Autor Wątek: ZX Pico  (Przeczytany 272 razy)

Biken

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
ZX Pico
« dnia: 2024.03.26, 20:56:42 »
Nowy - nie nowy ale interesujący projekt ZX Pico.
Oparty na RPico który kosztuje dwadzieścia kilka złotych.
Cały projekt na GitHubie:
https://github.com/fruit-bat/pico-zxspectrum

Płytki można dostać na PCBwidaomoWay jako udostępniony projekt.
Ale co najważniejsze to że mieści się w oryginalną obudowę, karta uSD, pliki TAP, TZX, Z80.
Emulacja Spectrum 48 oraz 128, ma AY.
Jest wersja z klawiaturą na mikroprzełączniki (też ma złącza do zwykłej foliowej) jak i wersja "krótka".
Koszt jednej płytki PCB wynosi plus minus 40 złotych (zamówienie min 5 szt wersja krótka + przesyłka).
Plus koszt samego RPI Pico i dosłownie kilka elementów.
Jak dla mnie ciekawa i tania alternatywa. Szczególnie jak masz jakiegoś ZXa z upaloną ULA i obudowa plącze Ci się pod nogami.
ZX Spectrum +/Timex 2048/Commodore 64/C64C/Atari 800 XL/Atari 1040 STF/Amiga 500/Amiga 1200T/Bondwell B200

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #1 dnia: Wczoraj o 08:52:59 »
Fajne, ale nie koszerne.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #2 dnia: Wczoraj o 12:02:17 »
Ciekawe, ale trzeba chyba wykonać kilka lub kilkadziesiąt dodatkowych odwiertów w oryginalnej obudowie pod przełączniki w zależności czy ma się sprawną folię lub nie.

Dla mnie osobiście takie rozwiązania poza dewastacją obudowy mają jeszcze jedną wadę, mianowicie nie da się do tego podłączyć żadnych dodatkowych fejsów z powodu braku magistrali systemowej.

Ale jeśli ktoś potrzebuje tanio i nie ma większych wymagań co do podłączania urządzeń zewnętrznych oraz posiada mocno zdezelowaną obudowę to dlaczego nie ... ;)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Biken

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #3 dnia: Wczoraj o 12:23:34 »
Właśnie nie trzeba nic wiercić. Wyjścia portów pasują do oryginalnych otworów, mocowanie płytki też. Wersja "kawiaturowa" ma wyjścia pod wiązki folii klawiatury - złącza te same. Wersja "RED" czyli krótka też ma. A co najciekawsze można zamknąć obie wersje w normalnej obudowie i nawet mikroprzełączniki nie przeszkadzają. Przecież tam była elektronika Spectruma.
Jeden YołTuber już zmontował takie cudo:
https://www.youtube.com/watch?v=LgOR_wKjtFk
ZX Spectrum +/Timex 2048/Commodore 64/C64C/Atari 800 XL/Atari 1040 STF/Amiga 500/Amiga 1200T/Bondwell B200

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #4 dnia: Wczoraj o 13:21:59 »
Cytuj
Wyjścia portów pasują do oryginalnych otworów
No nie do końca, bo pod VGA i JOY gość musiał docinać obudowę bo szczelina jest za mała w obudowie z "gumiaka" i z "plusa" pewnie też.

No i otwory by też trzeba chyba zrobić pod te dodatkowe guziczki nad klawiaturą. ::)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Biken

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #5 dnia: Wczoraj o 13:26:47 »
W tym miejscu w zwykłym ZXie masz elementy elektroniczne zatem "nie przeszkadza".
Ja i tam szykuję się krótką wersję "RED" bez płytki pod klawiaturę. Pico już mam, to tylko będę zamawiał PCB i tych kilka złączy. Obudowa z usmażonego Plusa już mi się kisi parę lat. Tylko folię nową będę potrzebował.
ZX Spectrum +/Timex 2048/Commodore 64/C64C/Atari 800 XL/Atari 1040 STF/Amiga 500/Amiga 1200T/Bondwell B200

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #6 dnia: Wczoraj o 15:44:27 »
Wszytko pięknie, ładnie, tylko dlaczego toto ma jakieś dziwne zasilanie, a nie standardowy zasilacz 9 V z wtyczką DC 2.1/5.5. W budzie miejsca aż nad to, aby wsadzić jakąś bateryjkę LiPo. Zresztą, cokolwiek co wymaga wgrywania f/w bardziej skomplikowanego niż samo ZX Spectrum, jest dla mnie czarną magią i nie dotykam tego.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Biken

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #7 dnia: Wczoraj o 17:00:25 »
Może i jestem za nowoczesny, ale przeciągnięcie pliku z katalogu to "pendrive" jakim czyste RPico nie jest wyzwaniem.
Da się nawet Total Commanderem skopiować.
Tu właśnie jaram się prostotą jaką wykazano się przy budowie tego ZXa.
Jako ciekawostkę powiem że obie płytki mają możliwość wlutowania albo elementów przewlekanych THT jak i SMD.
Ale to dla estetów z orlim wzrokiem.
Zamiast wlutowywać gniazdo zasilania USB-B (takie drukarkowe) można wlutować USB-C  byle by + i - się zgadzał. Jak kto woli.
ZX Spectrum +/Timex 2048/Commodore 64/C64C/Atari 800 XL/Atari 1040 STF/Amiga 500/Amiga 1200T/Bondwell B200

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #8 dnia: Wczoraj o 17:16:14 »
Firmware do tego  to niestety jest takie jakie jest...Miałem okazje je chwile poużywać , odpalić trochę softu, zero kompatybilności, tyle że działa i sie uruchamia. Więc dałem sobie spokój. Dobra rzecz żeby amatorów w kanał wpuścić .. I nic poza tym.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Biken

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: ZX Pico
« Odpowiedź #9 dnia: Wczoraj o 18:49:41 »
A widzisz, takie buty. O tym to nie wiedziałem. Trzeba to przemyśleć jeszcze.
ZX Spectrum +/Timex 2048/Commodore 64/C64C/Atari 800 XL/Atari 1040 STF/Amiga 500/Amiga 1200T/Bondwell B200