Komputery z Z80 > Elwro

Zasilacz Elwro 800 Junior

(1/3) > >>

mkamzierczak:
Witam wszystkich, mam pewien problem. Próbuje reanimować dwa zasilacze w Elwro 800 Junior i dwa zasilacze muszę dorobić.

Zwracam się do Was z pytankiem, czy ktoś może mi potwierdzić bądź zaprzeczyć.

Czy w tym zasilaczu śmiga transformator TS 20/9 o mocy 20W i maperażu 0.7A?

Za wszelkie informacje będę wdzięczny :) Niestety na schemacie mam tylko TS-20/...

MCbx:
Mój ma znowu enigmatyczne oznaczenie "3331-0029-01".
Plus pod tym linkiem jest jakieś zdjęcie z oznaczeniem TS 621/1, ale dziwnie nowym.

mkamzierczak:
Doszedłem, że te zasilacze produkowały 3 zakłady. Elwro, ZDEMP oraz ImCon...  ZDEMpu nieco się różnią układem ścieżek, ale elementy toćka w toćkę te same. Nie mogę jeszcze rozszyfrować jaka cewka siedzi w tej ferrytowej obudowie. Poza tym pozostałe elementy do rekonstrukcji już zgromadziłem... jakiś złomczyńca wyrwał mi z dwóch zasilacze a z dwóch trafa...

trojacek:
TS621/1 to był raczej transformator robiony na zamówienie ELWRO, bo nie ma go w katalogu UNITRA ZATRA (ówczesnego monopolisty w zakresie produkcji transformatorów niskonapięciowych, bo wysokonapięciowe produkował UNITRA BIAZET, ale może faktycznie były jakieś mniejsze zakłady, jak wspomniał mkamzierczak).
Z kolei oznaczenie "TS-20" sugeruje, że transformator ma mieć 20VA. Przed zamówieniem TS621/1 były prawdopodobnie stosowane inne transformatory, kupowane z przypadku. Bo na przykład tu jest inny:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elwro_800_Junior_zasilacz.jpg

Prośba - czy ktoś posiadający sprawnego Juniora mógłby obmierzyć napięcie za prostownikiem (mostkiem Graetza, 4xBYP401)?
To nie jest zasilacz impulsowy, więc napięcie za prostownikiem nie powinno być znacznie większe od wyjściowego (5V), zatem TS20/9 jakoś mi tu nie pasuje. Duża różnica napięć we/wy powodowałaby konieczność zamiany sporych ilości energii elektrycznej w cieplną, a nie widzę na zdjęciach potężnych radiatorów.

Co do cewki w ferrytowym kubku, to jest to jeden z dwóch filtrów przeciwzakłóceniowych, choć patrząc na zdjęcia odnoszę wrażenie, że niektóre zasilacze mają też trzecią cewkę.

mkamzierczak:
Rdzeń ferrytowy kubkowy to F1001 L9 3.8 AL3900, udało mi się na jednym z zasilaczy odczytać.

Wkład chyba ustalę w jeden możliwy sposób, jeden dławik rozłożę na części w firmie w której nawiną mi potrzebną ilość sztuk.

Na szczęście mam u siebie "na wsi" taką firmę.

Zamówiłem dzisiaj ten TS20/9, wymiary się zgadzają, kształt też. Koleś ze sklepu zmierzył prąd na wtórnym bez obciążenia i teoretycznie się zgadza... 25V, tyle mam na wszystkich trafach które mam w komputerach. 20W też się teoretycznie zgadza.

Zdam relację jak przyjdzie. Od razu może ktoś będzie miał doświadczenie, gdzie zamawiacie płytki do swoich projektów? Chcę zrobić nieco więcej :) 10-15 sztuk... od przybytku głowa nie boli... a te zasilacze to achillesowa pięta tego sprzętu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej