Autor Wątek: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu  (Przeczytany 2359 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« dnia: 2021.07.10, 01:33:22 »
Ostatnio skończyłem składać Karbasa. Niestety na chwilę obecną nie mam ani klawiatury, ani interfejsu karty SD, który pozwoliłby mi na łatwe ładownie programów.
Dzisiaj uświadomiłem sobie jednak, że po starcie domyślnie w menu zaznaczony jest "Tape Loader". Wystarczy więc jedynie zewrzeć kawałkiem kabla piny na złączu klawiatury, odpowiadające klawiszowi Enter i wejdę do trybu ładowania.
Nie mam niestety magnetofonu ani żadnej kasety z programem dla Spectrum, zainstalowałem więc na telefonie aplikację PlayZX. Następnie połączyłem telefon z komputerem za pomocą kabla audio stereo jack. Wczytywanie się rozpoczyna, na ekranie widać pasy, często ładują się ekrany ładowania i grafiki. Niestety jak na razie udało mi się załadować może ze dwie gry. W większości przypadków dzieje się jedna z poniższych rzeczy:
- Wyskakuje błąd ładowania
- W trakcie ładowania komputer przechodzi nagle do ekranu tytułowego Basica 48
- Wyświetla się ekran ładowania, chociaż nagranie na telefonie zdążyło dojść do końca

Czy ktoś może mi powiedzieć co robię nie tak? Potrzebny jest jakiś specjalny kabel? Może winna jest jego zbyt duża długość? A może telefon trzeba w jakiś konkretny sposób skonfigurować?

I jeszcze przy okzji:
- Czy to normalne, że Karabas podczas ładowania nie odtwarza sygnału audio z "magnetofonu"?
- Czy ktoś mógłby polecić jakieś małe i proste demo do przetestowania AY-3-8912?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.07.11, 19:49:40 »
Sorry, wszyscy co sie na tym znają to teraz czytają regulaminy. Co i jak pisać żeby było prawidłowo i przepisowo . Reszta jest na wakacjach ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.07.12, 10:42:41 »
zaxon, wyjaśnisz mi po co piszesz te offtopy?

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.07.12, 10:55:55 »
Czy ktoś może mi powiedzieć co robię nie tak? Potrzebny jest jakiś specjalny kabel? Może winna jest jego zbyt duża długość? A może telefon trzeba w jakiś konkretny sposób skonfigurować?
Zachowanie, które opisujesz sugeruje błędy transmisji. Bardzo ważny jest poziom sygnału. Możliwe, że twój telefon nie jest w stanie dostarczyć stabilnego sygnału o głośności powyżej określonego poziomu. Jest to niestety mocno zależne od modelu, miewałem różne. Możesz zrobić sobie taki kabel stereo-mono (od strony telefonu stereo, od strony komputera mono, oba kanały z telefonu spięte razem w jeden. Może to pozwoli przeskoczyć wymagany poziom. Ewentualnie przepuść sygnał przez wzmacniacz.

I jeszcze przy okzji:
- Czy to normalne, że Karabas podczas ładowania nie odtwarza sygnału audio z "magnetofonu"?
Tak, to normalne. U mnie też nic nie słychać (specjalnie właśnie podpiąłem swojego Karabasa i TZXDuino i przy ładowaniu mam ciszę.

- Czy ktoś mógłby polecić jakieś małe i proste demo do przetestowania AY-3-8912?
https://www.pouet.net/prod.php?which=61557
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.07.12, 11:11:10 »
Małe demo AYka i niezłą grafiką: https://www.pouet.net/prod.php?which=66337
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.07.12, 13:35:05 »
U mnie słychać sygnał przy wgrywaniu oprogramowania, Masz zworę JP5? głośniczek jest podłączony?

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas 128 i wgrywanie programów z telefonu
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.07.13, 18:31:49 »
Zachowanie, które opisujesz sugeruje błędy transmisji. Bardzo ważny jest poziom sygnału. Możliwe, że twój telefon nie jest w stanie dostarczyć stabilnego sygnału o głośności powyżej określonego poziomu.

Po paru godzinach eksperymentów stwierdziłem, że chyba przetestuję inną aplikację tego typu. Okazało się, że ZX Tape Player na moim telefonie działa prawidłowo. Bez najmniejszego problemu udało mi się wgrać programy do Harlequina 48, Karabasa 128 oraz Sizifa 512.

U mnie słychać sygnał przy wgrywaniu oprogramowania, Masz zworę JP5? głośniczek jest podłączony?

W ogólnie nie mam głośniczka. Miałem na myśli wyjście audio na złączu RGB. Harlequin i Sizif puszczają na tym wyjściu sygnał z mgnetofonu. W Karabasie podczas ładowania mam ciszę.