić pętli prądowej. Pozostaje więc topologia gwiazdy, gdzie punktem środkowym jest jakieś urządzenie wieloportowe (komputer nauczycielski). I miałoby to sens, bo nauczyciel mógłby np. rozsyłać programy z systemu dyskowego, albo też zbierać prace uczniowskie na dysk.
Jednak u mnie w liceum takiej skrzynki wieloportowej nie było. Konwersja do RS232 plus pecet z minimum 8 portami szeregowymi też nie brzmi zbyt prawdopodobnie.
Do tego długość kabli. Napięcia w linii 0/5V, prędkość ok. 17 kbps, nie sądzę, by kable mogły być dłuższe niż kilka metrów.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.01.07, 16:58:22 »
Zastosowanie DIN5 tłumaczy poszerzenie otworu w obudowie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.01.07, 17:11:38 »
DIN5 zamiast cincha to standardowa przeróbka TC2048 dla szkół.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.01.07, 17:34:20 »
W tym interfejsie status DSR/DTR jest sprawdzany przez procedury go obsługujące, a zajętość sieci jest pokazywana na tych dwóch LEDach.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.01.07, 17:42:41 »
Niby dlaczego nijak do Junet ? Przeciez Timex tez dziala pod CP/M. Przez ten interfejs mozna bylo udostepniac stacje dyskow podlaczona do Timexa w sieci. Dlaczego niby Juniory nie mialyby dzialac z takim stanowiskiem ?
Nie slyszalem aby istnialo jakies dedykowane oprogramowanie dla sieci Timex. Junet to byla chyba jedna opcja w tamtych czasach. A w szkolach byly Timexy i Juniory.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.01.07, 17:49:19 »
Junet jest synchroniczny, a ten asynchroniczny. Junet działa na innych portach. Junet ma inną prędkość transmisji. Junet wykorzystuje linię danych (TX/RX) dwukierunkowo oraz komputer nauczycielski rozsyła sygnał sychronizacji transmisji. Mam dalej wymieniać różnice?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.01.07, 19:31:05 »
ja mam w tym timexie gniazdo DIN, mogę porobić zdjęcia tej płyty głównej bo obudowę już robiłem wcześniej
moje marzenie: Timex 2048 128K

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.01.08, 10:35:53 »
To co to za siec ? I kto to wymyslil ? Ktos widzial oprogramowanie/dokumentacje do sieci Timexow ?
Ktos widzial przerobionnego Unipolbrita 2068 do sieci ?
Moze to jakis nauczyciel wymyslil - ciekawe ile tego bylo, mam wrazenie ze calkiem sporo, ale opisow brak :-(

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.01.08, 11:54:07 »
Poteoretyzuje trochę na podstawie tego co przeczytałem o tym interfejsie. Moim zdaniem jest on w pewien sposób wariacją interfejsu sieciowego wbudowanego w ZX Interface 1, ponieważ korzysta z jego składni i dodano 4 komendy do ZX BASICa. Należy pamiętać, że w tamtym czasie ZX Interface 1 był "białym krukiem" w Polsce i raczej nie pojawił na listach zakupów MEN, ze względu na swoją cenę. Ktoś zaproponował rodzime rozwiązanie, tanie, proste i wewnętrzne. Nic nie wystawało z komputera, więc bezpieczne dla dzieciaków i sprzętu, oraz korzystające z powszechnych kabli i wtyczek. Wymieniłem kilka maili z osobami (w PT) bardziej oblatanymi w produktach Timexa i one nic na jego temat nie wiedzą, czyli na 99% był to nasz rodzimy "wynalazek" i tylko dla szkół.

Interfejs ten można bez problemu przeszczepić do ZX Spectrum, podmieniając w nim ROM. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsadzić go do TC2068/UK2086, ALE będzie wymagany kartridż z ROMem, który go obsługuje oraz robi za emulator ZX Spectrum. Rozwiązanie z kartridżem było/jest niepraktycznie z punktu widzenia klasy i szkoły. Kto upilnuje, że jakieś dziecko nie wyjmie kartridża przy włączonym komputerze, albo nawet go zabierze do domu. Raczej nie istniał przerabiany i dedykowany ROM do TC2068, który obsługiwałby ten interfejs.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.01.08, 14:08:05 »
Ktoś zaproponował rodzime rozwiązanie, tanie, proste i wewnętrzne.

Tak, to polska konstrukcja, i to nie chałupnicza, bo spotykana była w wielu szkołach w całej Polsce. Najprawdopodobniej to dzieło inżynierów z Unimoru (czyli partnera technicznego duetu Unimor-Polbrit), którzy chcieli sprostać zadaniu pt. "komputery dla szkół powinny mieć możliwość połączenia w sieć".
Być może to był po prostu pierwszy etap tych prac, a drugi - część "nauczycielska" - nie doczekała się realizacji, np. z powodu zakończenia kariery Timexów/Unipolbritów w polskiej edukacji lub zbyt wysokich kosztów produkcji.

Cytuj
Interfejs ten można bez problemu przeszczepić do ZX Spectrum, podmieniając w nim ROM. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsadzić go do TC2068/UK2086

Pytanie - warto? Moim zdaniem to tylko kolekcjonerski artefakt.
I jeszczcze mała ciekawostka - czym zajmuje się, czy raczej - czym zajmowała się ostatnio firma Polbrit International :)
https://mapa.targeo.pl/polbrit-international-aleja-wyzwolenia-27-05-091-zabki~5513235/przedsiebiorstwo-firma/adres

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #41 dnia: 2021.01.08, 16:05:10 »
Pytanie - warto? Moim zdaniem to tylko kolekcjonerski artefakt.

Takie pytanie wisi nad całym "retro", a odpowiedź jest jedna: "Nie, nie warto. Świat idzie do przodu i nie ogląda się wstecz na elektro-śmieci sprzed 30-40 lat".

A bardziej poważnie, to może warto byłoby spróbować choć przesłać cokolwiek po takiej sieci pomiędzy 2-3 komputerami, jako ćwiczenie praktyczne z interfejsów szeregowych. Tylko komu chciałoby się chcieć.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #42 dnia: 2021.01.08, 16:20:37 »
A'propos chciałoby się chcieć. ;)
Jakiś czas temu naprawiłem mój drugi Interface_1 by się można pobawić Spectrumami spiętymi w sieci, bo zawsze chciałem na własne oczy zobaczyć jak to bangla (taki mam niedosyt z lat młodości), jednak od 1,5 roku zakoś nie mogę się zmobilizować by spiąć ze sobą te dwa komputery i podłączyć wszystko do prądu  ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #43 dnia: 2021.01.09, 08:12:37 »
Wersja zewnętrzna interfejsu - schemat

Model 3d:

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Timex NETMX
« Odpowiedź #44 dnia: 2021.01.09, 11:52:54 »
Hmm, a czy ten interfejs nie powinien mieć ROM-u?