Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

MERITUM w Polsce

<< < (22/24) > >>

damik:
Widzę że lektura wciąga  ;D

Niestety nie podają jakie to kolory, a ja nie mam Meritum'owego kabla do monitora kolorowego RGB, więc tego nie sprawdzę.  (oraz zbytnio czasu by go teraz robić i testować, bo mam inne zabawki na warsztacie) ::)
W załączniku reszta stron w a propos kolorów - to wszystko co mam w tym temacie.

ZbyniuR:
Dzięki za te stronki. :)

Staram się to rozkminić by sobie wyobrazić co to potrafi. Z tego wynika że te kolory "logiczne" których jest 16 to nic innego jak tylko sposoby zakropkowania/przerywania/mieszania pikseli w rysowanych liniach. Dlatego w trybie mono mamy 8 a w trybie kolorowych 16 tych "logicznych" kolorów.

Paletę zmienia się zapewne jednym bajtem, wybierając jedną z 8 gotowych palet. Przy czym każda składa się z 4ech kolorów ułożonych zawsze od najciemniejszego do najjaśniejszego. Tyle że jeśli zestaw kolorów z których można sobie te 4 brać jest taka jak 8 podstawowych w ZX, to kombinacji spełniających ten warunek ustawienia od ciemnego do jasnego jest znacznie więcej niż tylko 8 palet do wyboru. Ciekawe które to są.

I jeszcze jedno, to zdjęcie które wstawiłem we wcześniejszym poście które jest chyba jedynym kolorowym zdjęciem ekranu z Meritum 3 dostępnym w literaturze (i pewnie też w necie), ma wyraźnie 4 kolory: niebieski zielony żółty i czerwony, plus jak mi się zdaje biały napis z prawej i fioletowy na czerwonym. Czyli czary, hehe. No chyba że te literki to żółty i niebieski na niedoskonałej fotografii.

I jeszcze jedna zagadka. Na tej 1ej stronce z instrukcji już w 1ej linijce jest określenie "średniej rozdzielczości", czy to znaczy że istnieje też 3ia mniejsza rozdzielczość, zapewne bardziej kolorowa?

damik:
O innym trybie graficznym dokumentacja nie wspomina.
Prawdopodobnie jako grafikę niskiej rozdzielczości należy traktować semigrafikę taką jak w Meritum 1.

W załączeniu opis dostępnych trybów ekranowych w Meritum 3.

mkamzierczak:
Tydzień temu wpadł do kolekcji nigdy nieużywany, w fabrycznym opakowaniu mikrokomputer Meritum, z dokumentacją i kasetami. Egzemplarz był zbudowany z zestawu do samodzielnego montażu, za jakiś bliżej nieokreślony czas wrzucę dokumentację, gdzie są rysunki złożeniowe elektroniki i obudowy. Ot taka ciekawostka przyrodnicza. Ale stan jest przepiękny :)

damik:
Pierwsze słyszę że Elzab robił zestawy DIY dla komputerów Meritum  :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej